-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Waardenburg szindróma
A betegség következtében a vadászgörény lassan, fokozatosan elveszíti a hallását. Ha valamelyik szülő génjeiben hordozta a betegséget, akkor nagyon kevés az esély arra, hogy a kölyökeik hallása megfelelően fejlődjön.
A Waardenburg szindrómát Amerikában a beltenyésztettség miatt 75%-ra, míg Európában ezt csak 10%-ra becsülik. A süketség szerencsére még nem a világ, legalábbis nem a görény életének vége. Viszont nagyon fontos kitapasztalni, miként tudnánk kommunikálni egy olyan görénnyel, aki nem hall bennünket. Sok gazdi elkeseredve panaszolta, hogy a görényük egyszerre harapóssá vált, és végül egy állatorvoshoz fordulva tudták meg, hogy kedvencük megsüketült. És a neheze csak akkor kezdődött...
Hogyan kommunikáljunk egy olyan görénnyel, aki nem hall bennünket? |
De miért van ilyen sok süket görény?
A betegség halláscsökkenést, vagy a hallás nem megfelelő kifejlődését eredményezi a belső fülben. A genetikai elváltozás gyökere az, hogy nagyon sok tenyésztő a "végkimerülésig" szaporítja a vadászgörényeket. A belterjes szaporítás eredménye a vérfertőzés és más genetikai mutációk, melyek közt a Waardenburg szindróma a legelterjedteb. Azok a görények is, melyek teljesen egészségesen születnek, ki vannak téve annak a veszélynek, hogy elveszítsék a hallásukat, ha fülüket nem megfelelően kezelt fertőzés támadja meg. A Waardenburg szindrómás görényeknél a süketség genetikusan a fejen lévő fehér mintázattal kötődik össze. Ehhez a szindrómához igen sokszor társul a fejdeformitás, nyúlajak és farkastorok is, ám az így született görénykölykök legtöbbször meg sem élik a tenyészérettséget.
Lehet, hogy nem hall? |
Honnan tudhatjuk meg, hogy görényünk nem hall?
A halláskárosult görények két csoportját különböztetjük meg. Az első csoportban vannak azok az állatok, akik némák is, ők vannak többen. A másik csoportba azok a vadászgörények tartoznak, melyek ugyan nem hallanak, de visonganak, és sziszegnek, amikor szükségét érzik. Ha két görény közül csak az egyik nem hall, a problémák a közös játék során merülnek fel. A süket görényeket onann a legkönnyebb felismerni, hogy ölbevételkor hátraflé nyújtóznak fejükkel. Nagyon könnyen megállapítható, ha a görény nem hall. Keltsünk nagy zajt,és figyeljük a reakcióit. Csak arra ügyeljünk, hogy levegőben terjedő hanggal teszteljünk, hiszen a szilárd test továbbította hang keltette rezgés becsapós lehet. Lepjük meg a görényt, amikor nem figyel ránk. Semmi reakció? Próbálkozzunk újra, míg meg nem bizonyosodunk a szomorú tényről. Amikor alszik rázzunk meg mellette egy pénzzel teli fémdobozt. Ne porszívóval teszteljünk, hiszen a közhiedelemmel ellentétben hangja nem megfelelő a vadászgörény halláskárosultságának a megállapítására.
Lepjük meg, amikor nem figyel ránk |
Hogyan tovább?
Ha már tudjuk, hogy görényünk nem hall tettünk egy lépést az új kommunikációs módszer kidolgozásához. Játszhatunk vele, nevelhetjük, sétáltathatjuk, de csak rövid pórázon! Ezek a sok türelemmel és intuícióval kidolgozott közös programok megerősíthetik és elmélyíthetik a kapcsolatot a süket görény és a gazdi között!
Macska - görény szerelem |