5

A hormonális megbetegedések szinte hasonló gyakorisággal tapasztalhatóak háziállatainknál is, mint embereknél.

Ezek közül a pajzsmirigy rendellenességei a leggyakoribbak közé tartoznak.
Kutyánál és macskánál egyaránt előfordulhat a pajzsmirigy alulműködése (hypothyreosis) és túlműködése (hyperthyreosis) is, melyeknek hátterében veleszületett enzimhiány, nem megfelelően kifejlődött pajzsmirigy, gyulladások, ritkán jó és rosszindulatú daganatok, igen ritkán jód hiány állnak. Leggyakrabban azonban ismeretlen marad az ok.

 

kutya_macska_pajzsmirigy_betegseg



A hypothyreosis elsősorban kutyák megbetegedése. Ilyenkor a pajzsmirigy nem termel elegendő thyroxin hormont.

A veleszületett kórformák következtében halva született, vagy életképtelen magzatok jönnek a világra, és a túlélők kórjóslata sem jó.
A felnőttkori, szerzett betegség tünetei általában két éves kor után jelentkeznek legkorábban, öt éves kor körül a leggyakrabban.
Ami a tulajdonosnak először feltűnhet, az a korábban eleven állat unottsága, letargiája, fáradékonysága. Sokan ilyenkor arra gondolnak, hogy csak öregszik kedvencük, már nem kölyökként viselkedik. Feltűnőbb a lassú, de folyamatos súlygyarapodás, szőrhullás, foltokban való kopaszodás könnyen kihúzható szőrcsomókkal. A bőr többnyire ép, legfeljebb sötétebbre színeződött ezeken a területeken. Jellegzetes az úgynevezett patkányfarok, amikor csak a kutya farka, esetleg fülkagylóinak széle kopaszodik le.

Viszketegség nem mutatkozik, csak a már baktériumos, gombás felülfertőződés következtében. Ekkor a bőr zsíros, korpás, jellegzetes szaga van. A vakaródzás következtében enyhe pörköktől a súlyosabb gennyes bőrgyulladásig, teljes kopaszodásig fajulhat ez a betegség. Ekkor fordulnak sokan először az állatorvoshoz. A betegség előrehaladottabb állapotában már általános gyengeség, szédelgés, arcideg-bénulás és egyéb idegrendszeri tüneteket is tapasztalhatnak. Tenyészállatoknál a meddőség is komoly probléma.

A súlyosabb bőrelváltozások már komplexebb diagnosztikai vizsgálatokat és gyógykezelést is igényelnek, mint az idejében felfedezett pajzsmirigy működési zavar. Ki kell zárni a parazitás, allergiás, elsődleges bőrgyulladásos és egyéb alapbetegségeket. Nem csak a hiányzó pajzsmirigy hormon pótlásáról kell gondoskodni, hanem a másodlagos elváltozásokat is gyógykezelni kell.

A pajzsmirigy túlműködését, melynek következtében a vér thyroxin szintje megemelkedik hyperthyreosisnak nevezik. Ez az idősödő és öregebb macskák leggyakoribb hormonális betegsége, de kutyában is jelentkezhet.

A pajzsmirigy állománya megszaporodik, nagyon ritkán daganat képződik benne. Az esetek egy részében ez kézzel is jól tapintható. Az állat jó étvágy ellenére fokozatosan lesoványodik, viselkedése megváltozik. Ingerlékeny, agresszív lehet. A nyugtalanság és a kifáradás fázisai váltakoznak nála. Gyakran liheg, szíve szaporábban ver. Ez a hormonális betegség következtében kialakuló szívizom- elfajulás miatt van. Feltűnhet még a gyakoribb vízivás és vizeletürítés, rendellenes étvágy, nehéz nyelés és nehéz légzés is.

A pajzsmirigy betegségek diagnosztizálásához elengedhetetlen a vér laborvizsgálata. A T4 szint mérése egyszerű, de nem mindig elegendő egy vizsgálat elvégzése a biztos diagnózishoz. Esetenként más hormon értékek vizsgálatát, hormon stimulációs tesztek elvégzését vagy a pajzsmirigy izotópos vizsgálatát is javasolhatja az állatorvos.

A hypothyreosis jól kezelhető a hiányzó hormon gyógyszeres pótlásával. Már 1-2 hét után láthatóak a javulás jelei. A bőrelváltozások 1-2 hónap alatt rendeződnek. A gyógyszer adagolását az állat élete végéig folytatni kell. Kezdetben gyakrabban, később évi egy-két alkalommal kell ellenőrző laborvizsgálatokat végezni a megfelelő hormonszint beállításához.

A hyperthyreosis gyógykezelésének legmegfelelőbb módja a pajzsmirigy egyik vagy szükség esetén mindkét lebenyének műtéti eltávolítása. Utóbbi esetben a kiesett hormontermelést szintén gyógyszeresen kell pótolni az állat élete végéig. A fokozott thyroxin termelés gyógyszeresen is kezelhető, ha műtétre nincs lehetőség.

Összefoglalva tehát, ha kutyánkon szőrhullást, vakaródzást vagy súlyosabb bőrelváltozást tapasztalunk, nem biztos hogy elsődleges bőrbetegséggel, allergiával vagy bolhássággal állunk szemben. Ha lustul, legyengült, nehézkesen mozog, az nem feltétlenül az idős kornak és ízületi betegségeknek tulajdonítható. Ha macskánk folyamatosan fogy, nem csak vitaminhiányra, bélférgességre kell gondolnunk. Ha az állatorvos kiegészítő vizsgálatokat javasol, működjünk együtt vele kisállatunk mielőbbi gyógyulása érdekében, mert siker csak úgy érhető el, ha a kialakult tünetek kezelése mellett az alap okot is megtaláljuk és gyógykezeljük. Idősödő állatainkat évente egyszer érdemes megvizsgáltatni állatorvossal és kérni a vér laborvizsgálatát is. Sok betegség kezdeti stádiumában már kiszűrhető így. A laborok úgynevezett geriátriai profilja nem csak rutin vérvizsgálatból áll, hanem tartalmazza a vér T4 hormon szintjének mérését is, mert az öregedő állatoknál igen gyakoriak a pajzsmirigy betegségek.

Dr. Jancsik Mária 2013
http://www.allatorvosom.com

Felhasznált irodalom: The 5-minute Veterinary Consult Canine an Feline (third edition)
Állatorvosi belgyógyászat I. Kutyák és macskák betegégei (2. kiadás)

értékelés