A hosszúfarkú menyét (Mustela frenata)
A menyétek nyári bundája vörösesbarna, kivéve sárgásfehér hasukat. Ősz elején vedlenek, ilyenkor nyári szőrzetüket világosabb színűre cserélik.

 

Méret és súly

A hím hosszúfarkú menyétek nagyok (30-40 cm, 200-300 g), a nőstények kisebbek (25-35 cm, 200 g). Farkuk hossza majdnem feleakkora, mint fejük és testük hossza együttvéve.

hosszufarku-menyet-uszik

Élőhely

A hosszúfarkú menyétek élőhelye igen változatos, megtalálhatjuk őket az erdőkben, bokros vidékeken és mezőgazdasági területeken egyaránt. Ott érzik jól magukat, ahol bőségesen találnak vizet és ahol sok rágcsáló él. Fészkeiket általában sziklák közé, szeméthalmokba, vagy elhagyatott épületekben, elhagyott egérlyukakban, mókusok odvaiba rakják.

hosszufarku-menyet

Táplálkozás

A hosszúfarkú menyétek étrendje igen változatos: szeretik az egereket, patkányokat, mezei egereket, mókusokat, cickányokat, vakondokat és nyulakat. Néha madarakat, tojásokat, kígyókat, békákat és rovarokat is esznek. Más állatok által ásott alagutakat használnak fel, amikor vadászni indulnak.

 

hosszufarku-menyet-kep

Viselkedése

A hosszúfarkú menyétek hangos csipogó hangot adnak ki, ha megijesztik őket, vagy ha támadásra készülnek. A hím és a nőstény barátságos találkozásnál trillázó hangokat adnak ki. Ugyanilyen trillázással hívják kicsinyeiket is a nőstények. Bár nappal is láthatunk menyéteket, ők inkább éjszaka aktívabbak. Futás közben a menyét fel-le ugrál, háta ívben meghajlik, farkát pedig egyenesen tartja.

értékelés