
Csomók a bőr alatt, étvágytalanság, levertség – a kutyádnál ezek a tünetek a leishmaniasis jelenlétére is utalhatnak. Elmondjuk, mire figyelj, hogy ne legyen gond!
A leishmaniasis egy súlyos, több esetben halálos kimenetelű betegség, amelyet a Leishmania infantum nevű egysejtű parazita okoz. Ez a kórokozó a nőstény lepkeszúnyogok csípésével terjed, amelyek a fertőzött állatok véréből veszik fel a parazitát, majd továbbadják azt a következő vérszíváskor. A leishmaniasis nemcsak a kutyákat, hanem az embereket is érinti, ezért zoonózisnak minősül, ami miatt különösösen fontos, hogy felismerjük, illetve megelőzzük a fertőzést. A betegség jellemzően a Földközi-tenger térségében gyakori, azaz, ha Horvátországba, Olaszországba, Spanyolországba, Görögországba, Portugáliába vagy Dél-Franciaországba utaztok a négylábúval, gondolj a megelőzésre!
A leishmaniasis tünetei kutyáknál
A betegség lappangási ideje változó, 4 héttől akár több évig is terjedhet, és a helyzetet bonyolítja, hogy nem minden fertőzött kutya mutat tüneteket. Arra azonban, ha a kedvenceden az alábbiakat veszed észre, feltétlen figyelj, és ne vedd félvállról, ugyanis az immunrendszer állapotától függően a kedvenced halálát is okozhatja.
Bőrelváltozások, szőrhullás
A leishmaniasis legjellemzőbb tünete közé tartozik a csípés helyén kialakuló duzzanat, majd fekély, ami nagyon nehezen gyógyul – még kezelés ellenére is. A gyulladt bőrfelület, a fekélyek, a bőr alatti csomók, a szőrhullás, valamint a fokozott szaruképződés az orron és a mancsokon mind olyan jelek, amikre muszáj figyelned. Gyakori az orr, a száj, a fül, a szem, a térd és a könyök körüli hámlás, valamint a karmok deformálódása és a gyulladt szemhéj is.
Fáradtság, levertség
A fertőzött kutyák gyakran lázasak, levertek, fáradtak, és jellemző a fogyás is, az étvágytalanság, valamint a hasmenés következtében. Ezek a tünetek a betegség előrehaladtával súlyosbodhatnak, és olyan szervi problémákhoz vezethetnek, mint a máj-, hasnyálmirigy-, bél- és vesebetegségek.
Ízületi problémák
A leishmaniasis ízületi gyulladást, lábduzzanatot, fájdalmat és sántaságot okozhat, ami tovább rontja a kutya életminőségét.
Nyirokcsomó-duzzanat
A nyirokcsomók megnagyobbodása szintén gyakori tünet, amely a szervezet immunválaszának jele a fertőzésre.
Gyulladt, váladékozó szem
A szemgyulladás, a könnyezés, a szem váladékozása és a szemhéjak duzzanata is a fertőzés tünete lehet. Súlyos esetekben szaruhártya-sérülés is kialakulhat.
Veseelégtelenség
A betegség előrehaladtával a vesék károsodhatnak, ami veseelégtelenséghez vezethet, és ez gyakran a kutya elhullásának közvetlen oka is lehet.
A leishmaniasis diagnózisa és kezelése
A diagnózis felállítása többféle módon történhet, az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a vérévétel, aminek során az antitestek jelenléte szolgálhat bizonyítékul a betegség jelenlétére. Fontos azonban, hogy az antitestek mennyisége nem mindig áll összefüggésben a fertőzés súlyosságával.
Ha bebizonyosodott, hogy a kutyád fertőzött, akkor a kezelés célja a tünetek enyhítése és a parazita jelenlétének csökkentése, ugyanis előrehaladott esetben a teljes gyógyulás sajnos, ritkán érhető el. A terápia magában foglalhatja az immunrendszert erősítő szereket, de fontos, hogy a kezelés során rendszeresen menjetek vissza orvosi kontrollra, hogy az orvos nyomon tudja követni a kutya állapotát.
A leishmaniasis megelőzése
Mivel a fertőzés csak ritkán gyógyítható teljesen, nem kérdés, hogy a legjobb a megelőzés. A leishmaniasis megelőzése érdekében több mindent tehetünk.
Ne hagyd a kutyádat a szabadban aludni!
Mivel a lepkeszúnyogok alkonyatkor és éjszaka a legaktívabbak, ezért sokat tehetsz a kutyádért már azzal is, ha bent alszik a lakásban, és nem a szabadban.
Védd a kutyádat!
Használjunk bizonyítottan hatékony, repellenes hatású készítményeket! Az egyre enyhébb telek miatt az álltorvosok már évek óta a teljes éven át tartó védekezést hangsúlyozzák mind a kullancs, mind a bolha, mind a lepkeszúnyogok ellen.
Védőoltásra is van lehetőség
Leishmaniasis ellen védőoltás is létezik, amik csökkenthetik a fertőzés kockázatát és enyhíthetik a betegség súlyosságát. Fontos azonban tudni, hogy az oltás nem nyújt teljes védelmet, azaz a kutyádat ebben az esetben is védeni kell az élősködőktől repellenes készítményekkel! Az oltás beadatásáról érdemes állatorvossal konzultálni, hogy a kutya egészségi állapotának és életkörülményeinek megfelelő döntést hozhass.
EM-HU-25-0022