31. Tévézhet a kutyád?
Látja a kutya a képernyőn megjelenő képeket? Igen. Kétség kívül a kutya látja és értelmezi a képernyőn megjelenő képeket. Igaz, nagyon sok tanulmány és általam tisztelt és csodált ember nem ért egyet ezzel a véleménnyel.
Látja a kutya a képernyőn megjelenő képeket? Igen. Kétség kívül a kutya látja és értelmezi a képernyőn megjelenő képeket. Igaz, nagyon sok tanulmány és általam tisztelt és csodált ember nem ért egyet ezzel a véleménnyel.
Neve ellenére a törpe pinscher semmiképp nem a jóval termetesebb dobermann pinscher lekicsinyített változata. Valószínűleg mindkét fajta őseként a német pinscher említhető, de a három fajta közti kapcsolat itt véget is ér.
Az ember legjobb barátja a farkas háziasításával jelent meg mintegy 12.000 évvel ezelőtt, de ezt a számot a mai napig vitatják. A kutyákat azóta is tenyésztik, számtalan változatuk örökletes alkati tényezőknek, vagy tudatos tenyésztési beavatkozásoknak köszönhető.
Tacskó, tacsi, dakszli - évtizedek óta az egyik legnépszerűbb kutyafajta. Az egykori vadászkutya alkalmazkodott a városi környezethez, Picasso, J. F. Kennedy és Marilyn Monroe is őt választotta kedvencéül. Hírneve ma is töretlen.
„A kiskutyák testhőmérsékletét és a szoba levegőjét gondos megfigyelés alatt kell tartani", mondja Betty Trainor, tenyésztő és Oxfordi állatorvos, akinek ügyfélköre elsősorban a fajtatiszta kutyatenyésztőkből áll.
A leírás alapján az anyatacskónak emlőgyulladása van. Az életben maradt négy kiskutya nem tudja az anya emlőiben termelődött összes tejet kiszopni, így jelentős mennyiségű tej pang a tejutakban, ami kedvez az emlőgyulladás kialakulásának. Azt tanácsolom, hogy mérd meg az anya testhőmérsékletét (végbélbe helyezett gyorshőmérő), ha lázas (39°C fölötti végbélben mért testhőmérséklet), a kölyköket vedd el tőle és mesterségesen tápláld őket, az anyát pedig mielőbb vidd el az állatorvosodhoz, mert a gyulladásos emlőben termelődő tejtől a kiskutyák megbetegedhetnek. Ha nincs az anyának láza, akkor a szoptatásnál figyelj oda, hogy a kölykök minden emlőt egyformán szopjanak ki. Az anya hőmérsékletét naponta kétszer mérd.
Ha vicces akarnék lenni, azt mondhatnám, hogy előbb-utóbb úgyis elfogynak a békák és akkor el sem kell űzni őket. Békaűző módszert sajnos nem ismerek. Talán egy gólya... bár az is megeszi őket. Egyébként a békaevészet csak akkor jelent problémát, ha esetleg varangyot eszik a kutyus, merthogy ennek bőrében irritáló anyagokat tartalmazó mirigyek találhatók. Nyálzást, esetleg hányást okozhatnak. Szerintem.
Jó lenne tudni, hogy milyen váladék folyik az orrukból. Gennyes? Tejszerű? (Félrenyelésre utal.) Vízszerű? Ez alapján lehetne eldönteni, hogy mi bajuk lehet és hogyan lehetne segíteni rajtuk. Az anya féreghajtása mellett a kölyköket is mindenképpen kell féreghajtani, általában 2, 4, 6 és 8 hetes korukban, ezután negyedévente.
Igen, 2 hónapos kortól ideális elkezdeni a kozmetikázást, hogy a kutyus hozzászokhasson. Fontos, hogy a szőrét alaposan - fésülés közben - szárítsa, így gyorsan és hatékonyan szárad.
Kan kutyák mellé inkább egy szukát javasolok harmadiknak. Ugyanis két kutya is egy falkát alkot. Ha még egy kan kutya érkezne a családhoz, végeláthatatlan konfliktusok sora alakulhat ki, fajtától függetlenül. Ha szuka kutya mellett döntene, teljesen mindegy, hogy melyik fajtát választja. Inkább olyan kutyát válasszon, amelyik legközelebb áll a szívéhez. Nem lesz köztük rangsorvita. A rangsor kialakulásban sok szerepet nem játszik az állatok ivartalanított mivolta.