41. Szobatisztaságra a kiskutyát is nevelni kell
A kiskutyák is olyanok, mint a kisbabák, nem tudják, hova kell "kimenni", hacsak mi meg nem tanítjuk nekik. Megmutatjuk, hogyan neveld szobatisztaságra a kiskutyád!
A kiskutyák is olyanok, mint a kisbabák, nem tudják, hova kell "kimenni", hacsak mi meg nem tanítjuk nekik. Megmutatjuk, hogyan neveld szobatisztaságra a kiskutyád!
Mivel a legtöbb család kedvenc "találkozóhelye" a konyha, azt gondolhatnánk, hogy madarunknak is itt lesz a legjobb...
A Japán Honda cég megalkotta a kutyabarát autót, a szériát pedig Honda WOW-nak nevezte el. A kutyatartók régi álma vált ezzel valóra...
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
A Háziállat Magazin olvasóinak talán már feltűnt egy ismerős arc a Világfalu című műsorból: Kepes András mongóliai kalauza nem más, mint Zsargal, a mi kedves állatorvosunk!
Tapasztalatom szerint, ha a lakásban tartott kiskutyát sokáig nem viszik le az utcára, később komoly problémák jelentkezhetnek a szobatisztaságra szoktatásával. Ezért általában már a 2. oltás után 8 nap elteltével engedélyezem a sétáltatást, persze pórázon, gondos felügyelet mellett, fertőzőanyagszegény környezetben, hazatérés után fokozott gondot fordítva a tappancsok (és a cipőtalpak!) megtisztítására, fertőtlenítésére. Kosárban nyugodtan szállíthatják a kis schnauzert vonaton. Az oltások mellett javaslom a kiskutyát megfelelő homeopátiás prevencióban is részesíteni, hogy ellenálló, egészséges legyen.
A sünök felnevelése nem könnyű feladat, sőt bizonyos testsúly alatt szinte reménytelennek tekinthető. Ha már tud enni, az mindenképpen jót jelent, ilyenkor fontos a változatos étrend (gyümölcsök, zöldségek, rovarok, joghurt, macskaeledel is megfelelő). A forgács megfelelő alom, de szóba jöhet még a száraz fű, széna is. Egész biztos vissza lehet szoktatni a "vadonba", persze csak fokozatosan. Ez azt jelenti, hogy egy ideig tegyen ki táplálékot számára, mindig ugyanarra a helyre és jó, ha megfelelő búvóhelyet is biztosít a süninek az első hetekben. A csincsillákkal egy helyiségben lehet tartani, de összeengedni semmiképpen sem ajánlott (esetleges paraziták, baktériumos fertőzések miatt!) és alapos kézmosás is szükséges minden alkalommal! További tudnivalók a sünökről: Mit tegyünk, ha az őszi kerti munkák során sünt találunk?
Mindenképpen fokozatosan kell őket összeszoktatni. Eleinte csak felügyelet mellett lehet őket összeengedni, amikor figyelni tudjuk a viselkedésüket. Ezzel megelőzhetők az esetleges agresszív viselkedések, melyek során sérüléseket is okozhatnak egymásnak. Az ékszerteknősök korát nehéz megjósolni (méretük a táplálkozástól is függ), nemüket viszont könnyebb: a hímek haspáncélja homorú és farkuk rövidebb, vaskosabb, mint a nőstényeké.
A törpehörcsög "túlzott " vakarózását többek között pl. atkás, vagy gombás fertőzöttség okozhatja. Ezek megállapításához, illetve elkülönítéséhez azonban laboratóriumi vizsgálatra lesz szükség, tehát mielőbb vigye állatorvoshoz az új kis kedvencet. Védőoltás nem szükséges. További javaslatom, hogy a törpehörcsög tartására, táplálására vonatkozóan szerezzen be egy jó szakkönyvet (pl. a Mezőgazdasági Könyvesboltból) és folyamatosan tájékozódjon az interneten is.
Mivel a kisrágcsálóknak nagyon sok fertőző (vírusos, baktériumos) és nem fertőző (pl. táplálék eredetű mérgezés, stb.) betegségük van, ami sajnos sokszor elhullást okozhat, ezért nehéz lenne pontosan megmondani miért pusztulhattak el a hörcsögök. Azt javasolnám, hogy furcsa tünetek vagy viselkedések jelentkezésekor érdemes lenne állatorvoshoz vinni az állatkákat. Az esti aktivitás ("nem aludt rendesen, fel volt pörögve és rohangált mindig") azonban normálisnak tekinthető, hiszen a hörcsögök éjszakai állatok, tehát este élénkek, nappal viszont hagyni kell őket pihenni!