361. A kutya izomgyengesége
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A myasthenia gravis, magyarul izomgyengeség egy ritka neuromuszkuláris zavar, ami felnőtt kutyákat és kölyköket egyaránt megtámadhat. Az esetek többségében szerzett, de ritkán lehet örökletes elváltozás is.
A kullancs paralízis nem a kullancs bénulása. A bénulást a kutyákban kullancs okozza.
Bár ennek lehetősége ritkán merül fel a gazdikban, sajnos a kutyák is elkaphatják a rotavírust. A vírus különösen a tizenkét hetesnél fiatalabb kutyakölyköknél veszélyes, ennél idősebb kölyköknél viszonylag ritkán jelentkezik. A rotavírust a fertőzött kiskutyák hordozzák, ürülékkel és váladékkal terjed, és súlyos hasmenéssel jár.
A tularemia egy viszonylag ritka, baktérium okozta fertőző betegség, mely elsősorban a rágcsálókat támadja meg, de a többi állatot, a madarakat és az embert is veszélyezteti.
A kullancsok bármikor felbukkanhatnak! A kullancsok Magyarország teljes területén, elsősorban a nedvesebb-párásabb és enyhébb időszakban, egész évben tetten érhetők. Legaktívabb időszakuk márciustól októberig tart. Előzze meg a kullancsokat és a kullancsok megtapadását!
Mindenekelőtt az új helyen lévő macskákat kell kikezelni a betegségekből. Az új helyet minden egyes macska másként fogadja majd. Sok-sok türelemre (és időre) lesz szükség. Eleinte zárva (házban) kell majd tartani őket (heteket jelenthet). Ha a házat elfogadják, belakják (otthonosan mozognak), akkor jöhet a kiszoktatás (nyitott ajtó). A bemenekülés lehetőségét (és a felügyeletet) eleinte biztosítani kell. Feltétlenül érdemes lesz az új hely állatorvosával felvenni a kapcsolatot.
Az ilyen habzsolás utáni hányásnak legtöbbször maga a habzsolás az oka, és nem meglepő, hogy ilyen esetben a gyomorból visszakívánkozik a lenyelt táplálék, hiszen az nem volt rendesen megrágva, nyállal átitatva. Az így kihányt táplálékot az állat sok esetben újra elkezdi megenni (persze csak ha hagyják, és nem takarítják össze előle), de ekkor már komótosan, alaposan megrágva fogyasztja el. Ha csak erről lenne szó, ez nem betegség, kutyáknál és macskáknál elfogadható akár élettani jelenségként is. Más a helyzet akkor, ha a hányásnak nem a túl gyors evés az oka. Ebben az esetben sokféle lehetőség szóba jöhet (pl. idegen tárgy a gyomorban, ún. szőrbezoár, idült gyomorhurut, esetleg akár daganat, stb..), de ezek között csak az állat nagyon alapos vizsgálata után lehet eligazodni. Mindenképpen javaslom tehát, hogy ha van rá mód, mutassák meg a cicát állatorvosnak és kérjék a segítségét.
A vírusfertőzést vérvétellel lehet igazolni, ez teljesen biztos. A fertőződés sejtközvetített, leginkább nemi úton terjed. Ha a cicák nem ivartalanítottak, fertőződés lehetséges.
Bőrbetegségek esetén rettentő nehéz (sokszor lehetetlen) a távolból bármi érdemlegeset mondani. Ez a helyzet is ilyennek tűnik, már csak azért is, mert vakarózást, viszketést nagyon sokféle ok előidézhet. Azt gondolom, a legjobb lenne megmutatni az állatorvosuknak! A vizsgálat alapján ő sokkal többet tud ezen segíteni.
Kedves Gazdi! A herélt macskák gyakori betegsége a húgykövesség. Mivel a húgyhólyagban többféle kő keletkezhet, szerves, szervetlen és azon belül is többféle kristályból állhatnak a húgykövek, a legfontosabb tényező a diagnosztikában, a kő analizálása. Macskákban gyakran nem egy nagy kő képződik hanem inkább hólyag homok. Ilyen esetekben a laboratóriumi vizelet vizsgálat eredménye mondja meg hogy milyen típusú kőről van szó, és eszerint kell változtatni a macska étrendjét. Van amelyik kőnél lúgosítani, van amelyiknél savanyítani kell a vizeletet, hogy megelőzzük a kő képződést. Sajnos a maguk esetében már idült húgyúti megbetegedésről van szó, mert már másodlagosan a vesegyulladás is kialakult. Ilyen esetekben vérvizsgálat, vizelet rutin vizsgálat , valamint a vizelet bakteriológiai rezisztencia vizsgálata javasolt, csak így tudjuk célzottan kezelni a betegséget, ellenkező esetben idült vese és hólyaggyulladás léphet fel, amely végig kísérheti a cica egész életét. Amíg ezek a vizsgálatok meg nincsenek, azt javasolnám hogy konzervet vagy házi kosztot adjon a cicának, mert a száraz táp a a macskától vonja el a folyadékot, és ha nem iszik eleget még jobban besűrűsödik a vizelet a hólyagban és újra indul a húgykövesedés. Üdvözlettel Dr Kiss Gabriella