Készítsünk mókuscsapdát!
Sok a mókus a környékeden? Széthordják a madaraknak kitett eledelt és megrágcsálják a növényeket kertedben? Ha szeretnél megszabadulni tőlük az alábbiakban bemutatjuk, hogyan készíthetsz házi készítésű mókuscsapdát:

A mókus szórakoztató, aranyos állatka, de bosszantó szokásai vannak, amelyek rágcsáló mivoltából eredeztethetőek. Ha beszabadulnak a konyhakertbe, tönkreteszik a növényeket, ellopkodják a madaraknak szánt eledelt, kifosztják a madárfészkeket. Az elevenfogó, otthoni készítésű mókuscsapda humánus és olcsó megoldást kínál erre a problémára, de ajánlatos a „mókusbiztos” madáretetők felszerelése is.

 

Hogyan készítsünk otthon mókuscsapdát?

A mókusok közimert kártevők, házadat és kertedet is veszélyeztetik. Különböző eljárásokat és módszereket lehet kidolgozni az ellenük való védekezésre. Néhányan mókus-riasztószerekkel próbálkoznak, de a leghatékonyabban a csapdázással tarthatod ellenőrzés alatt őket. Az alábbiakban lássuk néhány csapdatípus elkészítési módját:

erdeklodo-mokus



Mókuscsapda 1

A szükséges tárgyak: egy 60 cm hosszúságú kályhacső, egy súlyosabb drótháló, szigetelőszalag, fém fúrófejjel ellátott fúrógép, kalapács, 5 cm-es szögek és csalinak kukorica.


Helyezd a dróthálót a kályhacső egyik végére és hajtsd rá a széleit a csőre! Fontos, hogy jól illeszkedjenek és ne legyen rés közöttük. Tekerd a ragasztószalagot többszörösen is a háló szélei köré, így rögzítsd a csőhöz!
A kályhacső nyitott végébe fúrj egy 2,5 cm-es lyukat! A lyukon keresztül verj be egy szöget annak a fának az oldalába, amelyet a leginkább kedvelnek a mókusok, úgy, hogy a cső nyitott vége legyen felül! Végül szórj néhány kukoricaszemet a csapda hálós aljára. A mókusok bemásznak a csőbe a kukorica után, de a csapda csúszós oldalán nem tudnak megkapaszkodni és kimászni belőle.


mokus-kepek

Mókuscsapda 2

Készíts egy tolóajtóval ellátott dobozt! Az ajtócska készüljön vékonyabb deszkából.Fúrj egy lyukat az ajtó alsó részébe! Helyezz ételmaradékokat a dobozba! Egy vékonyabb bot végébe véss egy bemélyedést, dugd a lyukba és támaszd alá vele az ajtót! Amikor a mókus a csapdába sétál az ennivalóért hozzáér majd a bothoz, amelyik kimozdul helyéből, az ajtó pedig lecsúszik és elzárja a kijáratot. Az ajtó legyen ellenálló, mert a mókus biztosan megpróbál majd kiszabadulni.


mokus-fotok

Mókuscsapda 3

Hurokcsomózással készíts sűrű láncszemű hálót, úgy, hogy széleit két vékonyabb fémrúdhoz erősítsd! A hurkok átmérője ne legyen 5-7 cm-nél nagyobb. A háló vékonyabb, esetleg műanyag bevonatú hajlékony drótból készüljön!

A következő lépésben szemeld ki azt a két ágat, ahová a hálót szeretnéd rögzíteni! Legyenek a megfelelő magasságban, nehogy a csapdába esett mókust más állat megtámadja és a vastagságuk is akkora, hogy elbírja egy mókus súlyát! Ideális, két ékszerűen összeérő ágat választani. A háló két szélét erősen rögzítsd az ágakhoz úgy, hogy szétfeszítse azokat. Amikor a gyanútlan mókus átsétál a hálón, a súlya alatt a háló meghajlik és az ágak összecsapódnak. A hurkok csomózása legyen erős, hogy a csapdába esett állat ne rágja szét őket.

Ha a fenti módszerek valamelyikét választod, könnyen megszabadulhatsz a kis garázdálkodó mókusoktól. A csapdába esett mókusokat lehetőleg lakatlan területen engedd szabadon!

értékelés