361. A kutya izomgyengesége
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A kullancs paralízis nem a kullancs bénulása. A bénulást a kutyákban kullancs okozza.
Bár ennek lehetősége ritkán merül fel a gazdikban, sajnos a kutyák is elkaphatják a rotavírust. A vírus különösen a tizenkét hetesnél fiatalabb kutyakölyköknél veszélyes, ennél idősebb kölyköknél viszonylag ritkán jelentkezik. A rotavírust a fertőzött kiskutyák hordozzák, ürülékkel és váladékkal terjed, és súlyos hasmenéssel jár.
A tularemia egy viszonylag ritka, baktérium okozta fertőző betegség, mely elsősorban a rágcsálókat támadja meg, de a többi állatot, a madarakat és az embert is veszélyezteti.
A kullancsok bármikor felbukkanhatnak! A kullancsok Magyarország teljes területén, elsősorban a nedvesebb-párásabb és enyhébb időszakban, egész évben tetten érhetők. Legaktívabb időszakuk márciustól októberig tart. Előzze meg a kullancsokat és a kullancsok megtapadását!
Valamilyen konkurenciaharc és/vagy kommunikációs probléma lehetett a baleset oka. A puffadás az elfogyasztott áldozat következménye. Betegség csak nagyobb falkában történő hasonló baleseteknek lehet a kiváltó oka. Az Ön és a kutya közötti bizalmat a történtek nem szabad, hogy befolyásolják!
A kutyák meglehetősen könnyen hánynak. Lehet, hogy nincs semmi kóros a háttérben, a heti 2-3 alkalommal, és azonos időpontban történő hányás azonban gyanút kelt arra, hogy talán mégis van valami rendellenesség a tünetek mögött. Ez lehet takarmányozási, de szervi probléma is. Ezért érdemes lenne felkeresniük a kezelő állatorvost.
Felnőtt, ivarérett királypitonok, de egyéb kígyók esetén is gyakran jelentkező probléma télen az étvágytalanság. Ez egészséges állat esetén általában természetes és nem betegség jele. Fogságban tartott hüllők a legtöbb esetben nem teljesen mesterséges körülmények között élnek és a kinti környezeti tényezők is hatással vannak rájuk. Ilyen az ablakon beszűrődő fény mennyisége, légnyomásváltozás frontok idején, lakás hőmérséklete (pl. távfűtés), stb. A kígyók a számukra kedvezőtlen időszak alatt aktivitásukat mérséklik, kevesebbet mozognak, sokszor csökkentik vagy be is szüntetik a táplálkozást. Ez egészen a jobb idő beáltáig szokott eltartani. Amennyiben ezen változtatni szeretnénk, úgy mesterségesen kell az ideális (aktív időszak) körülményeit biztosítani (hőmérséklet, esetleg páratartalom emelése, megvilágított órák száma, stb.) A képen látható kígyó általános állapota jónak tűnik, de ezt biztosan megmondani fénykép alapján nem lehet. Amennyiben kétségei vannak a kígyó általános állapotát illetően javasolt egy hozzáértő állatorvosnak megmutatni. Érdemes megjegyezni, hogy a téli pihenő alatt a szervezet védekező működése is csökken és ilyenkor a különféle betegségek iránt is fogékonyabbak lehetnek.
8 hónapos korban ivartalanítani a kan kutyust már lehetséges, de ha viselkedésbeli vagy egyéb okok nem indokolják, akkor felesleges. Ha a későbbiekben szökős, vagy elviselhetetlen mértékben kanos lesz, akkor javasolt a műtét (ebben az esetben minél előbb). Idős korban a nemi szerveket érintő betegségek, daganatos elváltozások (prostata megnagyobbodás, tumor, heredaganat) kialakulási esélyének csökkentése érdekében javasolt a műtét. Hátulütők? Ivartalanítás után előfordulhat, hogy inaktívabb lesz a kedvence, ami a vezethet elhízáshoz (ez ritka). Egyenlőre szerintem várjon még a műtéttel. :)
Ilyen típusú hányást sokféle ok előidézhet. Ezek között így vizsgálat nélkül legfeljebb találgatni lehetne, annak viszont semmi értelme nincsen. Próbáljanak keresni egy elérhető állatorvost, vagy ügyeletet, és ne várjanak ezzel sokáig, mert ha szerencsétlenül alakulnak a dolgok, komoly betegség is lehet ebből.