5

Szem-, az orr- és a szájbetegségek tünetei a nyulaknál. A te nyulad melyikben szenved ezek közül?

Előzzük meg az allergiát

Hogy kizárjuk az allergiát, tartsuk a nyuszi ketrecét egy olyan szobában ahol egyáltalán nincs por, vagy más allergén anyag. Tartsuk nagyon tisztán és szárazon a vackát, hogy eltávolítsuk a vizelet által keletkezett ammónia szagot, bizonyosodjunk meg arról, hogy a széna vagy amivel kibéleltük a ketrecet, amennyire lehetséges legyen por nélküli, és ne használjunk a nyúlketrecben, vagy ahol játszik, olyan tisztítószereket amelyek illatosak, vagy erős vegyszer szaguk van. Ugyanakkor, adhatunk a nyuszinak egy kis adag gyerek antihisztamint (Benadryl), naponta többször, hátha a tünetek alábbhagynak, vagy megszűnnek. A megfelelő mennyiséget beszéljük meg az állatorvossal.

 

pici-nyuszi
Nyúltartás

Bakteriális a fertőzés, ha...

Az orrhurut (bakteriális fertőzés) sokféleképpen megnyilvánulhat. Eleinte elkezd folyni az orra a nyúlnak és tüsszögni kezd. A vizenyős orrfolyás később vastagabb, sárgás váladékká alakul. Gyakran hangos szörtyögés kíséri a légzést az orrjáratban felgyűlt váladék következtében. A fertőzés a szemeket is érintheti, ebben az esetben a szem kezd el váladékozni, és akár a fül gyulladását is okozhatja. Az orrhurut az egyik leggyakoribb bakteriális fertőzés a nyulaknál.

Nagyon ragályos, és akár halálos is lehet, ha gyenge a nyúl immunrendszere, vagy ha nem kezeljük. Általában antibiotikumos kezelést alkalmaznak, de kizárólag állatorvosi felügyelet alatt, ugyanis a nyulaknak szükségük van bizonyos baktériumokra az emésztő rendszer egészséges működéséhez, és az antibiotikumos kezelés elpusztíthatja ezeket a baktériumokat.

Nedves állkapocs vagy nyáladzás

Ez általában a fogak problémájának a jele. Ha nem kezeljük a bajt, a nyúl egyre kevesebben eszik majd, vagy nem eszik keményebb táplálékot.

A nyúl fogai egész életük során folyamatosan növekednek, mint ahogy nekünk a körmeink, a kemény táplálék és a száraz takarmány segít nekik eléggé elkoptatni a fogak hegyes, éles sarkait, amelyek amúgy kisebesítenék a száját. A jó fogak összeérnek, mint ahogy a képen is látszik.

A fogak rendellenes állása (más néven: malocclusion) előfordulhat a hátsó vagy oldalsó fogaknál, ugyanúgy mint a metszőfogaknál. A metszőfogak rendellenességét nyitott-, vagy mélyharapásnak nevezzük. Az felső/alsó fogsor nem szabadna az alsó/felső előtt vagy mögött záródjon. Ha ez mégis megtörténne, nagyjából kéthetente szükségszerű lemetszeni a fogait, hogy ne nőjön túl nagyra, de ne aggódjunk, ez nem fáj neki jobban mintha a körmeit vágnánk, ha megfelelően csináljuk. Ezeken a képeken egy mélyharapásos nyúl látható.

 

nyul-fogainak-allasa
Mélyharapásos nyúl

 

Ennek a nyuszinak kölyökkora óta visszavágták a fogait (kéthetente 6 éven keresztül). Rendszeresen vágott fogakkal, ez egy boldog, egészséges nyuszika, és teljesen normális életet él. Ehhez a művelethez használhatunk lábujjköröm-vágót, de vigyázzunk, hogy a körömvágó éle ne legyen ívelt, mint a fotón, hanem egyenes. Az ívelt vágóval nem lehet egyenesre vágni a fogakat, és több egyenlítésre lesz szükség, hogy eltávolítsuk a hegyes sarkakat. Vigyázzunk, hogy ne vágjuk túl rövidre, mert a fog elrepedhet egészen az fogínyig. Ez fájdalmat vagy fertőzést idézhet elő a fogínyben, tehát legyünk óvatosak. A fogak levágása közötti hetekben lássuk el bőven a nyulat száraztakarmánnyal, szilvafaággal, és más kemény dolgokkal amit rágcsálhat, hogy a fogai gyorsabban kopjanak.Ha a nyulad hátsó fogai nem egyenletesen nőnek, azt az állatorvosra kell bízni, hogy rendszeresen lereszelje neki.

értékelés