-
karbantartó
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
sofőr
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Karbantartó | Budapest, Dunaföldvár
2024. 12. 20
-
RTR Trainee - Supply Chain team
2024. 12. 21
-
Senior .Net, C# szoftverfejlesztő
2024. 12. 21
-
Nemzetközi cég - Szigetelési szakértő - Építő / építészmérnök végzettség - Céges autó és vonzó juttatási csomag!
2024. 12. 21
-
IT kockázati szakértő
2024. 12. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Tavasszal az arra hajlamos kutyákon hamar kiütköznek az allergia tüneteti. De melyek ezek, és hogyan vehetjük fel a küzdelmet a kutyáink életét megnehezítő betegség ellen?
Lássuk a legfontosabb kérdéseket a kutya allergiájával kapcsolatban:
- Mi az az allergia?
- Hogyan okoz az allergén allergiát?
- Melyek az allergia legismertebb tünetei?
- Milyen allergia típusokat ismerünk?
- Milyen életkorban jelenhet meg a kutyám esetében?
- Bizonyos kutya fajták hajlamosabbak az allergiára?
- Van valami, amit helyileg vagy orálisan adhatok a kutyámnak, hogy ideiglenesen csökkenteni tudjam bőre irritálódását?
Mi az az allergia?
Az allergia egy allergénre kiváltott reakció, amely egy olyan anyag, ami képes ösztönözni a túlérzékenységet emberekben és állatokban egyaránt. Allergén lehet szinte minden olyan természetes vagy mesterséges anyag, ami a környezetben megtalálható, mint például a fű, pollen, bolhanyál, por vagy akár szövet. Az allergének belégzés, nyelés, injekció, paraziták, vagy érintés útján jutnak az állat testébe. Amikor az emberek allergiásak, általában tüsszögnek, könnyezik a szemük vagy folyik az orruk. A kutyák és macskák inkább vakaródznak vagy nyalogatják magukat.
Hogyan képes egy allergén allergiát okozni?
Ha az állat először van kitéve a potenciális allergénnek, mint a fű pollen, immunrendszere antitesteket fejleszt ki a pollen ellen, még akkor is, ha még nem lesznek észrevehető külső tünetei.
A következő alkalommal a kisállat kapcsolatba kerül az allergénnel és az ellenanyagok túlzott működésbe lépnek. Jeleket küldenek az immunrendszerhez, hogy az egy immunoglobulin E (IgE) nevezetű fehérjét állítson elő, amely rátapad az úgynevezett bőrben található hízósejtekre és egy hisztamin nevű vegyület felszabadulását váltja ki. A hisztaminoknak sok funkciójuk van a szervezetben, ezek között megemlítjük a hajszálerek tágulását (vagy megnyílását) és az izmok összehúzódását (vagy feszülését), mindkettő hozzájárulva az intenzív viszketéshez.
Minden esetben, amikor az állat ki van téve az allergénnek, az új reakciót okoz, és ha nem kezeljük, kedvencünknek nem marad más választása, mint vakargatni vagy rágni a gyulladt területet, ami természetesen további gyulladást, bőrkárosodást, gennyezést - sőt, fülfertőzéseket is okozhat.
Az allergiás kutyák leginkább vakaródznak, vagy nyalogatják magukat |
Melyek a leggyakoribb jelei (tünetei) annak, hogy a kutya allergiás?
Általában azt fogja látni, hogy kutyája vakarja magát, nyalogatja a mancsát, dörzsöli az arcát vagy könnyezik a szeme. Ezek közül a legpusztítóbb a vakarózás, hiszen az állat a semmiből maga a nyershúsig is képes elvakarni magát, ami végül másodlagos fertőzésekhez és túlzott szőrhulláshoz vezethet.
Fontos megjegyezni, hogy bár a kedvencünk részben vagy teljes egészében mutatja ezeket a jeleket, nem biztos, hogy allergiás. Szenvedhet számos más egészségügyi okok miatt, mint például a bolha, vagy hormonális rendellenességek. Keressük meg állatorvosunk a pontos diagnózis felállítása végett.
