Hogyan sétáltasd a vadászgörényt? - Előkészületek

5
Hogyan sétáltasd a vadászgörényt? - Előkészületek
Felkészítjük az avatatlanokat: a vadászgörény sétáltatása csak távolról emlékeztet a kutyáéra. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

A vadászgörény kíváncsi, örökmozgó és élénk, ugyanakkor érzékeny és ijedős is lehet. De egy biztos - nagyon szeret a szabadban lenni. Tehát ha tehetjük, vigyük sétálni! A sétáltatás azonban előkészületeket igényel: nézzük, mik a biztonságos görisétáltatás feltételei!

 

vadászgörény sétáltatása, göriséta
biztonságos vadászgöri-séta


Vadászgörény sétáltatása: nyakörv vagy hám?


Az első, és legfontosabb a jó hám és póráz kiválasztása. Mindenféleképpen a görények számára készült hámot használjunk! Sima nyakörvet ne adjunk a görényre, mert, vagy fulladozni fog (ha túl szoros), vagy pedig kibújik belőle (ha túl laza). Bár a görényeket nem tudtuk megkérdezni, hogy melyiket kedvelnék jobban, annyi bizonyos, hogy a hám kényelmesebb, mert nem fojtogatja az állatkát és biztonságosabb is, mert nehezebben tud kibújni belőle.

A hámok közül is a H formájú a legmegfelelőbb, ezt a nyakra és a mellső lábak utáni részre kell felhelyezni, és egy műanyag csattal egyszerűen bekapcsolni. A hámot igyekezzük szorosra húzni, de arra ügyeljünk, hogy ne szorítsa az állatot: akkor jó, ha a mutató ujjunk már nem fér be a hám alá. Minden séta előtt ellenőrizzük le, hogy megfelelő méretű-e a hám, mert a görények hízhatnak (főleg ősszel, készülve a télre), fogyhatnak (főleg tavasszal), így elképzelhető, hogy a legutóbb még megfelelő hám most túl szűk vagy túl laza lesz. A hámhoz minden esetben adnak pórázt is. Ez eleinte még megfelelő, de később rá fogsz jönni, hogy sokkal kényelmesebbek a felcsévélhető pórázok (ebből a kisebb kutyáknak való megfelelő a görények számára is).

Nagyon fontos, hogy a vadászgörény megkapjon minden szükséges oltást (veszettség + szopornyica ellen), mielőtt kimenne az utcára. A szopornyica elleni azért fontos, mert sajnos ők is fogékonyak rá, a veszettség elleni pedig azért, ha esetleg valakit megharap az utcán, akkor ne kerüljünk kellemetlen helyzetbe.Továbbá célszerű a görényt paraziták ellen is kezelni (kullancs és bolhák). Az állatkereskedésekben, állatpatikákban kapható cseppeket (nyakra kell belőle cseppenteni) vagy ultrahangos bolha és kullancsriasztót (a hámra lehet felerősíteni) használjunk. Sose tegyünk fel a görényünkre bolha és kullancsírtó nyakörvet és ne használjunk se spray-t, se port a paraziták ellen.

 

görény sétáltatása
görény sétáltatása


Pórázon vagy szabadon?

Pórázzal. A görények nagyon kiváncsi állatok. Ha szabadon mászkál és magadhoz hívod, előfordulhat, sőt valószínű, hogy nem fog hanyatt-homlok odafutni hozzád. Ha éppen van olyan dolog, ami jobban érdekli őt az adott pillanatban, mint a Te hívó szavad, akkor azt fogja választani és nem Téged. Ez nem rosszindulat, nem nevelés hiánya, a görények ilyenek. Amennyiben hirtelen megijed valamitől, akkor póráz nélkül világgá fog szaladni.

Természetesen léteznek olyan görények is, amelyeket lehet póráz nélkül is sétáltatni, mert annyira ragaszkodnak a gazdájukoz, de ez ritka, mint a fehér holló. Lehetőleg ne kisérletezzünk vele, hogy vajon szabadon is követne-e, vagy sem. Ha egyszer elkóborol, nagyon nehéz megtalálni és befogni. Ahhoz, hogy szabadon tudjad sétáltatni, egyrészt veszélyektől (kutya, autók, stb) és külső ingerektől mentes hely kellene, másrészt pedig folyamatosan magadon kellene tartanod a figyelmét.


Göriséta: irány a park!


Ha beoltattuk a görényünket, paraziták ellen is kezeltük, kiválasztottuk a hámot, akkor jöhet a séta. Vihetjük görcsünket a közeli parkba, vagy a rétre, esetleg erdőbe is, sőt ma már a görényes társaságok kifejezetten görényes sétákat is szerveznek, ahol "társadalmi életet" élhetnek mind a görények, mind a gazdik. Ha jószágunk félénkebb az átlagnál, akkor amíg a parkba érünk, szállíthatjuk a dobozában vagy a kabátunkban is.

Természetesen nyáron elég, ha a kezünkben van, ekkor azonban ne szorítsuk magunkhoz, engedjük, hadd találja meg a neki tetsző pozíciót az ölünkben. Kézben szállításkor azért mindig tekerjük a pórázt a csuklónk köré, mert ha a vadászgörény megijed (jön egy hangos villamos, vagy kutya) kiugorhat a kezünkből, és akkor aztán bottal üthetjük a nyomát. Tömegközlekedési eszközökön lehetőleg tartsuk a hordozójában, ezzel elkerülhetjük a konfliktushelyzeteket. Amennyiben a dobozában visszük le sétálni, tegyük kedvenc rongydarabját is mellé, ettől biztonságban érzi magát és még alá is bújhat, ha nagyon megriad.

 

Görény a parkban

 

Nyáron, lehetőség szerint hajnalban, késő délután vagy este sétáltassunk, mivel a görények nehezen tolerálják a napközbeni hőséget és könnyen hőgutát kaphatnak! Arra is figyeljünk oda, hogy ne próbáljuk még este sem aszfalton, betonon sétáltatni, mert bár mi nem érezzük, de mind a beton, mind az aszfalt napközben nagyon felmelegedhet és kellemetlen lehet rajta a séta a görény számára. Nyáron mindig legyen nálunk viz is, és kínáljuk is meg vele sűrűn.

A téli sétáknál is oda kell figyelni pár dologra. Érdemes szoktatni őket a hideghez, mert csak akkor fogják a téli sétát élvezni, ha fokozatosan hozzászoktatjuk őket. Bár a lakásban tartott görények is növesztenek téli bundát, de amennyiben a csak szobában tartott görényt szoktatás nélkül kivisszük télen a hóba játszani, csalódni fogunk. Ahelyett, hogy boldogan túrná a havat, egyáltalán nem fog örülni, hogy kivitték a kellemes melegből a hidegbe és amint tud, rohan haza vagy könyörög, hogy a gazdi vegye fel és melengesse.

A hideghez szoktatott görényre sem árt odafigyelni. Ha sokáig egy helyben didereg, illetve nagyon fel szeretne kéredzkedni, akkor számára elég volt a sétából és ezt fogadjuk el. Fagypont alatti hőmérsékleten, illetve szeles, nedves időben ne vigyük ki órákra sétálni.

A cikk folytatása:
Vadászgörény a póráz végén - a séta >>

értékelés