Zsírmáj a kutyáknál
Három hónappal egy rutinvizsgálat után, Jake kedvetlen volt, a gazdiját pedig sokként érte a hír miszerint kutyájánál, aki időközben felszedett még egy kilót, cukorbetegséget és zsírmájat diagnosztizáltak.

Mi az a zsírmáj?

A zsírmáj a zsiradék sejtekben való felhalmozódása. A zsírmáj a zsíros máj betegsége. Macskáknál gyakrabban fordul elő, de fellelhető kutyák esetében is, amennyiben az állatok májában zsír halmozódik fel. A kutyák teste képtelen a zsírt a májból elszállítani.

 

Azt akarod, hogy éhezzek?

 

Ennek következtében a májműködés általános zavara lépik fel. A megoldást pedig a kutya étrendjének változtatása jelenti.

 

Okai

A kutyák zsírmájának különböző okai lehetnek.

 

Egészségi problémák

Gyakran a zsírmáj kialakulásáért egy más, háttérben lapuló betegség a felelős, leggyakrabban a vesebántalmak, cukorbetegség, éhezés, túlsúly és hasnyálmirigy gyulladás. Ha az állatorvos nem tudja megállapítani a háttérben lapuló okokat, ismeretlen eredetű zsírmájnak nevezik a betegséget.

A zsírmáj súlyos esetekben cukorbetegséggel hozható összefüggésbe, mely a zsír gyors felépítéséhez vezet. Ez a zsírfelhalmozódás a sejteket szétszakíthatja, így a zsiradék bejut az állat vérkeringésébe és elzárhatja az artériákat.

 

Lehet ilyen szemeknek ellenállni?

 

Öröklődés

A zsírmáj egy ritka változata halálos lehet, ilyen esetben a betegség autoszomális recesszív módon örökölhető. A betegség tipikusan a három és hat hónapos kor között jelenik meg, idegrendszeri tüneteket okoz.

 

Érintett kutyafajták

Általánosan a kisebb fajták nagyobb veszélyeztetésnek vannak kitéve, mint a közepes és nagy kutyafajták. A Purdue-i egyetem állatbetegségek diagnózisának laboratóriumában kimutatták, hogy a fiatal öleb fajtáknak nagyobb esélyük van a zsírmájban való megbetegedésre.

Az olyan öleb fajták, mint a yorkshire terrier, csivava vagy a foxterrier a leginkább fogékonyak erre a betegségre. A diagnózis előtt a fiatal kutyáknál anorexiás tünetek fejlődhetnek ki és alacsony vércukortatom jelenhet meg. A kisebb fajták különösen hajlamosak az alacsony vércukortartalomra a kisméretű izomzatuk miatt.

Néha az oltás, új gazda, leválasztás vagy műtét miatt fellépő stressz állhat a probléma hátterében.

 

Gyakran a stressz váltja ki a kutyákból

 

A szakértők véleménye az, hogy a felnőtt és kiskutyák egyaránt rendelkeznek egy örökletes ellenálló képességgel alacsony vércukortartalom kialakulása ellen, és ezért kevesebb az esélye, hogy a betegség kifejlődjön.

A kiskutyák és felnőtt nősténykutya-tulajdonosoknak érdemes proteinben gazdag étrendet kialakítani kutyájuk, hogy a májban való zsíradék felhalmozódását elkerüljék.

értékelés