41. Bizsu története (2002-2005. 03. 26.)
Bizsu egy holland törpe keverék bak nyuszi. Fekete színű az orrán egy fehér háromszöggel. 2002-ben született.
Bizsu egy holland törpe keverék bak nyuszi. Fekete színű az orrán egy fehér háromszöggel. 2002-ben született.
Itt a háziállat.hu fotójétéka! Küldd be állatos fotóidat és szavazz bátran! A legjobb képek kiállításra kerülnek a Dobogós kategóriában, havonta pedig egy szerencsés beküldő pedig elviszi a felajánlott fődíjat.
Érdekes jelenség az urbanizálódó (városiassá váló) vadállatok témája. Viccesen azt is mondhatnánk, hogy pestiesednek a nyestek, a kérdés mégis komoly: miért költözik a vadállat az ember környezetébe?
Minden év tavaszodó időszaka társállataink számára (pl. kutyák, macskák) egyet jelent a párzási időszakkal.
A kutya- és macskatartók nem veszik kellő komolysággal az állatuk által a közterületre mért szennyezés súlyosságát. Ki szedje össze helyettük?
Ez egy tévhit, ugyanis egészségügyi szempontból semmi sem indokolja, hogy a cica az ivartalanítás előtt legalább egyszer szüljön. Ajánlott még a felnőttkor előtt elvégeztetni a beavatkozást a cicán, 6-8 hónapos kora között. Természetesen a műtét ennél idősebb cicákon is elvégezhető, sőt, ha szükséges akár vemhes állatok is biztonságosan ivartalaníthatók.
A bőrgyógyászat sajnos tipikusan az a terület, amit "látni kell". A csíkos jelleg nem tipikus kinézete egyik bőrbajnak sem, hacsak nem a vakarózás miatt lett ilyen alakú; a piros kiütések bőrgyulladásra utalnak. Azt tudnám javasolni, hogy Milbemax tablettát próbáljon vele megetetni, 2 alkalommal, 2 hetes időközzel. Ez a tabletta egy széles spektrumú féreghajtó, amivel kezelhet még esetleges atkaságot (rüh), bolhásságot, előnye még, hogy nagyon apró, könnyű "belecsempészni" a cica ennivalójába... Üdvözlettel, Zsömböly Miklós
A tünetek alapján a macskájának, valószínűleg vírusos (calici, herpes) "náthája" van. Sajnos gyógyszeres kezeléssel a betegség nem gyógyítható, de tünetmentessé tehető. Tapasztalatom szerint az ilyen állatok idővel elaltatásra kerülnek a súlyosbodó tünetek miatt. A gyógykezeléshez hozzátartozik, az állat immunrendszerének megerősítése erre kifejlesztett szerekkel, amiket állatpatikában be tud szerezni.
Az ivartalanítás után van viselkedés változás, de ez talán nem érinti a játékosságot, de persze nincs rá garancia. Általában nyugodtabbak kiegyensúlyozottabbak lesznek az állatok. A vemhesség szintén okoz viselkedésbeli változásokat, de miután ez is állatonként más és más nem lehet jóslásokba bocsátkozni. Mint állatorvos sokkal komolyabb okokat tudok felsorolni az igen-vagy nem, korábban és később, ellés előtt vagy utóbb, mellett és ellen, és ezek sem minden oldalról egyértelműen, törvényszerűségek. Az én álláspontom minden szempont figyelembevétele után az, hogy a lehető legkorábban , még az első ivarzás előtt történjen meg az ivartalanítás. Így elkerülhető a későbbi emlődaganat, gennyes méhgyulladás, elhízás, magatartási zavar stb.
Elképzelhető a leucosisos háttér. Én egy teljes vérlabor- és szerológiai vizsgálatot (FeLV, FIV, FIP) javasolnék, és ha lehetséges egy nyirokcsomó citológiát, hogy pontosan lássuk milyen betegséggel állunk szemben...