391. Japáni sirálykapinty
A szakemberek szerint a japáni sirálykapinty (Lonchura striata domestica) jelenlegi változatait több száz év munkájával alakították ki Japánban, ahonnan később mint szobamadarat behozták Európába is.
A szakemberek szerint a japáni sirálykapinty (Lonchura striata domestica) jelenlegi változatait több száz év munkájával alakították ki Japánban, ahonnan később mint szobamadarat behozták Európába is.
Jön még kutyára dér – fenyegettük meg négylábú barátunkat nyáron. Jött is, és most bánjuk mindketten: nekünk kell gondoskodnunk arról, hogy a fagyos időjárás minél kevésbé viselje meg ebünket.
A gekkó terráriumi tartásakor figyelembe kell venni, hogy a domináns hím addig üldözi a gyengébb hímet, míg az el nem pusztul, ezért csak egyedül, vagy párban szabad őket tartani.
A parkban óvatosan tegyük le a földre a vadászgörényt és hagyjuk, hogy hadd mérje fel a terepet. Körülbelül két-három percet vesz igénybe, amíg görényünk megbizonyosodik arról, hogy eltávolodhat a gazdi mellől.
Az egészséges tengerimalac szeme csillogó és tiszta, mindenféle homálytól mentes. Az orra szintén tiszta, szőre pedig fényes. Mivel a tengerimalac zsákmányállat, ezért esetleges betegségének tüneteit a végsőkig leplezni próbálja. Ha gubbaszt, nem eszik, nem iszik, nem ürít az már súlyos állapot, amivel azonnal egzotikus állatorvost kell felkeresni.
Tisztelt Katalin! Leírásából semmi aggodalomra okot adót nem tudtam kiolvasni. Úgy fél éves korukra szoktak lehiggadni a fiatal egyedek, előfordul, hogy előbb, de az is, hogy sosem. :) A 3-4 naponkénti "tüsszögés" ivarzást mutató "tünet". Csupán keresi Hörcsögük a környezetében élő ellentétes neműt. Természetesen ez az igénye nem kiszolgálandó, attól nem lesz semmi baja, ha egyedül marad, nem kifejezett társaságkedvelők a lakótársat illetően (bár a 10 éves tartás alatt ezzel nyilván szembesült). :) Amikor olyan érzésük van, hogy harapdál, vagy nyalogat, az inkább egyfajta mintavételezés, nem elutasító viselkedés. Ha ez a "tüsszögős" időszakban történik, akkor a fajtárs nyomainak keresése a környező tárgyakon, az Önök kezén, amivel gyakran találkozhat. Ha elutasító a hörcsög, azt egyértelműen és kétséget kizáróan fogja tudtukra adni. Egyértelmű, erős harapás, nem feltétlen véres, de összetéveszthetetlen jelzés. Szerintem semmi kivetnivaló nincs a viselkedésében, sőt, egy egészséges, határozott, bátor jellemű hörcsögről beszélhetünk. Az, hogy nem egy nyugodt, sarokban gubbasztó fajta, valószínűleg a korának, és a gyakori kézbevételnek, játéknak tudható be. Kívánom, hogy nagyon sokáig ilyen aktív és egészséges legyen Kedvencük! :) Üdvözlettel: Rózsa Nikoletta
Ha elégtelen az anya teje, akkor napi 1-3 alkalommal kiegészítő etetésre lehet szükség. Ez minden ötnél nagyobb számú alom esetében eleve szükséges lehet, de anyánként változó. Ha nincs macska tejpótló (állatpatikában vagy állateledelesnél beszerezhető), akkor kecsketejet is használhat, de soha ne adjon a kicsiknek tehéntejet. Mivel etessünk a kiscicákat? Az első két hétben a macskakölyköknek anyatejre van szükségük, amely jól helyettesíthető az állatkereskedésekben beszerezhető macskatejporral vagy dobozos tápszerrel. A tej hőfokát kézmelegre állítsuk be, és cumisüvegből adagoljuk. A cumin akkora lyukat vágjunk, hogy a cicák erőlködés nélkül szívhassák a tejet. Vigyázzunk azonban, hogy ne legyen túl nagy a lyuk, mert meg is fulladhatnak a kiscicák. Akkor jó, ha a lefelé fordított cumisüvegből kis nyomás hatására megindul a tej. Ha többen vannak, hamar elhasználódik a cumi, kitágul a lyuk, így azt időnként ki kell cserélni. Előfordulhat, hogy cserekor nem fogadják el az új cumit, ekkor ne essünk kétségbe, kenjünk rá egy kis tejet és óvatosan kínálgassuk, tegyük a szájukhoz - a kiscicák hamar rájönnek majd, hogy ebből is csak fincsi tejcsi jön. Tartsuk be az etetési időket! 0-2 hetes cicák: napi 10 etetés 2-2,5 óránként 2-4 hetes cicák: napi 7 etetés 2,5-3,5 óránként 4-5 hetes cicák: napi 5 etetés 3,5-5 óránként A szilárd táplálékra való szoktatást körülbelül 4 hetesen kezdhetjük el. Eleinte meleg tejbe áztassunk egy kis száraztápot vagy konzerv macskatápot, hogy rákapjanak az ízére, majd fokozatosan álljunk át a szilárd eledelre.
A hasüregben bent maradt néhány sejt nem tud önmagában annyi hormont termelni, ami kiváltja a tüzelési tüneteket, de ezek a sejtek ilyenkor szaporodnak és a "telep" növekszik. A hormontermelés mértéke csak később éri el azt a szintet, ami már hatással van a szervezetre. Azt javaslom, hogy a kutyáját érdemes lenne alaposan megvizsgáltatni szaporodásbiológus állatorvossal.
A vesebeteg diétát élete végéig alkalmazni kell az állatnál. Annyi fehérjét tartalmaz, amennyire feltétlenül szüksége van az állatnak, de kíméli a vesét. Az idült, lassan előrehaladó veseelégtelenség nem gyógyul meg, csak a folyamat lassítható a diétával, tehermentesíti a vesét.
Kedves Erzsébet! A szemölcsök kenegetésével kapcsolatos kérdésében - gondolom - TEAFA olajat akart írni. Igen, ezzel lehet ecsetelni a szemölcsöket. Elősegíti a visszahúzódásukat, leszáradásukat. A második kérdésére azt tudom válaszolni, hogy egy ilyen idős kutyánál már elég gyakori az inkontinencia a szalagok megereszkedése, meggyengülése miatt. A kezelés lehetősége nagyban függ attól, hogy mennyi ideje állnak fenn a panaszok, milyen fajtájú és testméretű a kutyus, ivartalanított-e vagy sem, ...; és még jó néhány egyedi sajátságot is figyelembe kell venni ezen tünet kezeléséhez. Ehhez már ajánlatos lenne egy szakembert személyesen felkeresni. Üdvözlettel: Dr. Kopócsi Andrea