31. Afrikai oroszlánkutya (Rhodesian Ridgeback), családi kutya és népszerű vadászkutya
A rhodesiai ridgeback Európában mint családi kutya népszerű, de egyre inkább érvényesül vadászkutyaként is elejtett vadak, főként vaddisznók keresésében.
A rhodesiai ridgeback Európában mint családi kutya népszerű, de egyre inkább érvényesül vadászkutyaként is elejtett vadak, főként vaddisznók keresésében.
A rövidszőrű magyar vizsla mindenes vadászkutya, tehát egyaránt jól kell vadásznia mezőn, erdőben és vízen. A kutya jellemző tulajdonsága a kiváló orr, a szilárd és figuratív vadmegállás.
A drótszőrű magyar vizsla középnagy testű vadászkutya. Megjelenése tükrözi mindenes vizsla voltát, a kitartást, munkabírást, igénytelenséget.
A pointer felépítése nemes, kecses, arányos, tükrözi a kitartást és a gyorsaságot. A kutya egyedi ismertetőjele a feje, amely jellegzetességét a felfelé irányuló arcorri rész adja.
Az angol szetter kiváló vadászadottságain túl igazi családi kutya. Természete rendkívül lágy, ennek megfelelően sok törődést, foglalkozást igényel.
Százalékot nem tudok mondani, de nagyon kis számban jelentkezik ez a probléma, és kezelésére van gyógyszeres megoldás. Az ivartalanításnak sokkal több az előnye ezzel a kis rizikóval szemben.
Kedves Andrea! Valóban indokolt lehet az új kedvenc ilyen fokú karanténozása, a gyakorlatban azonban ezt nem feltétlenül szoktuk ennyire szigorúan venni. Fontosabb talán, hogy utcára, nagyobb kutyás közösségbe ne menjünk vele, amíg 2-3 parvo/kombinált oltást meg nem kap (oltási protokolltól függően változhat). Macskákkal való kontaktus esetén inkább a külső és belső élősködők a fontosak, ezek ellen mind a cicákat, mint a kutyákat kezelni kell és akkor elkerülhetjük a kellemetlenségeket. Üdvözlettel, dr. Puskás Gábor Mályi Állatorvosi Rendelő www.malyiallatorvos.hu
Amennyiben nem próbálják szakszerűen kezelni a kutya félelmi tüneteit, - csak nagyon kevés javulás várható. A félelmi jelek megfigyelése, a tartási körülmények és a kutya adatainak ismeretét követően, a gazdival közösen megbeszélt lehetőségekkel jelentősen lehet a kutya félelmét csökkenteni. Erre ma már nagyon jó hatékonyságú tréning módszerek és alternatív-állatgyógyászati terápialehetőségek állnak rendelkezésre. Ajánlom figyelmébe a http://www.4tappancs.hu honlap referenciáit és a "félős kutyák" tréningprogramot.
Mindenekelőtt tudni kéne, hogy mi a baja az állatnak. Hogy ez kiderüljön, körültekintő, alapos állatorvosi vizsgálatra lenne szükség, kiegészítve vérvizsgálattal, és (ajánlott!) ultrahang vizsgálattal is. Mindazonáltal egy jó étvágyú (a soványságon kívül betegnek nem látszó) állat esetében a lesoványodást a takarmány adag növelésével is meg lehet próbálni orvosolni... Bizonyos körülmények (pl. vemhesség, hideg környezet, stb.) fokozott energia felhasználással járnak, amit a takarmány adag növelésével lehet kompenzálni. A legjobb, amit tehetnek, hogy felkeresik az állatorvosukat, és az ő segítségével próbálják megoldani a problémát.
A fogak meglazulásának hátterében sokféle ok lehet. Rendszerint a fogkövesség, és a fogíny sorvadás szokott leggyakrabban ide vezetni. Sajnos a törpe fajtáknál, azon belül is a kisebb méretű vérvonalaknál gyakrabban találkozunk fogászati rendellenességekkel, azaz genetikai hátterű is lehet a probléma. A kizárólag puha étel fogyasztása (rágás hiánya) ugyancsak hajlamosít a szájhigiéniai, fogászati problémák kialakulására. Mindenképpen ajánlom, hogy keressék fel állatorvosukat mielőbb, mert pl. a fogíny gyulladás, vagy szájgyulladás egy hét alatt is további károkat tud okozni. Azt, hogy a meglazult fogat el kell-e távolítani, csak vizsgálat után lehet megmondani. A súlyos mértékben meglazult ("kidőlt") fogakat azonban jobb eltávolítani.