-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az udvarban egy kistestű kutya szaladgál labdát kergetve. Egyszer csak fájdalmasan csaholni kezd és kicsiket lépve, maga után húzva bal hátsó lábát. Másodpercek múlva három lábon kezd el bicegni.
Tíz perc elteltével leteszi hátsó lábát, és újra négy lábon kezd járni. Egy héten egyszer ez a jelenet megismétlődhet. A kutyát nem igazán fogja ez a dolog zavarni - fájdalmas csaholás és rövid ideig való sántítás után másodpercek múlva mintha mi sem történt volna.
Általában ezek a kutya fajták kis- vagy törpeméretű kutyák, mint például a tacskó, tibeti terrier, pekingi palotapincsi, pomerániai törpespicc, uszkár vagy boston terrier.
Egy kificamodott térdkalács (patella) bizonyos állatfajokra kellemetlenebb hatást is kiválthat. A lábukat több ideig is felemelve tarthatják, ezzel jelentős kényelmetlenséget is okozva az állatnak. Azok a kutyák, amelyeknek térdkalács ficamuk van másképp helyezik testsúlyukat hátsó lábaikra. Séta közben ezeket a lábakat a megszokottnál távolabb tartják testüktől. Azok a kutyák, amelyek komolyabb sérülést szenvedtek nem is használják hátulsó végtagjaikat. Elülső lábaikon egyensúlyozva járnak, mint egy cirkuszi mutatványban anélkül, hogy a hátulsó lábuk a földet érnék.
Térdkalács műtét után |
Egy egészséges térd anatómiája
A térd az a csont, amit úgy nevezünk, hogy térdkalács. A combcsontban egy árok található, amely megengedi, hogy a térdkalács fel-le csúszhasson, amikor a térdízületet előre vagy hátra hajlítjuk. A térdkalács irányítja a négyfejű combizomzat tevékenységét az alsó végtagoknál és védi a térdízületet is.
Ha egy egészséges kutyánál megfigyeljük a combcsont alsó részének elülső tájékát, észrevehetünk két csontos vonulatot, amely egy meglehetősen mély árkot képez, és amelyben normálisan a térdkalács fel és lecsúszik. Ez a meghatározott felépítés korlátozza a térdkalács mozgását és ez által irányítja a négyfejű combizomzat tevékenységét.
Ez a rendszer folyamatosan ízületi folyadékkal van ellátva és úgy működik, hogy felépítések között teljes mozgási szabadság van.
Mi történik mikor a patella kificamodik?
Egyes kutyáknál genetikai deformitás, vagy sérülések miatt a vonulatok által alakított térdkalács árka nem kiemelkedő és egy felszíni (sekély) árok keletkezik. Az ilyen árokkal rendelkező kutyák esetében a kificamodik (kiugrik az árokból) oldalirányba, főleg befelé. Ezért hajlítja az állat úgy a lábát, hogy ez ne érje a földet.
Amikor a térdkalács kificamodik a combcsont árkából általában nem ugrik vissza a helyére addig, amíg a négyfejű izomzat nem lazul el vagy nem nyúlik meg. Ezzel magyarázhatjuk azt is, hogy miért van a kutya arra kényszerülve, hogy lábait pár percig fent tartsa egy esetleges baleset után. Amíg az izmok összehúzódnak és a térdkalács nincs a helyén, addig a kutya az ízületet egy összehajlított helyzetben tartja. A csaholást a fájdalom váltja ki, amit térdkalács átcsúszása okoz a combcsont vonulatain. Miután helyreugrik a térdkalács és az állat nem érzi magát kényelmetlenül és tovább folytatja tevékenységét.
Bármelyik pillanatban kiugorhat a térde |
Melyik kutyafaj van kitéve a térdkalács ficam veszélyének?
Kisebb testű kutyáknál, főleg törpeméretű uszkároknál fordulhat elő a patella ficam. A genetika is szerepet játszhat ebben.
Egyes fajoknál, amelyek rövid lábakkal rendelkeznek, mint például a basset hound és a tacskó, a térdkalács ficam másodlagos a comb- és sípcsontoknál. Ezeknél a fajoknál a csontok görbületei együtt működnek a négyfejű izmokkal, így mozdítják el a térdkalácsot belső irányba. Hogy ne legyen félreértés, ezeknek a fajoknak nem mindegyik tagja hajlamos a térdkalács ficamra, csak egy kis hányada.
Mik térdkalács ficam a tünetei?
A középkorú kutyákról el lehet mondani, hogy életük során a hátulsó lábak sántasága megszakításokkal jelentkezhet. Egy ficamos kutya általában szaladáskor megáll és hirtelen elkezd sírni a fájdalomtól. Az érintett végtagokat hátrafelé kinyújtja, és egy ideig képtelen lesz visszahajlítani őket eredeti állapotukba. Ha ezt a gondot nem kezelik, a térdkalácsporcok elkopnak, az árok sekélyebb lesz és a kutya egyre jobban fog sántítani. A gyulladás idő előtt kihat majd az ízületekre, megdagad a térd és rosszabbodik az állat mozgékonysága. Ezért szüksége lehet állatorvosának véleményére, hogy időben kezelhessék kutyáját és így megakadályozzák a kutya hosszú távú ízületi gyulladás okozta megnyomorodását.
A térdkalács ficam kezelése
Talán nem az orvosi terápia a legmegfelelőbb választás ilyen helyzetekben, hanem a műtét, viszont nem minden esetben kötelező egy ilyen beavatkozás.
A műtét megváltoztathatja az érintett térdkalács szerkezetét és ennek mozgását is. A combcsont alján levő árkot műtét során meg lehet mélyíteni, hogy a térdkalács jobban beleférjen. Ezt a módszert trochlear-i változtatásnak nevezzük. Magát a térdkalácsot lerögzíthetik oldalt (külső résznél), így megakadályozzák elhajlását a belső irányba. A csontos kidudorodást a négyfejű ín mellékleténél a sípcsonton levághatjuk és visszaillesztjük egy oldalsó helyzetbe. Ezt egy sípcsonti áttételnek nevezzük. Ezek az eljárások mind bevált módszerek és az esettől vagy orvostól függően döntik el, hogy mit alkalmaznak. Elvileg az állat gyorsan felépül műtét után, általában 30-60 nap között helyre jön (eljárástól függően).
Fontoljuk meg a kutya tenyésztését
Mivel az állatok között erős a genetikai kapcsolat, mi úgy gondoljuk, hogy az ilyen formájú rendellenességgel rendelkezők nem tenyésztésre valóak. De lehetnek még azért kitűnő háziállatok - és azok, amelyeknek valóban szükségük van operációra, a beavatkozás után élhetnek korlátok nélküli normális életet.