31. Abesszin macska, a miniatűr puma
Azt tartják, az abesszin macska a fáraók szent macskájától származik, de sokkal valószínűbb, hogy tudatos és gondos tenyésztői munka eredménye.
Azt tartják, az abesszin macska a fáraók szent macskájától származik, de sokkal valószínűbb, hogy tudatos és gondos tenyésztői munka eredménye.
Az orosz kék macska valószínűleg az oroszországi Arhangelszkből származik; angol tengerészek vihették át a szigetországba. A múlt században még "arhangelszki kék" volt a neve.
A bengáli macska egy 1963-ban indult tenyészprogram keretén belül jött létre mint önálló fajta, létrehozása a kaliforniai Jean Mill nevéhez fűződik.
A burma macska keleti eredetű. Állítólag valamikor réges-régen Burmában kizárólag a gazdagok - és a kolostorok - tartották, és szent állatként tisztelték.
Sir Owen Gould, az V. Rama sziámi király mellett szolgálatot teljesítő brit nagykövet figyelt fel ezekre a macskákra 1884-ben. A sziámi macska egyesek szerint mutáció, mások úgy vélik, a nyugat-afrikai aranymacska leszármazottja.
A macskáknál az ivarzásra a bagzás szót használjuk. Az említett cicusnak teljesen normális a ciklusa. Sajnos ők ún. szezonális polioestruszos állatok, ami azt jelenti, hogy januártól szeptemberig folyamatosan vannak ciklusaik, ha nem találkoznak kandúrral! De nem kell feltétlenül pároztatni! Létezik tablettás fogamzásgátlás vagy injekciós készítmény, de én az ivartalanítást ajánlom. NEM KELL FELTÉTLENÜL SZÜLNIE ELŐTTE!
A könnyezés lehet kötőhártya-gyulladás, idegen test, sérülés, beforduló szemhéj vagy szempillák miatt. Meg kell vizsgálni, mi az oka!
Macskák tüzelésénél nem jellemző a vér megjelenése, a tüzelésre inkább az állat viselkedése (fetrengés, vernyogás, dörgölőzés, stb.) utal és emellett a péra enyhe duzzanata, nedvesedése látható. A vér talán valami sérülés, harapás következtében kerülhetett a fekhelyre, a bágyadtság indoka lehetne ebben az esetben a magas láz (például sebfertőzés következtében). Javasolnám, hogy állatorvosnak mutassák meg a cicát, ha még mindig betegeskedik.
Azok a cicák - legyenek szobacicák vagy kintlakók -, amelyek a szőrlabdaképződést megakadályozó és/vagy a lenyelt szőr eltávozását elősegítő készítményeket vagy eleséget kapnak, nem hánynak szőrcsomókat. Ezek a készítmények pontosan ezt a célt szolgálják. Ettől a macska a lenyelt szőröket nem emészti meg, csak nem összecsomósodva távozik el a szervezetéből a végbelén keresztül. Továbbra is szőrlabdacsképződést megelőző eleségeket és készítményeket adjon a cicájának.
Van-e az injekciónak mellékhatása? Nagyon ritkán esetleg méhgyulladást vagy emlődaganatot (elég speciális formát) okozhat. Milyen hamar hat? Kb. 4-5 nap múlva múlnak el az ivarzási tünetek. Januártól szeptemberig 3-4 havonta kell adni? Igen, de szerintem 4-5 havonta is elég. Majd télen nem? A ciklus szezonális, ezért általában nem ivarzik a macska télen, de ez a lakásban tartottaknál nem mindig igaz. Ilyenkor télen is kell. Véralvadási zavarokat okozhat-e? Nem. Mennyi ideig érdemes adni? 2 évnél hosszabb ideig folyamatosan nem szabad adni, szünetet kell hagyni, egy évet és utána lehet folytatni. És folytathatnám-e a tablettával? Annak is hasonló a mellékhatása? Igen, folytathatja, és semmi káros hatása nincs.