Kullancs a kutyában: ezt teheted, ha élősködőt találtál a kedvencedben

Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Hogyan kell kiszedni a kullancsot? Mit tehetünk, ha fertőzött kullancs csípte meg a kutyánkat, és hogyan előzhetjük meg a kullancs által terjesztett betegségeket? Most mindenre választ adunk!

Ahogy beköszöntenek a melegebb hónapok, a kullancsok is egyre aktívabbak, és komoly veszélyt jelenthetnek a kedvenceinkre. De odafigyeléssel és megelőzéssel nagyban csökkenthetjük a fertőzés esélyét.

Hogyan kell kiszedni a kullancsot?

Ha kullancsot találtál a kutyádban, fontos, hogy helyesen távolítsd el, máskülönben te magad is növelheted a fertőzés kockázatát. Használj speciális kullancseltávolító csipeszt vagy kanalat, amivel kockázatmentesen eltávolíthatod az élősködőt akkor is, ha nincs túl nagy kézügyességed.

Fogd meg a kiszedő csipesszel vagy kanállal a kullancsot úgy, hogy a kutya bőréhez minél közelebb tedd az eszközt, és lassú, de határozott, felfelé irányuló csavaró mozdulattal húzd ki az élősködőt. Ideális esetben el tudod úgy távolítani, hogy a feje sem szakad bele a kutya bőrébe.

Fontos, hogy még véletlen se nyomd össze a kullancs testét, mert pont a nyomás hatására juttathatja be a kullancs a fertőzést a kedvenced vérkeringésébe.

Ha kivetted a kullancsot, a csípés helyét alkoholos vagy jódos fertőtlenítővel töröld át. Ezt követően figyeld a kutyádat, hogy jelentkezik-e nála bármilyen szokatlan tünet, ami babéziózisra, Lyme-kórra vagy anaplazmózisra utal.

Milyen betegségeket okozhat a kullancs?

A kullancsok számos veszélyes betegséget terjesztenek, amelyek komoly egészségügyi kockázatot jelentenek a kutyánk számára.

Babéziózis

A babéziózis az egyik leggyakoribb kullancs által terjesztett betegség, amelyet a Babesia nevű parazita okoz. A vörösvértesteket támadja meg, súlyos esetben halálos is lehet.

Tünetek:

  • letargia, étvágytalanság;
  • magas láz;
  • véres vizelet;
  • sápadt nyálkahártyák

Ha babéziás a kutyád, a kezelés során az állatorvos speciális gyógyszerrel pusztítja el a parazitát, emellett szükség lehet infúziós kezelésre és vérátömlesztésre is.

Lyme-kór

A Lyme-kórt a Borrelia burgdorferi baktérium okozza, a betegség tüneteit sokszor már csak későn észlelik, sokáig észrevétlen maradhat.

Tünetek:

  • ízületi fájdalmak, sántítás;
  • láz;
  • letargia;
  • duzzadt nyirokcsomók


Lyme-kór esetén hosszas antibiotikum-kúrára van szükség a kutya gyógyuláshoz.

Anaplazmózis

Az anaplazmózis a fehérvérsejteket támadó baktériumfertőzés, amely szintén súlyos betegséget okozhat.

Tünetek:

  • láz, levertség;
  • étvágytalanság;
  • izomfájdalom, ízületi duzzanat;
  • vérzékenység, orrvérzés

Kezelésként antibiotikumos terápia szükséges, amely általában hatékonyan gyógyítja a fertőzést.

Hogyan lehet megelőzni a kullancs okozta fertőzéseket?

Mint sok más betegségre, a kullancsok által terjesztettekre is igaz, hogy a megelőzés a legjobb védekezés. Az utóbbi évek enyhe telei miatt manapság az állatorvosok már az egész éven át tartó védekezést javasolják, de az biztos, hogy tavasszal és nyáron kiemelt jelentősége van annak, hogy óvd a kutyádat az élősködőktől, amit többféle módon is megtehetsz.

A kullancs elleni rágótabletták, spot-on cseppek többsége elpusztítja az élősködőket, a nyakörvek javarészt távol tartó hatásúak. Van, amelyik fizikai úton, van, amelyik kémiai úton védi a kutyádat: a fizikai távol tartja a kutyától a kullancsokat, azaz a kullancsok nem mennek bele a kutyába. A kémiai védelem pedig úgy működik, hogy a kullancs ugyan bele mehet a kutyádba, de a csípést követően 48 órán belül elpusztul - ennyi idő alatt nem tud bejuttatni (egyáltalán vagy elegendő) kórokozót a kutya szervezetébe, hogy megbetegítse.

Mindentől függetlenül, rendszeresen vizsgáld át a kutyád bőrét, szőrét, különösen nagyobb erdei kirándulások után, de a városi parkokban tett séta után se mulaszd el, ugyanis rengeteg kullancs bújuk meg a városi parkokban is. Lehetőség szerint kerüld a magas aljnövényzetet, ugyanis a magas fűben, a bokros területeken a kullancsok kifejezetten jól érzik magukat.