3526. Előbújtak a medvék a Szegedi Vadasparkban
Bár a felhők mögül néha előbukkanó nap fogadta őket, nem mentek vissza a medveházba. De mit jelent ez?
Bár a felhők mögül néha előbukkanó nap fogadta őket, nem mentek vissza a medveházba. De mit jelent ez?
A csípő- és könyökízületi diszplázia egy örökletes mozgásszervi betegség, amelyben az ízületek rendellenesen fejlődnek, ami fájdalmat, gyulladást és mozgáskorlátozottságot okozhat.
Minden vidám cicának imád játszani a lézerpointerrel, nem igaz? Nem mindig. A lézerpointerek kiválóak lehetnek a macska kardióra és az emberi nevetésre, de néha frusztrálttá tehetik a cicát, és arra késztethetik, hogy a legközelebbi mozgó tárgyra (például a lábadra) ugorjon. Ezért merül fel a kérdés: "Rossz a lézerpointer a macskák számára?"
Ha te vagy az a szerencsés ember, akinek egy macska "tulajdonosa", akkor a feladatod, hogy az otthonotok boldog és egészséges hely legyen – és ez többet jelent, mint csak ételt és egészségügyi ellátást biztosítani. A macskáknak ingerlést kell kapniuk, hogy az elméjük egészséges maradjon, és elkerüljék a rossz viselkedési mintákat. Bár a rejtvényalapú interaktív játékok nagyszerű módja lehetnek a macskád szórakoztatásának, nem kell bonyolult eszközökhöz folyamodnod ahhoz, hogy gazdagítsd az életét. Nézd meg ezt a 15 egyszerű ötletet, amivel szórakoztathatod a család macskáját. Biztosan hálás lesz az erőfeszítéseidért!
A macskák családtagjaink, és imádjuk őket tekintélyt parancsoló tekintetükért, játékos mozdulataikért és mély, zümmögő dorombolásukért. De előbb-utóbb eljön az idő, amikor el kell búcsúznod tőle, és gyakran ez a pillanat váratlanul érhet, hiszen a macskák nagyon jól tudják elrejteni a fájdalmukat. Bár nehéz lehet látni, hogy a macskád szenved, ha figyelsz néhány tünetre, felismerheted, mikor van szüksége extra gondoskodásra és vigaszra. Ez segíthet abban is, hogy korán észleld a problémát, és így még egy kicsit meghosszabbítsd az életminőségét.
A hirtelen tápváltástól mindig tartózkodni kell, ugyanis az állat emésztőrendszere hozzászokik egy idő után az adott táphoz. Ha ezt hirtelen elhagyjuk és új összetételû eledelt adunk, akkor ehhez nem tud hirtelen alkalmazkodni a malac bél- és emésztőrendszere és hasmenés illetve egyéb betegségek kiváltója lehet. Tehát tápváltás csak fokozatosan! A malacok egyébként nagyon szeretnek elbújdosni, ez biztonságot nyújt számukra. Sok szoktatással, szeretettel elérhető, hogy bizalommal kijöjjön, mikor lát/hall minket.
Az általad leírt elváltozások a viszonylag ritka bőrbetegségek közé tartoznak. Fiatal kutyák mély, gennyes bőrgyulladása (juvenilis acne) a neve. Előfordulhat azonban, hogy szőrtüszőatkák elszaporodása okozza ezeket a göböket. A fentebb említett kórkép hátterében a fokozott faggyútermelés miatt a szőrtüszők nyílásainak eltömődése áll. Ez jó körülményt teremt a gennyes folyamatok kialakulásához. Ezeket gennykeltő baktériumok okozzák. Az állatorvos által felírt gyógyszerek megfelelőek, talán visszatérő jellegéből adódóan esetleg szükséges lehet antibiotikum szedése szájon át. Ha sikerül esetleg valamelyik göb tartalmát kinyomni, érdemes lenne ezt a tartalmat mikroszkóp és persze az állatorvosod segítségével megvizsgálni a fent említett esetleges szzőrtüszőatkásság kizárása végett.
