3471. A tető szigetelése alapvető a spóroláshoz
A környezet védelme közös ügyünk. Ezt pedig ma már – hála a modern technológiai vívmányoknak – nem csak az új építésű ingatlanok esetében segíthetjük.
A környezet védelme közös ügyünk. Ezt pedig ma már – hála a modern technológiai vívmányoknak – nem csak az új építésű ingatlanok esetében segíthetjük.
A fűnek éppúgy tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy üde maradjon, mint a haszonnövényeknek és a dísznövényeknek. Ha tehát azt szeretnénk, hogy a környezetünk úgy nézzen ki, ahogy megálmodtuk, akkor foglalkozni kell a pázsittal.
Az emberek körében régóta él az a sztereotípia, hogy a kutyák és a macskák természetüknél fogva ellenségek. Bár vannak esetek, amikor ezek az állatok valóban nem jönnek ki jól egymással, sok példa van arra is, hogy békésen élnek együtt, sőt, barátságot kötnek. Ahhoz, hogy kutyádat és macskádat sikeresen összeszoktasd, türelemre, időre és megfelelő stratégiára van szükség. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan teheted zökkenőmentessé ezt a folyamatot.
Az otthon kényelme ma már elképzelhetetlen a modern hűtő-fűtő klímaberendezések nélkül. Az ilyen klímák nemcsak a forró nyári napokon biztosítanak hűvös, friss levegőt, de télen is hozzájárulnak a megfelelő hőmérséklet fenntartásához. Ha pedig háziállataid is vannak, még fontosabb, hogy olyan készüléket válassz, amely egyszerre kényelmes, hatékony, és figyelembe veszi az otthon környezeti igényeit. De vajon milyen klíma illik legjobban az otthonodba? Nézzük meg, mit érdemes figyelembe venni!
Számos betegség, nehézség esetén nagy segítség lehet egy jól képzett segítő kutya. De melyek ezek a betegségek? Összegyűjtöttük!
A kiscicáknak minimum 6-8 hetes korukig a legoptimálisabb táplálék az anyja teje. Talált cicáról lévén szó ez most kizárható, hogy ezzel táplálkozna. Jó lenne tudni, hogy milyen eleséget kap Tőled. Ha esetleg házi kosztot adtál neki, elképzelhető a nehéz székletürítés és az esetleges széklethiány is. A legjobb az lenne, ha macskakölyök tejpótló tápszert adnál neki. Ha már tényleg székrekedése van a szilárd, nem megfelelő eleségtől, próbálkozhatsz 1-2 ml paraffinolaj adásával. A kölyköket 3 hetes kortól 2-3 hetente javasolt féregteleníteni. Kezdetben adható nekik speciális féregtelenítő paszta, majd ahogy növekednek és már jobban le tudják nyelni a tablettát, ezt is alkalmazhatod.
A nálunk alkalmazott készítmény neve Werfachor A.U.V., de nagyon ritka az, hogy eredményes a kezelés és ilyenkor műtétre kerül a sor.
Ha a probléma valóban neurológiai, akkor konzervatív kezelésként a steroid (neuroprotektív methylprednisolon hatóanyagot tartalmazó) gyógyszer szedése eredményezhet javulást. Ahhoz, hogy ezt kiderítsék, korrekt neurológiai vizsgálatot és kiegészítő vizsgálatként röntgenfelvételt kell készíteni kutyádról, ha az elváltozás csak műtéttel orvosolható, abban az esetben myelográphiát vagy -ha lehetséges - kevésbé invazív vizsgálatként MRI-felvételt fognak készíteni a kollégák az elváltozás helyének pontos meghatározása céljából. Ha a tünetek hátterében ízületi elváltozás állna, az könnyen kideríthető egy alapos orthopédiai vizsgálatot követő röntgenfelvételről, ebben az esetben az elváltozás súlyosságától függően nem szteroid fájdalomcsillapító szedése vagy orthopédiai műtét a megoldás a gyógyuláshoz. A hasmenés okának kiderítése nem nélkülözheti a bélsár parazitológiai vizsgálatát, ha ez negatív, akkor endoscopos vizsgálat (végbéltükrözés) javasolt bioptátum vételével egybekötve és a bioptátum szövettani vizsgálata eredményének ismeretében fognak dönteni a lehetséges kezelésről. Utolsó kérdésedre válaszolva, valóban lehet nyirokkeringési zavar a háttérben, a prosztata pontos vizsgálatához szükség lenne ultrahangfelvételre. A sokszor történő bő vizelés hátterében állhat idült veseelégtelenség, cukorbetegség, diabetes insipidus, stb. Meg kellene figyelned, hogy többet iszik-e a kelleténél, szükséges lenne vizeletvizsgálatra és vérkép + biokémiai vizsgálatra, természetesen hasi ultrahangvizsgálattal kiegészítve, így derülhet csak ki a tüneteket okozó háttérben álló betegség, ennek ismeretében lehet megkezdeni a kezelést.
Praktikus lett volna magáról a "problémáról" is küldeni egy képet, mert az a gyanúnk, hogy esetleg nem is kullancsról van szó, hanem egy csecsbimbóról és ezért "nem akar kifordulni". Én nem fújogatnám otthon ennyi próbálkozás után semmivel, hanem elvinném megmutatni egy szakembernek, például egy állatorvosnak. Ajánlom figyelmükbe az alábbi videófilmet is.
A macska nem butus, hanem nagyon is okos. Minek rohangásszon egerek után, ha amúgy is kap eleget enni? És gondolom ő mással szeret játszani. Nekem például volt egy macskám, aki a fotelban ülve végignézte, ahogy egy szalmakalappal próbáltam elkapni egy egeret, aki a kertesházunk nappalijában rohangászott. Marci macska csak lelógatta a fejét a fotelből és álmos-félszemmel sandított rám, és gondolom felettébb jól szórakozott. Az egeret elfogtam és kivittem a kertbe (persze a szomszédhoz tettem! :), de másnap újra bent volt a házban.... Egyébként állategészségügyileg is megnyugtatóbb, ha nem eszik a macska egeret (lásd: toxoplazmózis, házi feladat: utánanézni az interneten, hogy miért!) Ajándékot pedig a Háziállat Online csapatától kéne kicsikarni a helyes válaszért! :))