31. Abesszin macska, a miniatűr puma
Azt tartják, az abesszin macska a fáraók szent macskájától származik, de sokkal valószínűbb, hogy tudatos és gondos tenyésztői munka eredménye.
Azt tartják, az abesszin macska a fáraók szent macskájától származik, de sokkal valószínűbb, hogy tudatos és gondos tenyésztői munka eredménye.
Az orosz kék macska valószínűleg az oroszországi Arhangelszkből származik; angol tengerészek vihették át a szigetországba. A múlt században még "arhangelszki kék" volt a neve.
A bengáli macska egy 1963-ban indult tenyészprogram keretén belül jött létre mint önálló fajta, létrehozása a kaliforniai Jean Mill nevéhez fűződik.
A burma macska keleti eredetű. Állítólag valamikor réges-régen Burmában kizárólag a gazdagok - és a kolostorok - tartották, és szent állatként tisztelték.
Sir Owen Gould, az V. Rama sziámi király mellett szolgálatot teljesítő brit nagykövet figyelt fel ezekre a macskákra 1884-ben. A sziámi macska egyesek szerint mutáció, mások úgy vélik, a nyugat-afrikai aranymacska leszármazottja.
Az orvos nem állat :) Csak néha :) Bolha? Gomba? Atka? Miliaris dermatitis? Ekcéma? Ha sikerül otthon diagnosztizálni, akkor adunk kezelési stratégiát! Amúgy a rendelőben már nem szokott gond lenni a cicák vadságával, megszeppennek az idegen környezetben. Általában. De ha 4 éves és még ivartalanítva sincs, akkor szerintem a jellemén már nem sokat lehet változtatni.
Léteznek ilyen termékek. Ezekhez az állatpatikákban és a szakboltokban lehet hozzájutni és tanácsot is ott lehet kérni a termékekről. Pasztaként, száraz jutalomfalatként adható változatokban is léteznek.
Az ivartalanítás után a hím állatok "kanos" viselkedése általában alább marad. Ez azt jelenti, hogy legtöbbször nem érdekli őket a párzás és velejáró a terület- és a megszerzett nőstény egyedek védéséért vívott harcokban sem vesznek részt. Ritkán lehetnek kívételek. De én azt tanácsolnám, hogy vizsgáltassa ki alaposan a macskáját, mert lehet az is, hogy rejtetthere miatt ott maradt a lágyékban vagy valahol a hasüregében az egyik heréje. Emiatt lehetnek ennyire "kandúros" viselkedések nála.
Igen, vigye el őt az állatorvosához. A macskáknál a "megfázásos" tünetek mögött sokféle betegség "bújhat" meg. A legtöbb vírusos légzőszervi betegség a szövődményeivel együtt idültté válhat a megfelelő kezelés hiányában és így akár hónapokig tartó problémát is okozhat. Jobb az elején alaposan, megfelelően gyógykezelni őt, mint később sajnálkozni és rendszeresen a váróteremben ücsörögni.
A macskáknál is léteznek allergiás megbetegedések. Ezek leggyakrabban valamilyen bőrtünetben jelentkeznek. A gyógykezelése sok esetben csak tüneti, azaz eredeti okát sok esetben nem lehet és/vagy nem tudjuk kideríteni. Bár az utóbbi időben Magyarországon is lehet vizsgálatokat kérni az állatorvosoknál, az allergiát okozó fehérje kimutatását az állat véréből. Ez a vizsgálat kimutatná azt, hogy allergiás-e vagy nem. A vizsgálat elsőre kissé költségesnek tűnhet, de hosszú távon "megéri" elvégeztetni.