31. Görénylány: két tűz között
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
A Háziállat Magazin olvasóinak talán már feltűnt egy ismerős arc a Világfalu című műsorból: Kepes András mongóliai kalauza nem más, mint Zsargal, a mi kedves állatorvosunk!
A kutya mandulagyulladása többnyire heveny lefolyású, de ritkán válik idültté. Heveny gyulladás során a kutya bágyadt, étvágytalan és a betegség első időszakában magas láz is előfordulhat. Jellemző tünet még az öklendezés illetve a krákogás, nyálzás.
Dr. Nagy Gábor az I. Közép-európai Vadászgörény Fesztiválon mesélte el magazinunknak, mi teszi boldoggá és egészségessé a görényeket.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
Lehet, hogy megfázott, illetve felsőlégúti gyulladása van. Kezelni kellene a dolgot, ezért jó lenne elvinni egy állatorvoshoz.
Ha új jövevényt szeretne, mindenképpen érdemes a lehető legfiatalabb korában elhozni, mert ekkor még nagyon tanulékonyak, könnyen megszoknak mindent, könnyen kézhez szoktathatók. Persze, ha párban szeretné tartani őket, akkor gondolom nem ez a cél, hiszen párban tartott papagájok inkább egymással vannak elfoglalva, mintsem a gazdájukkal. Ha párt szeretne, természetesen célszerű azonos fajtájú madarat beszerezni. Így kisebb az esélye a konfliktusok kialakulásának. Egyébként nőstény papagájok hím társ nélkül is szoktak időnként terméketlen tojásokat rakni, sokszor még odú nélkül is. Ha ez túl gyakori, akkor hormon-injekcióval be lehet avatkozni a folyamatba. Ha esetleg tojásvisszamaradás betegség alakul ki náluk, akkor azt a tünetek alapján (gubbaszt, erőlködik, majd kifárad, hastájékon tapintható tojás, stb.) a gazdi is könnyen észreveheti és azonnal állatorvoshoz kell menni az állattal.
Igen, sürgősen állatorvoshoz kell vinni, vagy vétélés vagy gennyes méhgyulladás lehet a háttérben.
Nem szokott különösebb gondot jelenteni a dolog. Ha egy cica nem szoptat, akkor hamar elapad a teje és ezel nincs is különösebb tennivaló. Ha mégis túlzottan duzzadtak lennének az emlői és bágyadt vagy étvágytalan lenne az állat, akkor állatorvoshoz kell fordulni.
A testméretéből adódóan keletkezhetnek bonyodalmak. Ilyen pl. ha túl nagyok a méhében az utódok (pl. nagy méretű kannal párzott) és emiatt nem tudnak természetes úton megszületni. Ekkor orvosi beavatkozásra, esetleg műtétre lehet szükség. További nehézséget okozhat, hogy elég stresszérzékenyek az ilyen típusú kutyák és nehezen viselik a fájdalmat és a különböző beavatkozásokat. Ha mindenképpen szeretne kicsiket, akkor 2 -3 évesen már elég "érettnek" kell lennie az "utódláshoz", de mindenképpen beszéljen erről kezelő-állatorvosával is.