31. Kutyával repülni: hogyan, mennyiért?
Amikor külföldi útra kerül a sor, nagyon sok gazdi pánikba esik, hogy hogyan tudná magával vinni kedvencét. Szerencsére Európán belül már a legtöbb légitársaság fedélzetén szállítható kistermetű kutya.
Amikor külföldi útra kerül a sor, nagyon sok gazdi pánikba esik, hogy hogyan tudná magával vinni kedvencét. Szerencsére Európán belül már a legtöbb légitársaság fedélzetén szállítható kistermetű kutya.
Tojásdad fejformájáról könnyen felismerni a bullterriert. Ez a kutyafajta a bulldog és a terrier keresztezésével jött létre azzal a céllal, hogy vérengző fegyverré váljon a kutyaviadalok során. A véres versenyek betiltása után a játékos bullterrier nagyon népszerűvé vált a kutyatartók között.
Mit tehetünk, ha macskánkat ellepték a bolhák, esetleg tetves, atka költözött a fülébe, vagy megcsípte egy kullancs?
Cicád kíváncsi, akár egy vadászgörény? Mindent a szájába vesz, akár egy kisgyerek? Akkor jó ha tudod, melyek azok a háztartásokban előforduló szerek és anyagok, melyek végzetesek lehetnek cicád számára!
Nem az emberek az egyedüli lények, akik szeretik a nyarat. A kutyák is odavannak a melegért, a természetért, a zöldért és az illatokért!
Kiskutya ajánlott védőoltási naptára: 4 hetes Immunglobulin oltás - nem feltétlenül szükséges6 hetes Parvovírus elleni oltás + féreghajtás (Veszélyeztetett területen Kennelköhögés elleni oltás)10 nap múlva Féreghajtás ismétlése8 hetes Szopornyica és májgyulladás elleni oltás10 hetes Parvovírus és koronavírus elleni oltás12 hetes Szopornyica és koronavírus elleni oltás3 hónapot betöltött kölyök Kötelező veszettség elleni oltás és féreghajtás6 hónapos Parvovírus és koronavírus elleni oltás2 hét múlva Szopornyica és májgyulladás elleni oltás9 hónapos Veszettség elleni oltás + féreghajtás12 hónapos Parvovírus és koronavírus elleni oltás2 hét múlva Szopornyica és májgyulladás elleni oltás Félévente ismételni FéreghajtásÉvente ismételni Parvovírus és koronavírus elleni oltás Szopornyica és májgyulladás elleni oltás Veszettség elleni oltás (Veszélyeztetett területen: kennelköhögés elleni oltás) Kullancsfertőzés elleni oltásokLyme kór ellen Kullancs-fertőzéses* időszak kezdetekor 1 hónap múlva ismét Ezt követően évente emlékeztető oltás Babesia ellen (Imizol) Kullancs-fertőzéses* időszakban 4-6 hetente ismételni Mindkettő ellen (Lyme-kór + babesia) 6 hetente cserélt, megfelelő nyakörv vagy szőrre felhordható kullancs riasztó vegyszer alkalmazása
Először is egy helyesbítés. Valójában nem a kullancs feje szakadt be, hanem a szívókája. Mivel a köznyelvben azonban a “beszakadt a kullancs feje” szóhasználat terjedt el, maradjunk inkább ennél. Szóval, mit is kell tenni ha beszakadt a kullancs feje? Valójában azon kívül, hogy figyelni kell a helyét, nem kell vele semmi különösebbet tenni. A beszakadt szívóka ugyanis néhány nap alatt kilökődik a testből. Akár egy szálka. Elképzelhető, hogy egy kicsit begyullad, de nem kell megijedni ettől a szótól. Végső soron a pattanás is csak egy gyulladás. A beszakadt fej (szívóka) nem fertőz. A kullancs terjesztette fertőző baktériumok ugyanis a kullancs gyomrában találhatóak, és nem a szívókában. Bár a kullancs nyálmirigyén is lehetnek baktériumok, ezek a legkevésbé veszélyesek. A beszakadt szívóka pedig önmagában már nem is képes nyálat termelni. Egy szó, mint száz, ha beszakadt a kullancs feje, ne kezdjen operációba, ne rohanjon sebészhez, hogy ott órákat várjon feleslegesen. Figyelje a helyét, és meglátja 1-2 nap alatt kilökődik majd. Olvass tovább! Kullancs elleni védekezés kutyáknál - ezek a legnagyobb tévhitek!
