366. Na, mi a helyzet, Cicus? - a macska testbeszéde
Minden macskatulajdonos álma, hogy tudja, mit gondol kedvenc cicája. Az arcvonások megismerése után lássuk, mi mindennel kommunikál még kedvencünk!
Minden macskatulajdonos álma, hogy tudja, mit gondol kedvenc cicája. Az arcvonások megismerése után lássuk, mi mindennel kommunikál még kedvencünk!
De mit jelent a korcs szó? És ha az én jószágom korcs, akkor mitől az, és miért nem fajtiszta? Vagy fajtatiszta? Megnyugtatásul: Senkinek nincs korcs kutyája, hacsak nem születési rendellenességgel jött a világra. Minden fogalmat elmagyarázunk.
Az ocelot (Leopardus pardalis)hiúz méretű, kecses nagymacska. Gyönyörű bundája miatt a mai napig előszeretettel vadásszák. Az üldöztetésének köszönheti a háziasítását, de megtartotta pár "vadmacskás" jellemvonását is. Lássuk hogyan él vadon és szabadon!
Az európai vadmacska (Felis silvestris silvestris), nagyon hasonlít az általunk ismert házimacskákhoz. Emiatt a az életterük is gyakran ugyanaz, így gyakori a kereszteződés köztük és a szabadon élő házimacskákkal. Sajnos egyáltalán nem szelídíthetők. Lássuk, hogyan élnek!
Az afrikai vadmacska (Felis silvestris lybica) tekinthető leginkább a házi és a vadon élő macskák közötti kapocsnak. Elég szelíd, és szereti az emberek közelségét. A tudósok azt feltételezik, hogy ő lehet a mai házi kedvenceink őse. Már csak ezért is érdemes megismerkednünk cicusunk "felmenőjével"!
A műtéti seb több rétegben van összevarrva, részint éppen azért hogy az egyik réteg meglazulása vagy szakadás esetén se nyíljon szét a hasfal. Ugyan jobb lenne ha a macska kevésbé ugrálna és tenné próbára a varratokat,de egy jól összevarrt seb nem fog szétnyílni.
Az ivartalanítás nem lehet oka az aktivitás csökkenésének. Feltehető, hogy valamilyen sérülésből adódóan fáj a gerince, ezért nem szeret mozogni. Érdemes megnézetni állatorvossal, hogy nincs-e komoly baj.
A parvovírusról soha nem volt szó abban a körben, ami az embereket is érinthetné. Nem zoonózis, embert nem fertőz. A kutyák betegsége. Parvovírusos bélgyulladás A betegséget egy kisméretű, igen ellenálló vírus okozza, amely valószínűleg az 1970-es évek végén alakult ki a macska hasonló vírusának átalakulásával. Több mint 10 évig, a vakcina kifejlesztéséig, nagyon sok kutya betegedett meg a vírustól. Szerencsére a védőoltás megállította a járványszerű terjedést és a vakcinát beadató gazdik azóta biztonságban tudhatják ebüket. A vírus természetesen nem tűnt el, továbbra is megfertőzheti azokat a kutyákat, amelyek nem lettek rendesen beoltva. Elsősorban a néhány hetes, pár hónapos kölyökkutyák a veszélyeztetettek. De vannak olyan kutyafajták is, amelyek különösen érzékenyek a parvóra, mint például a rottweiler vagy az uszkár. Ezek a fajták megfelelő védettség nélkül szinte biztos, hogy előbb-utóbb megfertőződnek a kórokozóval. A betegség elsősorban a vírustartalmú széklettel fertőz. A parvovírusos bélgyulladás legfontosabb tünetei: állandó hányás, hasmenés. A széklet bűzös, véres és szinte megállíthatatlan. Az állat nem eszik, nem iszik, kedvetlen, elesett, erős hasi fájdalmai vannak. A folyamatos folyadékveszteség miatt az állat kiszárad, sokkos állapotba kerül, és gyorsan elhullik. Gyógyulásra csak abban az esetben van esély, ha a gazdi gyorsan cselekszik és állatorvosi segítséget, intenzív ápolást kér, amely gyakran kórházi ápolást jelent.
Huh, akkor ne menj vissza ahhoz a kozmetikushoz! Cicák bajszát tilos levágni! Igen, lehet tőle baja, főleg a mozgáskoordináció terén. A macskák mint tapogató szervüket használják a bajszukat (pl.: azzal dönti el a cica átfér-e a lyukon vagy sem), segíti őket a sötétben való tájékozódásban és az egyensúlyozásban is szerepe van. Ugyan ilyen okok miatt tilos a lábuk végéről is levágni a szőrt, mert ott is vannak tapintószőrszálaik. Joggal lehet levert a cicád! Legyél türelmes, mivel ezek a szőrök is időnként cserélődnek, így egy idő elteltével visszafognak majd nőni! Addig meg vigyázz a cicádra, próbáld te etetni, ha továbbra se eszik, akkor vidd el állatorvoshoz, nehogy kiszáradjon vagy egyéb baja legyen. Ha jobban lesz és kozmetikára kerül a sor kerüld el macskákhoz nem értő kozmetikusokat! Szorítok a cicádért!
- Nagy a valószínűsége, hogy, ha minden úgy marad ahogyan eddig volt, akkor nem fogja használni a kutya a kutyaházat. - A változás oka valószínűleg a macskák és a kutya megváltozott viszonya körül keresendő, (főleg az ivarérettségre lehet gyanakodni!) esetleg más állat: egér, patkány, valamilyen bogár, stb. - A vizelettel való jelölés arra enged következtetni, hogy valamilyen idegen szagtól akarja a kutya megkülönböztetni Több dolgot is meg lehet próbálni: 1./ megváltoztatja a kutyaház helyét, ezzel egy időben az Ön és a kutya illatanyagával preparált új bélést rak bele 2./ hosszadalmas és kitartó tréninggel visszaszoktatja a kutyát a kutyaházba 3./ bent az EMBERházban kialakít a kutyának egy új helyet és a kutyaházat elajándékozza egy rászoruló állatmenhelynek