
A szerecsenmakik 30-45 cm hosszúságúak, farkuk hossza 40-57 cm, súlyuk pedig 3 kg körüli. Körülbelül akkorák, mint a házimacskák. Fekete szőrzetük, melyről nevüket kapták, hosszú és puha, ám ezzel csak a hímek dicsekedhetnek.
A nőstény szőre vörös, barna, vagy szürke. A szerecsenmaki szemei barnák. Csak a kékszemű szerecsenmaki szemei kék színűek.
Viselkedés
A szerecsenmakik csoportokban élnek. Társadalmuk matriarchális, ami azt jelenti, hogy a domináns nőstény vezeti a csoportot. Egy átlagos csoport 5-15 főből áll. A csoport tagjai sok időt töltenek azzal, hogy szociális kötelékeket hozzanak létre és tartsanak fenn. A szerecsenmakik diurnális állatok, napközben vadásznak és étkeznek, de épp úgy éjszaka is ezt teszik. Ez szokatlan ennél a fajnál, mert ők általában csak nappal vannak ébren. Úgy tartják, ez a különös viselkedés az ember hatásának tudható be (vadászat).
Életciklus
A szerecsenmakik párzási időszaka minden évben június-júliusban van. A vemhesség 4-4,5 hónapig tart. Ennek végén a nőstény egy, legfeljebb két kölyöknek ad életet. Az újszülött kölyök élete első három hetében anyja hasába kapaszkodik. Ezután az anyja hátára kapaszkodik, és néha jár is egy keveset. A kölykök elválasztására 6 hónapos korukban kerül sor. A szerecsenmakik két éves korukban érik el az ivarérettséget. Élettartamuk körülbelül 20-25 év.
Táplálkozás
A szerecsenmaki gyümölcs- és növényevő. Étrendjükhöz tartoznak még a virágok, nektár, gombák, levelek, és a fák puha kérge.
Élőhely
A szerecsenmakik hazája Madagaszkár északi része. Négyféle élőhelyük van: az elsődleges és másodlagos esőerdők, szálfa-ültetvények és élelmiszer-növény ültetvények.
Természetvédelmi állapota
A szerecsenmaki az IUCN vörös listáján a sebezhető kategóriában szerepel. Élőhelyük kisebb, mint 20.000 négyzetkilométer, és súlyosan fragmentált (széttördelt). Élőhelyük nagysága és minősége folyamatosan csökken. A kitermelés következtében a felnőtt egyedek száma is folyamatosan csökken.