326. Kutya allergia: gyakran ismételt kérdések
Mi az az allergia? Melyek a legismertebb tünetei? Hány éves korában válhat allergiássá a kutya? A legfontosabb kérdések és válaszok a kutya allergiáról!
Mi az az allergia? Melyek a legismertebb tünetei? Hány éves korában válhat allergiássá a kutya? A legfontosabb kérdések és válaszok a kutya allergiáról!
Sok állattartó meglepődik, amikor tudomást szerez az állat allergiájáról. Ki gondolta volna, hogy még az állatok is lehetnek allergiásak? Az alábbi lista az állatorvosok által használt kifejezéseket tartalmazza, melyek segítenek megérteni az újonnan diagnosztizált allergiás állapotot.
Az allergiás kontakt dermatitis a környezetben lévő bizonyos molekulákra való túlérzékenységet jelenti. Az irritáns kontakt dermatitis akkor jelenik meg, mikor a bőr a környezetben lévő káros anyagoknak van kitéve. A tünetek és biológiai mechanizmusok e két betegségnél nagyon hasonlóak, így gyakran együtt tárgyalják őket.
Az acral lick dermatitis (ALD), azaz a bőrgyulladás (más néven lick granuloma) olyan kutyáknál jelentkezik, amelyek túlzott vagy krónikus nyalogatási betegségben szenvednek. Általában a lábak alsó részein jelentkezik, közvetlenül a lábtő vagy a lábközép fölött.
A kezdő akvaristák gyakran túl sok száraz eledelt adnak díszhalaiknak, ez pedig végzetes lehet. A halak addig esznek, amíg van, és előfordulhat, hogy halálra tömik magukat.
HUHHHH! Szinte szóhoz sem tudok jutni a leírtakról! (Bár találkoztam már hasonló történetekkel.) Az a helyzet, hogy akitől a kiskutyát vették, még a lelkiismeretes szaporító színvonalát sem éri el! Őt egyetlen dolog érdekelte, mégpedig az, hogy minél kevesebbet kelljen rákölteni a kölykökre, így minél nagyobb legyen a haszon. Arról, hogy amit ő beadott oltásokként, annak van-e eredménye, van-e a kutyának bármilyen fokú védettsége, semmit nem lehet mondani. Vagy van, vagy nincs. A vonatkozó jogszabályok szerint csak olyan kutya adható el (ill. olyan kutya kerülhet új gazdához) amelyik már korábban be lett chipezve. Veszettség elleni oltást pedig csak állatorvos adhat be, már csak amiatt is, mert ennek vannak bizonyos kötelező "kellékei" is, például az oltásnak a nyilvántartó rendszerben való rögzítése. (És ezzel nem azt mondom, hogy más oltást bárki beadhat, hiszen minden védőoltás beadása állatorvosi feladat.) Azt, hogy mi lesz akkor, ha végre először állatorvos elé kerül a kutyájuk, nem tudom megjósolni, sokféle szcenárió előfordulhat. Ha a kutya most már 4 hónapos, akkor újabb oltásokkal talán már elfogadható védettsége lehet, de ha nem is kell teljesen újra kezdeni az oltásokat, kell azért kapnia néhányat állatorvostól! A chipezése pedig már most nagyon elkésett, minél előbb kellene pótolni ezt is, de ha csak 2 hét múlva lehet, akkor 2 hét múlva lesz chipje. Végezetül csak azt tudom kívánni, hogy legyen ennek a történetnek szerencsés vége, és a kutyájuk ne kapjon el semmilyen fertőző betegséget a most következő hetekben!
A kapott gyógyszerek jók csak a megfelelő adagolást kell beállítani.Persze ezt nem látatlanban az interneten keresztül hanem a kezelő állatorvossal személyesen.
Kellene szólni az állatorvosnak vizsgálja meg az állományt, illetve nézze meg az elhullott egyedeket. Lehet akár vírusos betegség is, ami ellen vakcinázni kell, de előfordulhat a nem megfelelő minőségű takarmány szennyezettsége is ami problémát okozhat
Sajnos epilepszia ügyekben nem nagyon lehet et olyasmit írni, ami bármikor, bárkinek használható lenne! Ahány epilepsziás beteg, annyi egyedi lefolyás, ezt tudomásul kell venni. Azt sem árt tudni, hogy maga az epilepsziás roham általában csak egy tünet, mégpedig annak a tünetet (jele, következménye), hogy az agyban valami ok miatt nagyon nem mennek jól a dolgok. Sajnos, a tapasztalatok is azt mutatják, hogy ahány beteg, szinte annyiféle lefolyás és történet van. És hiába látszik úgy, hogy egy kezelés vagy egy gyógyszer egy ideig mintha hatásos és jó lenne, közben a rohamokat okozó idegi/agyi folyamat is halad előre, változik maga a tünet oka, és emiatt mindig csak kullogni lehet a tünetek után... Én idén januárban altattam el a saját 16 éves kutyámat, aki szintén epilepsziás tüneteket mutatott....Gondolhatja, hogy állatorvosként mindent megtettem érte, de azon a napon, amikor kb. fél óra alatt már 3 nagyrohama volt, elővettem az elaltatásához való gyógyszereket és megváltottam őt a szenvedéstől. Tudom, hogy nehéz ezt elhinnie, de biztos, hogy Önöknek is meg kell majd hozni (lehet, hogy hirtelen és váratlanul) egy ilyen döntést, és jobb lesz neki is, Önöknek is, ha elaszik örökre. A kérdésére, hogy a kannabisz olaj használható-e ilyen esetben, csak azt tudom válaszolni, hogy erről nincs semmi tapasztalatom, ez a készítmény nem túl régen van a piacon..... Még több epilepszia>>
Kedves Gazdi! Ez bizony lehet komoly probléma is, pl. vándorló bőr alatti idegentest (toklász), vagy fertőző betegségek résztünete ( leishmaniasis, bőrférgesség, szisztémás gombás fertőzés stb.). Jó lenne mihamarébb megmutatni állatorvosnak. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc Bőrférgesség kutyáknál: az alattomos kórt szúnyog terjeszti Toklász a kutya orrában, fülében tappancsában Pyoderma, a kutyakölykök gyakori bőrfertőzése