31. Görénylány: két tűz között
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
A Háziállat Magazin olvasóinak talán már feltűnt egy ismerős arc a Világfalu című műsorból: Kepes András mongóliai kalauza nem más, mint Zsargal, a mi kedves állatorvosunk!
A kutya mandulagyulladása többnyire heveny lefolyású, de ritkán válik idültté. Heveny gyulladás során a kutya bágyadt, étvágytalan és a betegség első időszakában magas láz is előfordulhat. Jellemző tünet még az öklendezés illetve a krákogás, nyálzás.
Dr. Nagy Gábor az I. Közép-európai Vadászgörény Fesztiválon mesélte el magazinunknak, mi teszi boldoggá és egészségessé a görényeket.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
A leírtak alapján nagyon valószínű, hogy a "fülatkásság" kiújult és ezért vakarja véresre a nyakát! Ebben az esetben a fülek tele vannak barnás száraz vagy kenőcsös váladékkal és a fülekhez érve fokozódik a viszketegség is. Mindenképp célszerű kitisztíttatni a cica fülét, érdemes hetente megismételni ezt és emellett fülcseppet (Oticat!) is kell használni (3-4 hétig minimum). Előfordult, hogy az Ön által említett csepp nem hozott teljes gyógyulást, ezért azt célszerű a fülcseppel kombináltan használni.
A leírása alapján én úgy ítélem meg, hogy ha nem is egy seborrhoeás bőrgyulladás, bizony egyfajta bőrgyulladása van a kiskutyájának, amilvel az állatorvosát mihamarabb fel kell keresni. Ugyanis a legtöbb bőrprobléma hátterében valamilyen fertőző tényező van, igy könnyen elhatalmasodhat a jelenség egész testszerte. Sok sikert a gyógyuláshoz!
Sajnos csak azt tudom tanácsolni, hogy vigyék el őket állatorvoshoz és igenis "költsenek rájuk", ha muszáj! Egy állat élete nem játék és minden állattartónak kötelessége gondoskodni állatairól, ellenkező esetben állatkínzásról beszélünk. A leírt tünetek alapján így a távolból nem tudok sok okosat tanácsolni, illetve bármit mondok, az felelőtlen kijelentés lenne.
A szobatisztaságra neveléshez a kutya segítsége is kell. Egy intelligens kutya hamarabb megtanulja, hogy ne piszkítson oda, ahol alszik vagy játszik. Főleg akkor nehéz, ha a gazda napközben nincs otthon. Egy kiskutya még nagyon sokszor végzi a dolgát egy nap. Ha megoldható, hogy napközben többször is levigyék sétálni, akkor napközben akár 6-7-szer is ki kell vinni. Ha a dolgát az utcán végzi, akár kicsi, akár nagy, mindig meg kell dicsérni, szóval és simogatással. Jelezni kell neki, hogy amit csinál, az helyes. Ha a gazda hazaér, mindig vigye le azonnal sétálni. Tegye le a táskát és már vigye is a pórázt, menjenek sétálni. Ugyanígy kell az etetés után is, mert általában akkor végzi el legtöbbször a dolgát. Hozzáteszem, ha éjszaka felkel és járkál, valószínű, hogy megint vécéznie kell. Én, amíg a kutyám nem lett szobatiszta, mindig melegítőben aludtam, hogy csak fel kelljen vennem a kabátot. Két hét alatt megbízhatóan szobatiszta lett. Ha mégsem sikerül elkerülni a "balesetet" és rajtakapják, hogy bepisil, össze kell szidni, esetleg a többszöri eset után a nyakbőrénél megrázni, ahogy az anyja is szokta, ha rosszat tesz. (A nevelés csak akkor hatásos, ha a lakásban piszkításon rajtakapják vagy közvetlen utána. A fél vagy egy órával korábban elkövetett csínytevésért már nem érdemes összeszidni.) Utána rögtön le kell vinni sétálni, és ha még maradt a "tartályban", akkor megdicsérni. Az etetésével kapcsolatban: minden száraztápnak megvan az adagolása, legtöbbször a zsákon. Kornak, méretnek, súlynak megfelelően kell adagolni. Amíg kicsi, addig kölyöktápot naponta 3-szor kell enni adni neki, azaz a napi adagot 3 részre osztva. Érdemes változatosan etetni. Néha csirkét vagy húst, feltétlenül főzve, akár tésztával vagy rizzsel, száraztápot összekeverni azzal, ami a konyhában megmaradt. Ügyelni kell, hogy a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat megkapja. Érdemes állatorvoshoz fordulni, vagy a tenyésztőhöz, ha van tapasztalata. Lehetőleg kölyöktápot kapjon, de NE pépes vagy szétáztatott eledelt, konzervet. Tanuljon meg rágni. Napközben is lehet rágnivalót adni neki, jobb, ha nem az asztal vagy a szék lábát kezdi ki. Remélem minden kérdésre kielégítő választ tudtam adni ebben a rövid levélben. Amennyiben még maradt kérdése, kérem írjon e-mailt vagy hívjon fel telefonon.
A vemhesség kutya esetében 58-62 nap. A félidős vemhesség már nagy biztonsággal megállapítható ultrahangvizsgálat segítségével. Forduljon állatorvoshoz!