-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kutyáknak szánt oltásokat két csoportba sorolhatjuk: kötelező és ajánlott oltások. A kötelező oltások minden egyes kutyára vonatkoznak. Az ajánlott oltásokat pedig csak egyes esetekben kell beadatni.
A kötelező oltások közé tartoznak a következők:
- Veszettség: Ez a védőoltás sikeresnek és hatékonynak bizonyult. Természetesen előfordulhatnak mellékhatások, de eléggé kevés rá az esély.
- Parvovírus: Ez a védőoltás is többnyire sikeresnek bizonyult, kb 1 évig hatékony. Nagyon kevés a mellékhatásokra az esély.
- Fertőző májgyulladás (kutya-hepatitis): A kutya-hepatitis elleni védőoltás kb 1 évig hatékony. Ritkán fordulnak elő mellékhatások. A 2-es típusú kutya adenovírus és a CAV-2 az egyetlen ajánlott védőoltások.
- Szopornyica: Egy nagyon hatékony védőoltás, 1 évig hatékony, ritka esetben előfordulhatnak mellékhatások.
Fájni fog? |
Az ajánlott oltások közé tartoznak:
- Kanyaró: Úgy az emberek, mint a kutyák elkaphatják ezt a betegséget. Csak súlyos szopornyica esetén ajánlott beadatni ezt a védőoltást és csak 4-10 hetes kutyakölyköknek.
- A CAV-2 okozta légúti betegség: Szükség esetén évente kell beadatni, van egy pár mellékhatása.
- Parainfluenza: Azoknak a kutyáknak ajánlott ez a védőoltás, amelyek versenyeken vesznek részt, kutyamenhelyeken vannak stb. Évente be lehet adatni vagy akár annyiszor ahányszor szükséges.
- Lyme-kór: Évente kell beadatni, ez a védőoltás olyan kutyák esetében hatékony, akiknek nem volt még ez a betegségük.
- Leptospirozís: Egyes kutyáknál nem nyújt semmilyen védettséget.
- Bordetella: Ez egy intraorális védőoltás.
- Coronavírus: Nem olyan hatékony védőoltás, versenyeken résztvevő kutyáknak, kutyamenhelyeken élő kutyáknak ajánlott beadatni.
Létezik egy olyan védőoltás, mely egyszerre hatékony az adenovírusra, hepatitisre, szopornyicára, parainfluenzára és parvovírusra, melyet ötirányú védőoltásnak neveznek. Ezenkívül léteznek olyan kombinációk is, melyek hatékonyak a leptospirózisra és coronavírusra is.
Ha új kutyád vagy kutyakölyköd van, ajánlott betartani a védőoltási programot. Az első védőoltást a parvovírus ellen kell beadatni, a kutya 5 hetes korában. A kutyakölyök 6 és aztán 9 hetes korában kell beadatni az ötirányú védőoltást, kizárva a leptospirozís és coronavírus elleni vakkcinákat.
Állatorvosnál |
A veszettség elleni védőoltást és a kombinált oltásokat 12 hetes korukban kell megkapniuk. A kombinált oltásokat 15 hetes korukban is be kell adatni. Ha Lyme-kór is fenyegeti a kiskutyádat, akkor ez ellen is be kell oltatni! Ha felnőtt kutyád van, neki is meg kell kapnia a kombinált védőoltást és veszettség elleni védőoltást. Ha szükséges, ebben az időszakban megkaphatja a coronavírus-és leptospirózís elleni védőoltást is.
Ha bármilyen kérdésed van a védőoltásokkal kapcsolatban, fordulj az állatorvosodhoz!