326. Kutya allergia: gyakran ismételt kérdések
Mi az az allergia? Melyek a legismertebb tünetei? Hány éves korában válhat allergiássá a kutya? A legfontosabb kérdések és válaszok a kutya allergiáról!
Mi az az allergia? Melyek a legismertebb tünetei? Hány éves korában válhat allergiássá a kutya? A legfontosabb kérdések és válaszok a kutya allergiáról!
Sok állattartó meglepődik, amikor tudomást szerez az állat allergiájáról. Ki gondolta volna, hogy még az állatok is lehetnek allergiásak? Az alábbi lista az állatorvosok által használt kifejezéseket tartalmazza, melyek segítenek megérteni az újonnan diagnosztizált allergiás állapotot.
Az allergiás kontakt dermatitis a környezetben lévő bizonyos molekulákra való túlérzékenységet jelenti. Az irritáns kontakt dermatitis akkor jelenik meg, mikor a bőr a környezetben lévő káros anyagoknak van kitéve. A tünetek és biológiai mechanizmusok e két betegségnél nagyon hasonlóak, így gyakran együtt tárgyalják őket.
Az acral lick dermatitis (ALD), azaz a bőrgyulladás (más néven lick granuloma) olyan kutyáknál jelentkezik, amelyek túlzott vagy krónikus nyalogatási betegségben szenvednek. Általában a lábak alsó részein jelentkezik, közvetlenül a lábtő vagy a lábközép fölött.
A kezdő akvaristák gyakran túl sok száraz eledelt adnak díszhalaiknak, ez pedig végzetes lehet. A halak addig esznek, amíg van, és előfordulhat, hogy halálra tömik magukat.
Abból, hogy egy négy hónapos csikó hívásra nem megy oda a tulajdonosához, semmilyen baj, betegség nem következik. Sőt, az egészséges csikók többsége hívásra hol odamegy kíváncsian az emberhez, hol meg egyáltalán nem, ahogy éppen kedvük tartja. De ez a felnőtt egészséges lovakra is vonatkozik! Annak ellenére, hogy a lovak szívesen "csatlakoznak", nem törvényszerű, hogy hívásra "jelentkezzenek", bár tanítással, szoktatással, jutalomfalatokkal ez könnyen elérhető a lovak többségénél.
A pasteurellosis baktériumok által okozott betegség,időben elkezdett célzott antibiotikum kezeléssel gyógyítható.
Kérdései ebben a formában nagyon általánosak! Igen, van felfúvódás kutyáknál és macskáknál is, de legtöbbször nem önmagában, hanem bizonyos kórformákhoz kapcsolódóan (pl. gyomorcsavarodás, vagy bélelzáródás). A tünete az, hogy az állat hasa kikerekedik, dobszerűen feszessé válik. Szerencsétlen esetben akár halálos is lehet, de erre ritkán kerül sor, ha időben észreveszik és megfelelő kezelést kap a beteg. A patseurellák baktériumok, amelyek a nyúlon kívül más állatfajokat (és pl. az embert is) megbetegíthetik. Ez a kórokozó fertőző, de a fertőzés azért nem úgy terjed, mint pl. az influenza.
Ennyi információból látatlanban nem lehet megmondani, mi a kutya baja. Vidd el állatorvoshoz, egy alapos vizsgálat kiderítheti, hogy van e valamilyen betegsége!
Fontos lenne az állat korát tudni, illetve a pontos takarmányozást, kap-e kiegészítő abrakot stb. Valóban az elhúzódó hasmenés fertőző betegség miatt is lehet, állatorvost kellene hozzá hívni.