-
Területi értékesítési munkatárs - Budapest
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
óvodapedagógus
-
Óvodapedagógus
-
Autófényező
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
SZAKÁCS
2025. 01. 30
-
szerviz technikus
2025. 02. 01
-
Szerviztechnikus (Volvo)
2025. 02. 02
-
Promóter
2025. 02. 02
-
Promóter
2025. 02. 02
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Milyen tünetekre érdemes figyelni, honnan lehet tudni, ha a kutyánk refluxos, és mit lehet tenni?
A savas reflux meglehetősen gyakori a kutyáknál. Bármely fajtánál előfordulhat, de a fiatalabb kölykök és a lapos arcú kutyák nagyobb veszélynek vannak kitéve.
A savas reflux tünetei kutyáknál
A reflux egy olyan állapot, amikor a gyomor- vagy bélnedvek visszafordulnak a nyelőcsőbe (a szájat a gyomorral összekötő csőbe), aminek egyik jellemző oka, hogy a nyelőcső alján lévő alsó nyelőcső-záróizom ellazult. A gyomorsav károsítja a nyelőcső védőrétegét, ami nyelőcsőgyulladást eredményezhet, de a szövetkárosodás és fájdalomszint eltérő, a súlyosabb fekélyes nyelőcsőgyulladás a nyelőcső mélyebb rétegeit károsíthatja.
A savas reflux tünetei kutyáknál a következők:
-
A táplálék felöklendezése
-
Fájdalomra utaló jelek (például nyüszögés)
-
Étvágytalanság
-
Szájnyalogatás
-
Köhögés
-
Változás az ugatás hangjában
-
Fogyás
A savas reflux okai kuytáknál
Savas reflux alakulhat ki érzéstelenítő beadásakor, ami a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom ellazulását okozza. A beteg fejjel lefelé helyezése az érzéstelenítés alatt, vagy ha a kutya nem diétázott megfelelően az érzéstelenítés előtt, növelheti a reflux esélyét. Ezen túlmenően a reflux veleszületett okok miatt is kialakulhat.
A fiatal kutyáknál nagyobb lehet a reflux kialakulásának kockázata, mivel a gyomor-nyelőcső záróizom még fejlődésben van. Mindenképpen odafigyelést igényel, mert a hosszú távú vagy krónikus hányás nyelőcsőgyulladást is okozhat.
Hogyan diagnosztizálják az állatorvosok a savas refluxot kutyáknál?
A diagnózis legjobb módja általában az endoszkópos vizsgálat, aminek során egy kis kamerát használ az orvos a nyelőcső nyálkahártyájának és a gyomor-bél traktus más részeinek megfigyelésére. Ez a leghatékonyabb módja annak meghatározására, hogy a nyálkahártya változásai összhangban vannak-e a savas reflux okozta nyelőcsőgyulladással.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a nyelőcsőgyulladást a savas refluxon kívül más problémák is okozhatják, mint például:
-
Vegyszer lenyelése
-
Idegen test a kutya torkában
-
Daganat a nyelőcsőben
-
Sérv a nyelőcső mellett
-
Megaoesophagus: ez egy olyan állapot kutyáknál, ahol a nyelőcső izmai nem működnek megfelelően a táplálék gyomorba juttatásakor
-
A száj, a torok vagy a gyomor egyéb betegségei
A reflux kezelése kutyáknál
A legtöbb kezelést otthon végzik. Sok kutya reagál az alacsony zsírtartalmú étrendre, amit a nap folyamán kisebb adagokra osztva kell adni. A zsírokat mindenképpen csökkenteni kell, mert a zsír serkenti a gyomorsav kiválasztását.
A gyógyszerek is segíthetnek, amik segítik a gyomortartalomnak a szerveken való áthaladását, és erősítik a nyelőcső alsó záróizmát. Az állatorvosok gyakran javasolnak olyan gyógyszereket is, amelyek csökkentik a gyomorsavtermelést és védik a nyelőcső nyálkahártyáját.
A kezelés megkezdése után figyeld a savas reflux tüneteit a kutyádnál, mivel időről időre fellángolhat.
Az alacsony zsírtartalmú és fehérjeszegény étrend segít megelőzni a jövőbeni fellángolásokat, de van, amikor hosszú távú gyógyszeres kezelés indokolt.
Ha a kutyád nem reagál a kezelésekre, utólagos diagnosztikai vizsgálat javasolt.