Melyek a legismertebb allergia típusok?
Az atópia vagy a légzéses bőrallergia (amikor kedvence érzékeny a levegőben lévő szemcsékre) messze a leggyakoribb kutya bőrbetegségek közé tartozik. Ellentétben az emberrel, kedvencünk nem azzal reagál, hogy kitüsszenti az allergia okozóját, bármi legyen is az. Bár a háziállatok is tüsszöghetnek vagy könnyezhet a szemük, többnyire a bőrükkel reagálnak. Jellemzően rágják a mancsukat, vakargatják bőrüket, így számos esetben másodlagos bőr és fülfertőzések alakulhatnak ki. Gyakori allergének közé tartoznak a fák, füvek, a gyom pollenek, a házi por, a penész vagy korpa.
A bolhanyál okozta allergiás bőrgyulladás (FAD) szintén gyakori a háziállatok esetében. Az ebben szenvedő háziállatokat nem csak a bolha csípése irritálja, de allergiásak a parazita nyálára is. Amikor kedvencét először csípi meg egy bolha, az reakciót vált ki immunrendszeréből és hiperkativálódik. Azután, ha az állatot ismét megcsípi, erős viszketés lép fel, ami intenzív vakarózáshoz vezet. Ez nem csak végeláthatatlan viszketést indít el, hanem méhkas (hangyaboly)-szerű elváltozásokat is okozhat, melytől kedvence nagyon kellemetlenül érzi majd magát.
A kontakt dermatitis allergiás reakció egy olyan anyagra, amely a bőrrel érintkezik. Ezt általában műanyagok, szövetek, és helyi kezelésre használt antibiotikumok válthatják ki. Az efféle allergiában szenvedő kutyákra jellemző az elvörösödött, viszkető bőr és a gennyes duzzanatok. A maró hatású anyagok, mint például bizonyos vegyi anyagok és a szömörce irritáns kontakt dermatitisnek nevezett állapotot okoz, melyet nem szabad összetéveszteni az allergiával.
Az élelmiszer-érzékenység egy általános és sokkal megfelelőbb kifejezés arra, hogy a gazdik mire gondolnak "élelmiszer-allergiák" alatt. Az élelmiszer-allergiás kutyáknak nagy hányada valójában élelmiszer intoleranciában szenved (ez felfúvódással, hányással vagy hasmenéssel jár), az élelmiszer allergia viszont egy olyan immunrendszeri reakció, amely a bőrön nyilvánul meg. Leggyakrabban a fehérjék, mint például a tej, szója, marhahús, sertéshús, tehetnek róla.
Milyen életkorban jelenhet meg a kutya esetében?
A legtöbb kutyánál egy és négy éves kor között fejlődik ki.
A kiváló minőségű étrend Omega3 zsírsavval kombinálva szintén segíthet |
Bizonyos kutyafajták hajlamosabbak az allergiára?
Nem. Az allergiák igen gyakoriak sok fajtiszta és keverék kutya esetében is. Az utódok genetikailag örökölnek néhány allergiát a szüleiktől.
Van valami, amit helyileg vagy szájon át adhatunk a kutyának, hogy ideiglenesen csökkenteni tudjam bőre irritálódását?
A samponozás átmenetileg segíthet enyhíteni a viszketést és eltávolítani a pikkelyeket, sebeket, egyes parazitákat, baktériumokat és minden mást, ami a viszketést okozhatja. Vegyük fontolóra a gyakori hideg fürdetéseket. A lábak és mancsok mosása vagy öblítése az allergia-szezon alatt segíthet megőrizni az állat kényelmét.
A viszketés enyhítése hidrokortizont tartalmazó termékekkel szintén hatásos lehet.
Gyakran a kiváló minőségű étrend az Omega3 zsírsav kiegészítő kombinációjával szintén segíthet. Dolgozzunk ki állatorvosunkkal közösen egy, a kutya számára legmegfelelőbb allergia kezelési tervet.
Az allergiák igen gyakoriak sok fajtiszta és keverék kutya esetében is |