Ha jól értem Önt, akkor a fájdalom csak a lábvégre lokalizálódik. Mindkét végtagot alaposan meg kell vizsgálnunk ahhoz, hogy valamilyen diagnózist állíthassunk fel. A csonterősítőt csak abban az esetben javasolnám, ha a végtagról röntgenfelvétel készülne és ezen olyan elváltozást tapasztalnánk, ami indokolná a készítmény használatát. Ezzel egyidőben vérvizsgálat is indokolt, a vér kálcium-foszfor aránya is nagyban hozzájárul a diagnózis pontosabbá tételéhez. Gyakori probléma a toklász, és talán 1 hónapja még aktuális is lehetett ez a probléma. A toklász akár hónapokig is képes eltokolódva esetleg tünetek nélkül, főleg a lábvégen az ujjak között megbújni, majd hirtelen fellángolva fájdalmasságot válthat ki. Az is előfordulhat, hogy a pihentetés alatt - mivel a kutya azért nem kényszeríthető pl. "ágynyugalomra" - az éppen fájdalmas végtagot kímélte a kutyus, míg a másikat jobban terhelve azt megerőltethette. Összességében sántaságvizsgálat, vérvizsgálat és esetleges röntgenfelvétel készítése nélkül csak találgatni lehet, főleg számítógép előtt ülve. Mindenképpen rendelőben kellene ezt a problémát megvizsgálni és orvosolni.
Szerintem teljesen normális ennyi alvás-játék-"kakipisi". És szerintem túlzottan aggodalmaskodni sem érdemes, MINDEN A LEGNAGYOBB RENDBEN LESZ! Egyébként hallott már a "BLOG-olásról"? Ha nem, javasolnám kipróbálni. :)
A madarak esetében a tollazat ápolása az egyik legfontosabb szociális magatartásforma, amelyek alapján a tartási körülményeket is megítélhetjük. Ez papagájok és díszmadarak egyes további képviselői esetében különösen nagy figyelmet érdemel, ugyanis egész év során vedlenek. Párban élő papagájoknál a kültakaró kölcsönös ápolása a partnerkapcsolat erősítésére is szolgál. Az egyedileg tartott és alig foglalkoztatott madaraknál a tollazat ápolása túlzott mértéket ölthet, ami az ún. tolltépkedési szindrómában végződhet. Ezen tünetegyüttes hátterében az unalom mellett még a környezetváltozás zavaró hatását, a táplálóanyag-, ásványianyag- és vitaminhiányt, stb. feltételezik. Az egyoldalú táplálás, az A-vitamin-hiány, az aminosav-hiány (a magkeverékek alig tartalmaznak A-vitamint és karotint, szegények metionin és lizin aminosavakban) klinikai megjelenési formája nem csupán a többé-kevésbé megfigyelhető specifikus hiánytünetekben, hanem általános tünetekben is (bágyadtság, étvágytalanság, fáradékonyság, tollborzoltság) megnyilvánul. A madaraknál találhatók tolltetvek, melyek a tollazat minőségének rontását idézik elő. A fertőzött állatok nyugtalankodnak, sokat tollászkodnak, ami felhívhatja a figyelmet az elváltozásra. A legtipikusabb elváltozás a csőr közelében és a lábon látható. A rühösség talán a madárpraxisban előforduló leggyakoribb parazitás bántalom, mely jellegzetes formában hullámos papagájoknál jelentkezik (az atkák az elszarusodott hámmal fedett képleteket támadják meg és bennük elszaporodva burjánzást idéznek elő). A papagáj csőr- és tollszindrómája idült lefolyású, a tollazat szimmetrikus bántalmazottságában, csőrdeformációban megmutatkozó, és többnyire elhullással végződő megbetegedés. Az előbbiekben felsorolt betegségek, szindrómák és tünetegyüttesek sokszínűsége miatt célszerű a madárkát elvinni a kezelő állatorvosához, díszmadarakkal is foglalkozó specialistához, aki elvégzi az általános betegvizsgálatot, és a különféle bőrelváltozások, valamint a tollazat rendellenességeinek meghatározásához a tollazat és a bőrkaparék bakteriológiai, mikológiai és parazitológiai vizsgáló módszerekről is útmutatást fog adni. Hangsúlyozni szükséges, hogy a madarak betegségeinek viszonylagos tünetszegénysége vagy hasonlósága (tollazat felborzolása, elesettség, apátia, étvágytalanság), továbbá a szerény kiegészítő vizsgálati lehetőségek a mindenre kiterjedő részletes kórelőzmény megadásának fontosságára utalnak.