-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A természetben a nyuszik a saját területükön belül kijelölnek egy helyet, ahova rendszeresen ürítenek. Nem pisilnek-bogyóznak össze mindent, ez ugyanis a ragadozók elleni védekezés egyik hatékony módja, hiszen a szagok könnyen a lakóüregekhez vezethetnék a rókákat, ragadozókat. A kisnyuszik is hamar megtanulják, hogy ahol a legerősebb a szag, oda szabad csak intézni a dolgukat. Persze néha, ha kell, azért körbejelölik a területüket, de ehhez főleg az álluk alatti mirigyet használják, melynek a szagát mi, emberek nem is érezzük.
Az első lépesek
Ha hazavittük a kis kedvencünket, fontos, hogy megtanulja: a ketrec az ő területe - és nem az egész lakás. Az első néhány napban, ha kivesszük, csak ölbe vegyük, ne hagyjuk kint szaladgálni, ne hagyjuk, hogy birtokba vegye az egész szobát, vagy akár a lakást! Ha mégis kiengedjük - ki tudna ellenállni a bájos meleg-barna szemek kérlelésének? - , ne hagyjuk kint 20-25 percnél tovább, mert ennyi idő után már szinte elkerülhetetlen a "baleset", még ha a szándék amúgy meg is lenne a nyusziban. Később természetesen már hosszabb sétákat is tehet a nyuszkó, hiszen amikor már ismeri a járást, és érzi, hogy dolga van, vissza fog találni a ketrecbe. Vicces látvány a kinti pihenőből egyszercsak felpattanó nyuszi, ahogy szélsebesen száguld a ketrec felé (esetleg egy-két bogyót a finishben elveszítve), majd boldog-elégedett pofival elereszti magát a vécéje felett.
A saját vécé kialakítása
A nyuszi ugyanis a területén (a ketrecén) belül ki fog jelölni előbb-utóbb egy sarkot, és azt fogja használni vécének. Ide érdemes venni egy sarokvécét, és először megtölteni a sarok eredeti "tartalmával" (az ürülékkel), mert az idegen, más-szagú tárgy esetleg a WC átköltöztetését eredményezi. Van olyan nyuszim, akinek mind a 4 sarokba kellett illemhelyet tennem, mire elfogadta, hogy neki abba a fura műanyag izébe kell ürítenie. Olyan nyuszi is van, aki a kétbetűs kitérőt ágyikónak használja - ilyenkor vagy kell neki venni még alomtálcát, amit majd tényleg ürítésre használ, vagy venni kell neki egy másik házikót.
A szokás hatalma
Van amelyik nyuszi bogyózni is visszajár, van aki azt el-elhagyja útközben, de pisilni szinte mindegyik nyuszi visszamegy a ketrecbe a későbbiekben.
Ha mégsem, szankcionálni kell: visszarakni a helyére, és félórát rá se nézni. Hamar meg fogja érteni a kinti pisilés és a "beketrecelődés" közötti összefüggést! Ez a probléma főleg ivarérés környékén szokott jelentkezni, de a kamasznyulak sok más szempontból is problémásak lehetnek, nagyon fontos a megfelelő nevelés ebben az érzékeny korban. Ha minden etológus-tehetségünket bevetve sem sikerül a nyuszit visszaszoktatni a régi rendre, megoldást jelenthet az ivartalanítás. A műtét természetesen nem csodaszer, nem mindig segít, pláne berögzült rossz szokások esetén nem, ezért nem érdemes éveket várni vele. Azt a néhány hónapot viszont, amíg felnő, "megkomolyodik" a nyuszi, mindenképp célszerű kivárni! Lehet hogy a kamaszkori "hiszti" után magától visszaszokik a nyuszi a vécére, hiszen a természetes ösztönei késztetik a szobatisztaságra. Mi legfeljebb csak "elrontani" tudjuk őket!
Mi legyen a vécében?
Gyakori kérdés, hogy milyen almot célszerű a wc-be rakni. Szerintem mindenki másra esküszik, ezért érdemes kipróbálni őket, és személyes tapasztalat alapján dönteni. Én a préselt szalma almot vagy a zeolitot (macskaalom) szeretem. Utóbbiról fontos tudnivaló, hogy a teljes ketrec bealmozására nem alkalmas, mert a kis kavicsokon kellemetlen a nyuszinak járni, a talpán a bőr megsérülhet, hámlani kezdhet. Eleinte viszont célszerű legalább a sarkokat mind bealmozni, amíg a kisnyuszi nem jelölte ki a wc-jét. Használhatunk jó minőségű, pormentes faforgácsot vagy csutkaalmot is.
Sokan meglepődnek, hogy a sarokvécét használó nyuszi ketrecébe máshová nem teszek almot, a puszta műanyagon járkál és fekszik a nyuszka. Ez azonban nem kellemetlen nekik, sőt gyakran ha bealmozok alájuk, egy fekvésnyi helyen félretúrják az almot, hogy a műanyagra fekhessenek. Takarékosabb megoldás, és ha kiengedjük, nem kell az amúgy szobatiszta nyuszink szőréből kipotyogó alomdarabokat szedegetnünk a szőnyegről.
További információ:
The Cave - Csincsilla és Törpenyúl Hobbitenyészet