-
sofőr
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
Kőműves
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Éttermi Munkatárs | Mosonmagyaróvár
2024. 12. 24
-
SAP adminisztrátor
2024. 12. 23
-
Szakmai oktató - Kelet- magyarországi régió
2024. 12. 26
-
Szakmai oktató - Kelet- magyarországi régió
2024. 12. 26
-
W Budapest Hotel - Barista (Diákmunka)
2024. 12. 26
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A mókusok a rágcsálók rendjébe és a mókusfélék (sciuridae) családjába tartoznak, amely két fajt, a Sciurus, azaz valódi mókusokat és a Tamiasciurus, azaz mókusféléket foglalja magába. A földön számtalan alfaj ismeretes, a legutóbbi adatok szerint közel 250 különböző változat létezik. Az Egyesült Államokban és Kanada területén a rókamókus, a nyugati szürke mókus, a Douglas mókus, az amerikai vörös mókus és a keleti szürke mókus tartozik a legelterjedtebb változatok közé, Európában az eurázsiai vörös mókus a leggyakoribb. A felsorolt fajok mellett még számtalan különböző színű, méretű és megjelenésű mókusfaj ismert szerte a világon. Ezek között van néhány igen érdekesnek mondható változat létezik, mint például a fekete mókus és az albínó-, vagy más néven fehér mókus. Ha szeretnél többet megtudni a fehér mókusról, olvass tovább...
A fekete és a fehér mókus
Mint azt már az előző fejezetben is említettem, vannak olyan mókusfajok is, melyek megjelenése kissé eltér a megszokott mókusfajokétól. Ilyen a szénfekete bundájú fekete mókus és a hófehér albínó mókus. A fekete mókus a keleti szürke mókus egyik sötét színváltozata. Az albínó mókus a fán élő díszmókus, a thaiföldi és kelet-ázsiai Callosciurus finlaysoni egyik fajtája. Ezek a változatok sokkal ritkák és csak az előbb említett területeken fordulnak elő. Ha ezeken az országokon kívül máshol is találunk fehér színű mókust, akkor valószínűleg egy közönséges mókusfaj albínó változatáról van szó.
Mi az oka a különböző színváltozatok kialakulásának?
Most, hogy tudod, hogy léteznek különböző színű mókusok, talán az is tudni szeretnéd hogy miért jönnek létre ezek a fekete- vagy fehér színváltozatok. A bunda színét a test által termelt melanin mennyisége határozza meg. Minél több a melanin a szőrszálakban, a bunda színe annál sötétebb lesz. Talán más fajoknál is megfigyelted már, hogy egy adott családon belül különböző színváltozatok különíthetők el. Ez azért van, mert a termelt melanin mennyiségét a szervezetben a gének határozzák meg. Bármilyen változás a gének szintjén egy új színváltozatot hozhat léte. Ez a törvény a mókusokra is vonatkozik. A fekete mókust azoknak a genetikai változásoknak az „eredménye”, melyeknek hatására a szervezetben megnövekszik a melanin mennyisége, a fehér mókusok szervezetében viszont kevesebb melanin termelődik.
A fehér mókus és az albinó mókus
Nos, tisztáztuk, hogy a fekete és fehér színváltozatok kialakulása a szervezetben termelt melanin mennyiségétől függ. Ezek a mókusfajok azonban nagyon ritkák, hiszen a genetikai mutáció nem túl gyakori. Ezért, ha nagy ritkán „összefutunk” egy fehér mókussal, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy egy önálló alfajról van szó. A legtöbb fehér mókus azonban valójában nem is albínó. A bunda fehér színe a leuciznusnak, azaz pigmentszegénységnek tudható be. A leucizmust egy, bizonyos szürke mókusoknál előforduló, recesszív gén okozza. Ilyen esetekben a fehér mókusok szeme sötét színű, míg az albínó példányoké rózsaszín vagy kék. Az albínó mókusok az albinizmus nevű genetikai rendellenességben szenvednek. Ez egy ritka rendellenesség. Tehát, a fehér- és az albínó mókusokat a szenük színe különbözteti meg egymástól. Az albínóknál a melanin hiánya kihat a látásra is, ezért az ilyem mókusok gyakran leesnek, megsérülnek vagy elpusztulnak. Ezért is nehéz egy valódi albínó példányt találni.
Mostanra már biztosan sikerült kissé felvilágosítanom téged az albínó mókusokkal kapcsolatban.
Összefoglaló
a legtöbb fehér mókus valójában nem albínó, bár mindkét kifejezést használják. Ahhoz, hogy valódi albínó példányról beszélhessünk, nem elég a fehér színű bunda, a szemeknek rózsaszínnek kell lennie.