Kedves Gazdi! Már el kellett volna kezdeni a kiskutya oltását. A hányást és a véres székletet pedig okozhatja súlyos bélféreg fertőzöttség. Minél hamarabb vigye állatorvoshoz! Kiskutya ajánlott védőoltási naptára: 4 hetes Immunglobulin oltás - nem feltétlenül szükséges6 hetes Parvovírus elleni oltás + féreghajtás (Veszélyeztetett területen Kennelköhögés elleni oltás)10 nap múlva Féreghajtás ismétlése8 hetes Szopornyica és májgyulladás elleni oltás10 hetes Parvovírus és koronavírus elleni oltás12 hetes Szopornyica és koronavírus elleni oltás3 hónapot betöltött kölyök Kötelező veszettség elleni oltás és féreghajtás6 hónapos Parvovírus és koronavírus elleni oltás2 hét múlva Szopornyica és májgyulladás elleni oltás9 hónapos Veszettség elleni oltás + féreghajtás12 hónapos Parvovírus és koronavírus elleni oltás2 hét múlva Szopornyica és májgyulladás elleni oltás Félévente ismételni FéreghajtásÉvente ismételni Parvovírus és koronavírus elleni oltás Szopornyica és májgyulladás elleni oltás Veszettség elleni oltás (Veszélyeztetett területen: kennelköhögés elleni oltás) Kullancsfertőzés elleni oltásokLyme kór ellen Kullancs-fertőzéses* időszak kezdetekor 1 hónap múlva ismét Ezt követően évente emlékeztető oltás Babesia ellen (Imizol) Kullancs-fertőzéses* időszakban 4-6 hetente ismételni Mindkettő ellen (Lyme-kór + babesia) 6 hetente cserélt, megfelelő nyakörv vagy szőrre felhordható kullancs riasztó vegyszer alkalmazása
Keves Anikó! Az, hogy Ön nem lát a kutyájában élősködőt, az még nem jelenti azt, hogy nincs benne... Bolhátlanítani kell, féreghajtani és el kell kezdeni a védőoltásokat is. Kiskutya ajánlott védőoltási naptára: 4 hetes Immunglobulin oltás - nem feltétlenül szükséges6 hetes Parvovírus elleni oltás + féreghajtás (Veszélyeztetett területen Kennelköhögés elleni oltás)10 nap múlva Féreghajtás ismétlése8 hetes Szopornyica és májgyulladás elleni oltás10 hetes Parvovírus és koronavírus elleni oltás12 hetes Szopornyica és koronavírus elleni oltás3 hónapot betöltött kölyök Kötelező veszettség elleni oltás és féreghajtás6 hónapos Parvovírus és koronavírus elleni oltás2 hét múlva Szopornyica és májgyulladás elleni oltás9 hónapos Veszettség elleni oltás + féreghajtás12 hónapos Parvovírus és koronavírus elleni oltás2 hét múlva Szopornyica és májgyulladás elleni oltás Félévente ismételni FéreghajtásÉvente ismételni Parvovírus és koronavírus elleni oltás Szopornyica és májgyulladás elleni oltás Veszettség elleni oltás (Veszélyeztetett területen: kennelköhögés elleni oltás) Kullancsfertőzés elleni oltásokLyme kór ellen Kullancs-fertőzéses* időszak kezdetekor 1 hónap múlva ismét Ezt követően évente emlékeztető oltás Babesia ellen (Imizol) Kullancs-fertőzéses* időszakban 4-6 hetente ismételni Mindkettő ellen (Lyme-kór + babesia) 6 hetente cserélt, megfelelő nyakörv vagy szőrre felhordható kullancs riasztó vegyszer alkalmazása Ha ez nem segít, akkor előfordulhat, hogy allergiás. Azt is állatorvos tudja kivizsgálni. Olvass tovább! Ezek a bolha allergia tünetei
Elméletileg jó lenne, ha ugyanattól a gyártótól származó vakcinával végeznék a kölyökkori alapimmunizálást, de tapasztalatom szerint a gyakorlatban ez csak ritkán megoldható. Problémát ez természetesen nem okoz, teljes lesz a védettsége. Én még javasolnék egy kombinált oltást (DHPL, DHPPiL komponensűt), illetve ha már 3 hónapos (ahogy ezt Ön is írta) hamarosan jön a kötelező veszettség. Ha várhatóan kullancsos helyre járnak majd, jó lenne még a Lyme-kór elleni védőoltást is beadatni (Merilyme, Biocan-B stb.)...