-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A válasz egyszerű: a modern, naprakész anaesthesia (altatás) megfelelő felszerelés és asszisztencia mellett nagyon biztonságos. Az alábbi kérdéseket kell feltenni, ha meg akarunk győződni arról, hogy mennyire biztonságos az altatási protokoll egy adott helyen.
Milyen altatás előtti vizsgálatokat végeznek?
Az anaesthesia előtti vizsgálatok nagyon fontosak, és nem csak a beteg, vagy idősebb állatok esetén. Rendelőnkben minden altatással járó beavatkozás előtt részletes fizikális vizsgálatot végzünk, különös tekintettel az állat szívének, keringésének és légzésének vizsgálatára. A pontos, digitális súlymérés szintén elengedhetetlen a precíz gyógyszeradagolás miatt. Minden állat esetében meghatározzuk:
- a véralvadási időt
- az ún. hematokrit értéket (a vörösvérsejtek aránya a teljes vértérfogathoz képest)
- a plazma fehérjekoncentrációját
- az állat hőmérsékletét az altatás bevezetésekor
7 éves kor felett, illetve bármilyen betegség gyanújakor rendelőnkben csak részletes vérvizsgálatok (teljes vérkép, máj, vese paraméterek, stb) elvégzése után kerülhet altatásra betegünk (természetesen az akut, életmentő műtétek esetén nem mindig jut idő ezek elvégzésére, de törekedni kell rá). Enélkül az állat egészségi állapotát illetően létfontosságú adatok maradhatnak rejtve az altató orvos előtt.
Használnak-e ún. "premedikációt"?
A premedikáció az altatási protokoll szerves része. A megvizsgált állat gyógyszeres nyugtatását, és előzetes fájdalomcsillapítását jelenti. Az altatás bevezetése előtt 15-30 perccel kapja meg a páciens az injekciót, ami után megnyugszik, így az altatás bevezetése sokkal nyugodtabb, feszültségmentesebb az állat számára, valamint a későbbiekben kevesebb altatószert is igényel majd. Bizonyos gyógyszerek enyhe amnéziát okozó hatással is rendelkeznek, így később nem lesz olyan rossz emlék a műtét. Rendelőnkben kivétel nélkül, minden esetben használunk premedikációt.
A modern altatás biztonságos |
Történik-e intravénás folyadékpótlás?
A nyugodt páciensbe az altatás bevezetése előtt vénakanült kell beültetni (rendszerint a mellső lábak valamelyikébe), amin keresztül egyrészt az altatás bevezetésére szolgáló szer kerül beadásra, másrészt ezen keresztül biztosítható az intravénás folyadékterápia (infúzió). Ennek óriási jelentősége van, hiszen enélkül az altatás alatt nem biztosítható a megfelelő vérnyomás, és így bizonyos szervek (pl vese) vérellátása zavart szenvedhet (az ebből adódó problémák sokszor később jelentkezhetnek!). A műtét közben adott infúzióban rendelőnkben folyamatos fájdalomcsillapítást is adunk betegeinknek. A Hungarovet Állatorvosi Rendelőben a műtét alatti infúziót a beteg súlya alapján pontosan számolt sebességgel digitális infúziós pumpa adagolja, valamint az infúziós vezetéket speciális melegítő egységen át vezetjük az altatott állatba, így a folyadékot testhőmérsékletűre melegítve juttatjuk a szervezetébe.
Melegítik-e az altatott állatot?
Az altatás során a páciens elveszti hőszabályozó képességét, és gyorsan hűlni kezd. Ez ellen tenni kell, mert a lehűlt szervezet lassabban regenerálódik, érzékenyebb a fertőzésekkel szemben, a keringése zavart szenvedhet. Rendelőnkben minden altatás melegített műtőasztalon történik. A beteg lábaira (ahol a legnagyobb a hőveszteség) zoknikat húzunk, testét polár takaróval fedjük a műtéti területen kívül, valamint 38-39 C fokos infúzióval biztosítjuk az intravénás folyadékpótlást. Minden műtét alatt folyamatos rektális hőmérsékletmérés történik, ami a műtéti monitoron görbét rajzolva meg is jelenik. A fentieknek köszönhetően elmondhatjuk, hogy rendelőnkben a hőveszteség műtétek során nem haladja meg az 1%-ot.
