Hirtelen sántít a kutyád? Keresztszalag szakadás?

5
Hirtelen sántít a kutyád? Keresztszalag szakadás?
Kutyák esetében térdszalag szakadásnál túlnyomó többségben a térdízületben lévő kettő keresztszalag közül az elülső sérül, károsodik, aminek következtében a kutyus egyből komoly fájdmat érez és sántítani kezd.

Kutyák esetében térdszalag szakadásnál túlnyomó többségben (90-95%) a térdízületben lévő kettő keresztszalag közül az elülső sérül, károsodik és szakad el, a hátulsó jóval ritkábban. A szalag szakadásának következtében egyből komoly fájdalom tapasztalható, a kutya sántít egyértelműen és az elszakadt szalagból az ízület üregébe gyulladáskeltő faktorok válnak ki és ezek a szintén rögtön kialakuló instabilitással együtt rövid időn belül térdízületi gyulladáshoz vezetnek.

terd1

 

Eleinte akut gyulladás (térdízületi duzzanat, effusió, komoly fájdalom) később rövid időn belül krónikus gyulladás, arthrosis (fájdalom csökken, duzzanat csökken) alakul ki. Ahogy a szalag sérül, vagy elszakad a combcsont minden lépésnél lecsúszik a sípcsont platójáról, mivel nincsen semmi, ami megtartsa. Ez az állandó csúszkálás az ízületben lévő C-alakú porcokat(meniscus) folyamatosan károsítja és idővel ezek kopásához, sérüléséhez vezet.

terd2

 

Ha a porcokból leválik egy darab akkor a térdben lévő fájdalom, gyulladás fokozódik. Ez olyan, mintha a cipőnkbe egy kavics kerülne és minden lépéskor nyomná a talpunkat, fájdalmat indukálva.

terd3

 

Egyszerű fizikális vizsgálattal legtöbbször megállapítható ez a betegség, a kutyák térdízületi elülső keresztszalag szakadása: pozitív fióktünetnek hívjuk, ha a sípcsont és a combcsont egymáshoz viszonyítva előre-hátra rendellenesen elmozdítható. Ez olyan, mint amikor egy fiókot ki-be húzgálunk.

terd4

 

Egyes esetekben, például ha a kutya ellenszegül, krónikus esetben a kialakuló artrózis, fibrosis esetében enyhe bódításban kell megvizsgálni a beteget, szükség esetén RTG felvételeket készíteni 2 irányból.

Fióktünet jelentkezhet a másik oldalon

Egyéb tesztek is használhatóak( mint pl. Spavin-teszt,  a tibiális kompressziós teszt) , de szükség lehet CT/MRI vizsgálatokra is (pl. meniscus sérülés megítélése). Súlyeloszlási tanulmányok alapján a sérült hátsó lábra csak kb. 20-25 %-a jut a testsúlynak, értelemszerűen ezáltal a másik oldali végtag túlterhelődik! Nagy mértékben fokozódik ezáltal a másik oldali térd, térdszalagok sérülésének esélye! Következésképpen ha megtörtént  a baj, kutyánk térdében elszakadt a keresztszalag  akkor rögtön, rövid időn belül javasoljuk hozzáértő szakember által történő ellátását az adott problémának, ezáltal megelőzhető a krónikus, visszafordíthatatlan folyamatok kialakulása és a másik oldali végtag hasonló, túlterhelés következtében kialakuló sérülése! Legtöbb esetben (ha a meniscus sérül, akkor 100%-ban) elkerülhetetlen valamilyen műtéti megoldás (kistestű kutyáknál szalagpótlás, nagyoknál TPLO, TTA, egyéb).

Folyt köv.

Dr.Fux Attila DVM
állatorvos sebész
www.kutyaterd.hu

értékelés