A kacsacsőrű emlős étrendje: különböző rovarlárvák, rákok, férgek, májuslegyek, szitakötők, kagylók, halak ikrái, békák tojásai, ebihalak, kis békák és halak. A víz fenekén, búvárkodva keresi az eledelét, jobbra-balra fordítva fejét a sárban.

Ezek a merülések kb 40 másodpercig tartanak. Miközben keresgél a víz alatt, a kacsacsőrű emlős bezárt szemekkel, fülekkel és orrlyukakkal úszik. Az elektro-érzékeny csőrét használja az élelem kereséséhez és kóstolásához. A kacsacsőrű emlős érzékeli a zsákmány izommozgása által keletkezett elektromos áramot, így lokalizálva azt. Ez teszi őt nagyszerű vadásszá éjszaka, vagy sötét vízben.

 

 

Kacsacsőrű emlős
Hol a reggelim?

 

 

A kacsacsőrű emlős gyomrának belső felületét elszarusodó hám fedi. Nincsenek savat termelő mirigyek, vagy peptikus enzimek, melyek megemésszék a fehérjéket, mint más emlősöknél. Úgy tartják, hogy a gyomorban történő étellebontást az őrléskor bevitt sár segíti.

Normális esetben a kacsacsőrű emlős saját testsúlyának felét fogyasztja el. Legfeljebb 12 órát tart begyűjteni ezt az adag élelmiszert. Nyáron hajlamos ennél is többet enni és a zsírfelesleget a farkában tárolja, majd felhasználja élelmiszer hiányakor, vagy párzási és költő időszakban, amikor több energia szükséges. Télen is, amikor hideg van, a kacsacsőrű emlős elmegy úszni, élelmiszert keresve. A téli időszakban a kacsacsőrű emlős általában 18% édesvízi garnélarákot, 4% tegezeslégy lárvát, 12% légy lárvát, 18% májuslégy lárvát, 17% lószőr férget és 1% kis csigát eszik naponta. Nyáron általában 64% tegezeslégy lárvát, 18% légy lárvát, 9% kőlégy lárvát és 9% sárkánylégy lárvát fogyaszt el.

 

 

emlősök, kacsacsőrű emlős, táplálkozás, élelem

Most pihenek egy keveset...


 

Több ragadozó is vadászik a kacsacsőrű emlősre, mint rókák, krokodilok, ragadozó madarak, goannák, szőnyeg pythonok, nagy halak, macskák, kutyák és dingók. A vízi patkányok néha megölik a kis kacsacsőrűeket még a fészekben. Az árvizek is néha a kicsik életét követelik. Egyéb tényezők, melyek a kacsacsőrű életébe kerülhetnek a vízszennyezés, a rák edények és a halászhálók. Abból kifolyólag, hogy a kacsacsőrű emlős különösen ragaszkodik az édesvízi környezetéhez, a legnagyobb veszély, ha környezetüket megrontják az emberek és a népességnövekedés!

Fotó: wikipédia

értékelés