361. A kutya izomgyengesége
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A kullancs paralízis nem a kullancs bénulása. A bénulást a kutyákban kullancs okozza.
Bár ennek lehetősége ritkán merül fel a gazdikban, sajnos a kutyák is elkaphatják a rotavírust. A vírus különösen a tizenkét hetesnél fiatalabb kutyakölyköknél veszélyes, ennél idősebb kölyköknél viszonylag ritkán jelentkezik. A rotavírust a fertőzött kiskutyák hordozzák, ürülékkel és váladékkal terjed, és súlyos hasmenéssel jár.
A tularemia egy viszonylag ritka, baktérium okozta fertőző betegség, mely elsősorban a rágcsálókat támadja meg, de a többi állatot, a madarakat és az embert is veszélyezteti.
A kullancsok bármikor felbukkanhatnak! A kullancsok Magyarország teljes területén, elsősorban a nedvesebb-párásabb és enyhébb időszakban, egész évben tetten érhetők. Legaktívabb időszakuk márciustól októberig tart. Előzze meg a kullancsokat és a kullancsok megtapadását!
Konrad Lorenz "kalitkás elhülyülés" néven írta le a sokáig ketrecben tartott papagájok röpképtelenné válásának tünetét. Ez esetben viszont sem erről, sem izomsorvadásról nem lehet szó, legalábbis, ha valóban egyik napról a másikra történt a röpképtelenség. Az ilyen gyorsan jelentkező tünet pl. mérgezés, vagy fejsérülés következménye lehet, ezért napi rendszerességgel az idegrendszert erősítendő B-vitamint kellene a madár ivóvizében oldani. Kóros mértékű elhízás is okozhat röpképtelenné válást, bár ez is hosszabb folyamat során szokott bekövetkezni.
Kedves Balázs! Általánosan igaz szabály, hogy egy akvárium minél nagyobb, karbantartása annál könnyebb, illetve annál kevésbé érzékeny az akvarista egyszeri hibáira. Bár leírása szerint már régóta van akváriuma, az első dolog, amire fel kell hívnom a figyelmét, hogy eddig valamit rosszul csinált :). A 72 literes akváriumot sem kellett volna ugyanis leemelni és zuhanyzó alatt tisztítani, sőt! Az akvárium teljes takarítása csak egyes ritkán előforduló betegségek esetén lehet indokolt, a beállt akváriumot nem szabad teljes egészében kitakarítani! A teljes takarítás után 2 hétig nem is lenne szabad halakat tenni bele. Ha a halai eddig kibírták ezt a módszert azt csak tűrőképességüknek köszönhetik. Ebből következően a válasz az, hogy a 200 literes akváriumot és a 72 litereset is tökéletesen lehet helyben tisztítani. Hetente 10%-os vízcserét, az összegyűlt mulm leszívásával együtt el kell végezni, valamint szükség esetén a szűrő tisztítása (200 litereshez már ajánlott külső szűrő, ennek ritkábban van szüksége tisztításra, mint a belső szűrőknek), a növények visszavágása, illetve az üvegekről a zavaró alga eltávolítása jön szóba, az akvárium tehát a helyén marad! :) Sok sikert a 200 litereshez!
Szerintem nehéz dolog lenne a visszaszoktatás. Elképzelhető az Ön által leírt ok, de nem hinném, hogy bármilyen betegség stb. lenne a háttérben. Várjon pár hónapot, lehet, hogy újra nappali életmódra váltanak. :)
Kedves Állatbarát! Véleményem szerint egy teljes kivizsgálással megállapítható lenne a pontos diagnózis. A tünetek alapján, ha esetleg a probléma súlyos, és az állat elaltatása indokolt, akkor is a tulajdonos dönt a kutyus sorsáról, így természetesen hazavihetik, de felesleges szenvedést és fájdalmat nem szabad okozni az állatnak. Ha szerencséjük van, akkor csak kisebb bajról lehet szó, és nem kell elaltatásra gondolni. Üdvözlettel: dr. Varga József
Örömteli dolog hozzájutnunk egy akváriumhoz, ha az régi vágyunk, de ahogy más állatok tartásánál is így van, itt is könnyen kudarcok érhetnek minket, ha nem készülünk fel kellőképpen előzetesen a dologra. A "csíkos barna hal" például egy olyan faj, amit kezdőként soha nem szabad megvennünk! A szakirodalmat legalább nagy vonalakban áttanulmányozva tudnunk kell, hogy pontosan mit szeretnénk, de legalább olyan kereskedőhöz kell mennünk, aki szakértően tud segíteni a témában, és helyes tanácsot tud adni a betelepítendő fajok igényeit illetően. Hogy rátérjek a konkrét problémára: az akváriumot 2 hét üresjárat (növényekkel, szűrővel, aljzattal berendezetten) után fokozatosan kellett volna betelepíteni halakkal - az akvarisztika nem a türelmetlen emberek hobbija :) -, ezen felül a halak száma a második vásárlás után igen magas lett, ami mellé még a kezdők által gyakran elkövetett hiba, a túletetés is társulhatott. A "rák"-ról nem tudom mennyit tájékozódtak vásárlás előtt, az akváriumban tartott rákfajok többsége előszeretettel csipkedi/fogyasztja a halakat és darabolja a növényeket, garnélákat ajánlatosabb közös akváriumba tenni. Halpusztulás után a jövőben az első fontos lépés semmiképp´ sem az új halak vásárlása, erre csak a pusztulás okának megállapítása és kiküszöbölése után kerülhet sor! A darakórról nagyon sokat lehet olvasni és minden rendes helyen ismerik a kezelésének módját, ezért azt nem részletezném. Nagyon fontos, hogy annak elmúltáig semmilyen új halat ne vásároljon! Sajnos a leírás alapján nem egyértelmű, hogy ez az egyetlen pusztulási ok, de ennek kezelése feltétlenül fontos. Sajnos a megmenthető halak száma folyamatosan csökken, ezért ezzel kapcsolatban viszont minél előbb kell cselekedni. A jövőben halvásárlás előtt nagyon figyeljen a megvásárolni kívánt halak viselkedésére és esetleges az betegségek külső jeleire, hogy el tudja kerülni az akváriumban lévő halállomány fertőződését. Kétes esetben, illetve kezdők számára mindig ajánlott az új halak karanténozása. Remélem a kezdeti problémák nem szegik kedvét, sikeres akvarizálást kívánok!