31. Görénylány: két tűz között
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
A Háziállat Magazin olvasóinak talán már feltűnt egy ismerős arc a Világfalu című műsorból: Kepes András mongóliai kalauza nem más, mint Zsargal, a mi kedves állatorvosunk!
A kutya mandulagyulladása többnyire heveny lefolyású, de ritkán válik idültté. Heveny gyulladás során a kutya bágyadt, étvágytalan és a betegség első időszakában magas láz is előfordulhat. Jellemző tünet még az öklendezés illetve a krákogás, nyálzás.
Dr. Nagy Gábor az I. Közép-európai Vadászgörény Fesztiválon mesélte el magazinunknak, mi teszi boldoggá és egészségessé a görényeket.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
Érdemes lenne megfigyelni a királypitonod éjszakai aktív viselkedését, hiszen nehogy a valódi egyensúlyzavar helyett a jellegzetes védekezési viselkedése járjon zavaró hanghatással. A jellegzetes védekezési viselkedése a labdává gömbölyödés, amikor fejét és nyakát szorosan a gyűrűk közé dugja. Ebben a helyzetben szinte teljesen reakció nélkül lehet görgetni, tologatni a kígyót. Sok más faj is használja a passzív védekezésnek ezt a módját, de csak kevesen fejlesztették ilyen tökéletes szintre. A megfigyeléshez viszont virrasztás szükséges, és a következőket szükséges kórelőzményi adatként papírra jegyezni: rendszeres-e az egyensúly elvesztése, a farkával kapaszkodik-e a kígyó és csak a test elülső részén veszíti el az egyensúlyát, vagy éppen fordított a helyzet, milyen magasságban következik be a "lepottyanás", próbál-e korrigálni az állat esése közben, amikor a talajra ér, rögtön tudja-e rendezni testhelyzetét, nem látszik-e a viselkedésén tudatzavar, stb. Az egyensúlyozás szervrendszerét ért fertőzések (baktériumok, vírusok, esetleg paraziták) szintén kiválthatják a helyzetérzékelés zavarát, annak ellenére, hogy az általános állapot megtartott, bágyadtság, étvágytalanság nem jelentkezik. Az utóbbi általános tünetek jelentkezése esetén azonban állatorvosi gyógyszeres kezelés válik szükségessé.
Valóban érdekes a teknős magatartásváltozása. Nehéz is erre a kérdésre konkrét választ adni. A teknősök szívesen napoznak a parton, főleg, ha az az aquaterrárium legmelegebb pontja. Lehetséges, hogy csak a víz hőfoka alacsony a teknős számára. Leveléből azt olvasom ki, hogy a teknős nem étvágytalan. Amennyiben ez a viselkedés komoly egészségügyi problémából adódna (pl. tüdőgyulladás miatt nem úsznak szívesen), úgy a magatartásváltozást étvágytalanság, levertség is kísérné. Ha a fenti tünetek valamelyikét tapasztalná, kérem forduljon állatorvoshoz.
Látatlanban nem sok okosat tudok mondani a foltok természetéről. Azt javaslom Önnek, hogy keresse fel állatorvosát, aki tud abban segíteni, hogy megfelelő diagnosztikai laboratóriumba juttasson mintát ezekből a foltokból, és így korrekt módon meghatározható a foltok eredete, és az is, hogy a foltoknak lehet-e köze a halpusztuláshoz.
Ez az a probléma, amin innen biztos, hogy nem fogok tudni segíteni. A leírtak alapján agóniának tűnik a dolog, ennek sok oka lehet (mérgezés, fertőzések, egyéb betegségek). Ilyen esetben mindig állatorvoshoz kell vinni az állatot, hátha megmenthető.
Igen, sajnos ez gyakran előfordul a hörikkel. Talán a kis testméretük miatt olyan esendőek. Rengeteg fertőző és egyéb betegségük is van, amik sokszor nagyon gyorsan az álatka elpusztulásához vezet. Gyakran előfordul ételmérgezés is (pl. gombatoxinnal fertőzött táp, stb.) ami szintén gyors elhulláshoz vezethet. Nagyon sajnálom szegényt, de erre nehéz előre felkészülni és sokszor megmenteni sem lehet őket.