Intubálják-e az állatot?
Intubálás alatt egy puha, hajlékony cső (tubus) légcsőbe juttatását értjük. Intubálás nélkül légzési elégtelenség esetén nehéz vagy lehetetlen közbeavatkozni, a tubus segítségével azonban bármikor friss oxigén juttatható az altatott állat tüdejébe. Elengedhetetlen az intubálás továbbá az inhalációs altatás kivitelezéséhez is (lásd később).
Milyen altatószerrel altatnak?
A legmodernebb, legbiztonságosabb altatási módszer az ún. inhalációs altatás. Ehhez egy ún. altatógép szükséges, ami a gáz halmazállapotú altatószert (isoflurán vagy sevoflurán) valamint oxigént juttat az állat szervezetébe a légcsőtubuson keresztül. Rendelőnkben az amerikai Surgivet cég új generációs, direkt állatorvosi célra kifejlesztett CDS 9000 márkájú altatógépét használjuk. Hazánkban - az alacsony ára miatt - igen elterjedt "injekciós" vagy "intravénás" altatási protokoll ("ketamin-xylazin") az esetek többségében kevésbé biztonságos, hatása nem irányítható, a szövetek vérellátásában zavart okozhat, és az ébredési szakasz jelentősen hosszabb, mint az inhalációs altatás esetén.
Van-e asszisztencia az altatás során?
Mivel egy altatással járó beavatkozás során az állatorvos rendszerint a kezeléssel (legyen az műtét, vagy egy fülészeti vizsgálat, fogászati kezelés) foglalkozik, feltétlenül kell legalább egy asszisztens, aki az altatást felügyelni tudja. Műtétek esetén elképzelhetetlen bármilyen műtéten kívüli tevékenység az orvos számára, hiszen bemosakodva, sterilen végzi a dolgát, így asszisztens nélkül képtelen kezelni az altatógépet, a monitort. Rendelőnkben rendszerint két asszisztenssel dolgozunk műtétek esetén: egyikük műtéti asszisztenciát nyújt, míg másikuk az altatást felügyeli.
Milyen monitorizálást folytatnak a műtét során?
Az altatás alatt folyamatosan figyelni kell bizonyos paramétereket ahhoz, hogy az altatás biztonságos legyen, és a legkisebb problémát előre jelezhessük. Ehhez egyrészt egy külön asszisztens kell, hogy jelen legyen, másrészt megfelelő monitorizálási felszerelés is szükséges. Rendelőnkben az Innocare Vet (speciálisan állatorvosi célra kifejlesztett) őrző monitort használjuk. Ennek segítségével folymatosan figyeljük a következő paramétereket:
- pulzus
- légzésszám
- szaturáció (vörösvérsejtek oxigén telítettsége)
- EKG
- testhőmérséklet
- vérnyomás (3 percenkénti automatikus mérés)
A monitorizálás lényege, hogy a folyamatokat magunk irányíthassuk az altatás alatt. Például, amennyiben a vérnyomás esését tapasztaljuk, úgy az infúzió sebességének növelésével, az altatógáz koncentrációjának csökkentésével a vérnyomást továbbra is a megfelelő szinten tarthatjuk. Monitor és inhalációs altatás nélkül az altató orvos nincs is tisztában vele, hogy baj lehet, illetve, ha látná is a vérnyomás esését, az injekciós altatás miatt nem tudna olyan gyorsan beavatkozni, mint az inhalációs altatás esetén.
Dr. Bendzsel Dániel
Hungarovet Állatorvosi Rendelő
Budapest, 2010.02.02.