331. Passzentos halak, avagy milyen hal való nekünk?
Aki nem akar sétáltatni, állathangokat hallani és állatszagokat érezni, az legjobban egy akváriummal jár. Bemutatunk néhány halválasztási stratégiát.
Aki nem akar sétáltatni, állathangokat hallani és állatszagokat érezni, az legjobban egy akváriummal jár. Bemutatunk néhány halválasztási stratégiát.
Miután államilag betiltották Angliában a kakasviadalokat, kiállítási célokra a kecses, finom felépítésű viadorok kerültek előtérbe. Nem csak az angol futballdrukkerek harciasak, hanem a kakasaik is?
A Meddig élnek a hüllők című cikkből megtudhatjuk, mire számítsunk saját kedvencünkkel kapcsolatban. Lássuk, miből következtethetünk az öregedésre!
Halloween közeledtével gyakrabban szóba kerülnek a fekete macskák, mint a babonák egyik leggyakoribb szereplői.
A néphagyomány rengeteg babonát őriz a világ minden pontján. Csokorba gyűjtöttünk néhány állatokkal kapcsolatos népszokást, hiedelmet. Ki-ki döntse el maga, mennyire veszi komolyan őket. Mi is hozzáfűztünk egy-két megjegyzést...
Szerintem sem lesz semmi baja a napi kis adag méztől és Calopettől. Ugyanez a helyzet a táppal kapcsolatban is.
A német juhász kutyusuk epilepsziájával kapcsolatban egy nagyon pontos kórrajzot írt le. Sajnos öröklött, fiatalkori epilepsziával állunk szemben. Az öröklött epilepsziák esetében az első Ön által leírt rohamtípus - fejrázást, nyugtalanságot követő nagyroham - általában 1-5 éves kor között szokott jelentkezni. Sajnos a Ön kutyusának az epilepsziája nem tudott csendben maradni a kutya legalább 1 éves koráig, amely arra utal, hogy nagyon súlyos szervi károsodás van az agyban, melynek a talaján ilyen fiatalon is megindultak a rohamok. A rohamzajlás, amit leírt, nagyon tipikus; kezdetben csak a fejrázást és a nagyfokú nyugtalanságot látták, majd ezt követően jelentkezett a generalizált nagyroham. A rohamtünetek halántéklebenyi epilepsziás gócot jeleznek. A Sertan tabletta nem volt rossz választás, mert az epilepsziás gócot nagyon szépen blokkolja az agyban, de a kutyus esetében egy generalizált szert is be kéne állítani a fokális készítmény mellé. A tapasztalatom az, hogyha már 6 hónapos kor alatt a számtalan rohamtípus közül a legsúlyosabb rohamjelenséget mutatja a kutya, ez a rossz prognózisú epilepsziák közé tartozik. Sajnos az epilepszia az agy idült betegsége, amely csak több évi gyógyszerszedés után gyógyulhat, de ez a halántéklebenyi epilepsziákra egyáltalán nem jellemző. Önmagában a grand mal roham nem jár fájdalommal, hiszen a kutya eszméletlen, de az Ön által leírt rohambevezető tünetek viszont igen, valamint a rohamot követő percek és órák. Sajnos az egész országban hárman foglalkozunk epilepsziával, és sajnos az állatorvos-képzés ezen a területen sem megfelelő, ezért a kollégák néha tanácstalanok az epilepszia betegség prognózisának a meghatározásával kapcsolatban. Természetesen felelőtlenség lenne a részemről az azonnali euthanasiát javasolni, hiszen kivizsgálás (EEG, pszichiátria) nem történt a részemről, csak a 20 éves tapasztalatomra vagyok hagyatkozva. Ha sikeres is lesz a gyógyszerbeállítás, talán a legjobb eredmény, ami elérhető az adott esetben, az egy-két havonta jelentkező roham. Bővebb információkat a www.kutyaepilepszia.hu oldalon talál (elérhetőségeket is). Üdvözlettel: Kiss Gabriella
Az allergia nehezen kezelhető betegség. A hiposzenzibiláló oldatnak nem két hónap, hanem legalább fél-egy-év kell, hogy látható hatása legyen (első injekciók után egyébként általában erősödnek a tünetek), az sem feltétlen azt jelenti, hogy teljesen elmúlnak a panaszok, hanem, hogy kisebb/jelentősebb mértékben csökkennek (tapasztalat). A kúra során nem javallott kortikoszteroid inj. adása, úgyhogy vakaródzás esetén csak egyéb antiallergikumokat adhatók. A fülprobléma szintén az allergia miatt jelentkezik. Ha a hiposzenz,oldat nem válik be, akkor marad az egyéb alternatív terápia (homeopatia), vagy a tüneti kezelés (hosszúhatású szteroid, betametazon hatóa. inj.). A fülére szteroid/antibiotikum/antimikotikum kombinációs cseppet javasolnék (Surolan, Dexoryl stb.).
A hörcsögöt feltétlenül meg kellene mutatni állatorvosnak, mert két fiút nem lehet együtt tartani, összeverekednek. A lányokkal is hasonló a helyzet. A különneműek pedig szaporodni fognak. A döntés Öntől függ. Ez a típusú állat általában egymagában is jól megvan.
Természetesen a hörcsögöt is zavarja a szivarfüst. De ugyanígy zavarja a huzat is (intenzív szellőztetés). Nagyon nehéz olyan helyzetben tanácsot adni az elhelyezés tekintetében, amikor láthatóan a család egyik tagja nem kedveli az állatot. Mindenesetre úgy gondolom, hogy nem feltétlenül a konyha az a hely, ahol egy állatot tartani kellene.