41. Borisz bulldog ekcémája - Hogyan kezeljük?
Borisz egy 9 hónapos francia bulldog kutya, aki ekcémás bőrgyulladása miatt pár hete gyakori vendég a Kutyavári Klinikán. Videón a gyógyító folyamat.
Borisz egy 9 hónapos francia bulldog kutya, aki ekcémás bőrgyulladása miatt pár hete gyakori vendég a Kutyavári Klinikán. Videón a gyógyító folyamat.
Ez a mondat naponta elhangzik a Család utcai kisállatrendelőben, ahol nemcsak kutyákat és macskát, de hörcsögöt, teknőst, nyulat és még sok más olyan kisállatot egyforma odafigyeléssel mentenek meg, akikre mások már kimondanák a halálos ítéletet.
Az aranyfácán klasszikus díszfácán, amelyet két évszázada honosítottak meg Európában. A papagájokkal vetekedő tarkaságú aranyfácán a legjobb "tanulómadár", aki a kezdő madárbaráttal megismerteti a díszmadár-tartás csodáit!
Európában egyre többen vannak a túlsúlyos és elhízott kutyák. A probléma előfordulási gyakorisága az utóbbi években drámai mértékben nőtt. Cselekednünk kell, amelyben segítségünkre lehet a testsúlykontroll program!
A kétéltűek - békák, gőték, szalamandrák és az ún. lábatlan kétéltűek - voltak az első szárazföldi gerinces állatok a Föld története során, túlélték az elmúlt 360 millió évet, jégkorszakokat, természeti katasztrófákat - most pedig a kihalás fenyegeti őket...
Kezelés nélkül sokáig elhúzódhat, sok szenvedéssel jár (gondoljunk csak arra, amikor mi, emberek influenzások vagyunk!), sajnos az állat elhullását is okozhatja. Mindenképpen tanácsos állatorvoshoz vinni, hogy mihamarabb elkezdhessék a kezelést. Otthon tanácsos meleg helyen tartani, finom eledellel táplálni, és macskáknak való vitamintablettákat is érdemes adni.
Azt, hogy milyen kórokozó okozhatta a betegséget, csak laboratóriumi vagy boncolásos vizsgálattal lehetne pontosan megmondani. Valószínűleg baktériumos és/vagy gombás betegségről lehet szó. Ilyen betegségeknél a megelőzés a legfontosabb, hiszen a kezelés nehézkes és nem biztos, hogy teljes sikert lehet elérni. A legfontosabb a teljes környezeti higiénia, a rendszeres tisztítás (eleségmaradék ne maradjon!), időnként fertőtlenítés, nagyon jó minőségű eleség adása, hiszen ezzel is bevihetők kórokozók. Az állatsűrűség sem lehet túlzott, és ha új állat érkezik, azt mindenképpen karanténba kell helyezni, kb. 2 hétre. Bármiféle tünet jelntkezésekor azonnal szakemberhez kell fordulni!
Pedig nagy a valószínűsége annak, hogy a halak megfáztak! Ilyenkor az úszóhólyagjuk nem megfelelően működik, az akvárium vizét fel kell fűteni!
Lehet, hogy nem is megtépésről van szó, hanem valamiféle betegség miatt lett "tépett", borzolt, csapzott a tolluk. Erre utalhat a prüszkölés is. Állatpatikában recept nélkül csak vitamincseppeket lehet beszerezni, ezért jó lenne elvinni őket állatorvoshoz. Hasmenés esetén enyhébb esetekben jót szokott tenni az alma, meggybefőtt, keserűtea (cukor nélkül), joghurt, feltéve, ha sikerül belediktálnunk ezeket az állatkába.
Igen, létezik ilyen készítmény, mely a kankutyák ún. szatirizmusát csökkenti. Ez egy hormontabletta, a neve OVARID. Állatorvosi rendelvényre kapható patikákban, de ajánlatos az állatot előtte kivizsgáltatni (máj-, vesefunkció, esetleges dagantok), ugyanis bizonyos betegségek, például daganatok esetén nem ajánlott alkalmazni. A másik módszer a sima nyugtató adagolása (Sedalin paszta/tabletta). Természetesen az ivartalanítás a legegyszerűbb megoldás, de nyilván ezt nem kívánják.