Értékelve: 1x
(5.0 pont)

A macskák érzékelő képességei messze túlmutatnak emberi korlátain, de vajon tényleg látják-e a szellemeket és természetfeletti jelenségeket?

Manapság egyre többen kíváncsiak arra, hogy láthatják-e a macskák a szellemeket. Ez csak egy a számos mítosz és legenda közül, amelyek a lenyűgöző macskákat övezik a történelem folyamán. Az Oxford Languages a természetfeletti jelenségeket úgy határozza meg, mint , és ez az erő, valamint a macskák történetei bizonyára összefonódnak. Vegyük például:
Te hiszel a szellemekben? Egy 2021-es YouGov felmérés szerint a megkérdezettek körülbelül 41 százaléka igen. És vajon a te cicád is hasonlóan viselkedik, ami arra készteti, hogy azt hidd, ő is látja a szellemeket? Végül is, néhány ember az erősebb cicáknak tulajdonítja azt, hogy rákot jeleztek számukra, vagy folyamatosan nyávogtak, hogy segítsenek a mentőknek megtalálni eltűnt gazdáikat.
De van-e valóban egér a falban — vagy valami más, amit a macskák észlelnek, de mi nem? Hajlamosak vagyunk emberközelivé tenni a cica viselkedését, hogy jobban megértsük őket. Megkérdeztünk egy állatorvost és macskaviselkedés szakértőt, hogy többet megtudjunk a macskák lenyűgöző képességeiről és arról, miért tűnhet úgy, mintha szellemeket vagy lényeket látnának.
Hogyan különböznek a macskák érzékei az emberétől?
Az egyik oka annak, hogy azt gondoljuk, a macskák látják a szellemeket, a veleszületett képességeiknek köszönhető. A macskák érzékei kiválóabban fejlettek, mint az emberié. Mint ragadozók és zsákmányállatok egyaránt, a macskáknak éles érzékeikre van szükségük a zsákmány elkapásához és a ragadozók elkerüléséhez.
Láthatás
Bár a legtöbben a macskákat éjszakai állatoknak tartják, valójában hajnal- és alkonyati állatok — alacsony fényviszonyok között legaktívabbak hajnalban és alkonyatkor. Ha éjszaka nyávog, az valami teljesen más jele lehet. mondja Bragdon. Ez a képesség lehetővé teszi számukra, hogy részletesen lássanak alacsony fényviszonyok között, ami segíti őket a zsákmány felismerésében és üldözésében, valamint a távolság és sebesség pontos meghatározásában.
A macskáknak két olyan, nem emberi struktúrája is van, amelyek fokozzák a látásukat: a tapetum lucidum és a nøctiting membrán. Bragdon magyarázza:
Az emberek azonban jobban fókuszálnak a képekre, ami szükséges az olvasáshoz.
Egy másik különbség a macskák látásában, hogy bár nem vakszívesek, a színeket sem látják olyan gazdagon, mint az emberek. Tehát, ha egy egér rohangál, a macskád valószínűleg észreveszi, azonosítja az egeret, és habozás nélkül ugrik rá, mielőtt te észrevennéd, hogy egér van a szobában.
mondja Bragdon.
Az Amy Shojai nevű állatviselkedés tanácsadó és a Macskeírók Egyesület alapítója és emeriti elnöke szerint néhány tanulmány azt is mutatja, hogy a macskák képesek az ultraibolya fény spektrumát látni, ami azt jelenti, hogy gyakran érzékelnek olyan dolgokat, amiket mi nem.
Hallás és Szag
A macskák olyan frekvenciákat hallanak, amelyek nálunk felül vagy alatt vannak — körülbelül 1,5-szer nagyobb tartományban. Bragdon hozzáfűzi, hogy sok olyan eszköz, amelyet az emberek rendes és csendes részének tartanak, valójában olyan hangot bocsát ki, amit a macskák hallanak. Bár a macskák szaglása nem olyan erős, mint a kutyáké, mégis 9–16-szor nagyobb, mint az emberé. Emellett van egy másodlagos szagot gyűjtő szervezetük, a Jacobson-féle orvomeronaz organ, amely lehetővé teszi számukra, hogy olyan dolgokat szagoljanak, amiket mi nem. Észreveheted őket, amikor a szájukat részben kinyitva használják ezt, a felső ajkukat felhajtva, amit flehmen reakciónak neveznek.
Bajuszok
Bár ezek a finom kiegészítések csodálatosan aranyosak, porcik kötözködés között, valójában további érzékelési előnyöket biztosítanak a cicáknak. Bragdon szerint a macskabajuszok kis változásokat észlelnek a levegő áramlásában, meghatározzák a befogott tér szélességét, és segíthetnek a macskáknak érzékelni a zsákmány helyét, amikor az túl közel van a látáshoz.
mondja. Mindezeknek a képességeknek az áttekintése ráirányítja a figyelmet arra, milyen csodálatosak is igazán a cicabarátaink.