-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
sofőr
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
takarító
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Lakáshitel Értékesítési Tanácsadó | Veszprém
2024. 12. 21
-
RTR Trainee - Supply Chain team
2024. 12. 21
-
Team Leader - General Ledger and Riporting
2024. 12. 21
-
AI Application Support Specialist
2024. 12. 21
-
Startegic Purchaser
2024. 12. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
„2011 szeptemberében érkezett az állatkórházba Kormi kutya, azzal a kórelőzménnyel, hogy aznap délelőtt nem tudott lábra állni. Reggel még semmi tünete nem volt. A tulajdonos elmondása szerint trauma nem érhette a kutyát.
A fizikális vizsgálat első lépéseként a megtekintés során hátulsó test fél paralysist lehetett látni. Magát megtartani nem tudta, az elülső lábak merevek, tudata ép, a környezet ingereire reagált. Mozgatás során heves fájdalommal válaszolt.
A hátulsó végtagok tónusa petyhüdt, a felületes és mély fájdalomérzet és a propriocepció kiesett volt. A kiegészítő vizsgálatként natív oldalirányú gerinc röntgent végeztünk, amelyen kóros elváltozás nem volt látható. A tulajdonos beleegyezése után gerincfestést (myelographia) végeztünk. A myelographian teljes stop (kontrasztanyag megállás) volt látható Th11-12 csigolyák között; a gerincvelő kompresszió alapos gyanúja állt fent.
Kormi röntgen felvétele |
A tulajdonos a dekompressziós műtétet kérte, amely során a Th11-12 csigolya közben hemilaminectomiat végeztünk. (ekkor a csigolya testek oldalán egy megfelelő méretű „ablakot” nyitunk, speciális műszerek segítségével). Így az adott területen a kompresszió alatt lévő gerincvelőt felszabadítottuk, és látható vált a canalis vertebralisba (gerinc csatornába) előesett discus anyag (porckorong).
A kutyus gerince műtét közben |
Az előesett discust fenestralták (eltávolították) |
A műtétet követően 1 napos kórházi tartást írtunk elő. (Megfelelő fájdalom csillapítás és antibiotikum adása mellett.) Majd 1 nap kórházi tartás után a beteget haza bocsájtottuk.
Otthonában előírtuk a gyógyszerek adását tovább és a napi húgyhólyag kontrollját. (ez esetben naponta ki kell nyomni a húgyhólyagot a hasra kifejtett kézzel történő nyomással, ha magától nem ürít vizeletet.) A varratszedés után fizioterápia elkezdését javasoltuk.”
A leírást és a képeket köszönjük Dr. Lehner Lászlónak! (Magyar Kisállat-Ortopédiai Egyesület tagja, FeliCaVet Állatkórház 1118, Bp. Gazdagrét, Rétköz u. 16).
Fizioterápia
Kormival a kezeléseket varratszedés után kezdtük el. Ekkor mély fájdalom érzete nem volt, propriocepcio kiesett, a hátsó végtag izmai normális tónusúak, a mellső végtag izmai, a lapocka körüli izmok túlfeszültek voltak. Flexor - reflexe nem volt kiváltható. Vizeletét csak manuális segítséggel (rányomás) tudta üríteni.
Eleinte masszázsra és szenzoros ingerlésre volt szükség
A kezelések eleinte teljes test masszázsából, a hátsó végtagok szenzoros ingerléséből, passzív kimozgatásából és reflexgyakorlatokból álltak. A műtéti területről az izomzat teljesen eltűnt, ezért elektroterápiát alkalmaztunk a paravertebralis izmaira, amivel egy-két hónap alatt szép eredményt értünk el.
Flexor reflexe az első pár hét után már kiváltható volt, de a jobb hátsó lábán gyengébben működött. A propriocepció és a mély fájdalom érzés továbbra sem működött.
Az addigi terápia kiegészítéseként rugóztatni kezdtem illetve placinget alkalmaztam az extensor reflex kiváltására és a synovia termelés fokozására.
Októberben a hátsó végtagjai kezdtek spasztikussá válni, ami segítette az állást és az állásban végzett gyakorlatok kivitelezését. Asszisztáltan állítottam, reflexgyakorlatokat, valamint stabilizációs- és járásimitációs gyakorlatokat végzetünk. Állapotának javulásával egyidejűleg ezt tovább nehezítettük azzal, hogy közben felemeltem egy-egy lábát.
Már négy lábon állt
December 1-én már képes volt önállóan megállni négy lábon percekig, bár elég bizonytalanul. (Időnként megbillent, elkezdett dőlni, de az esetek nagy részében képes volt önállóan korrigálni a helyzetét.)
Mivel Kormi nagyon nehezen motiválható jószág, már nem szívesen végezte a megszokott feladatokat, ezért ekkor bevetettük az asszisztált matractornát, ami az újdonság erejével jól hatott Kormira. Eleinte természetesen nagyon nehéz feladatnak bizonyult még az állás is, de idővel megtanult ügyesen egyensúlyozni.
Hámmal a járást folyamatosan próbálgattuk, de eleinte egyetlen eredményt tudtunk csak elérni: a hám nyomásának engedve bepisilt.
Kormi állapota folyamatosan javul |
December elején hám segítségével már egy-egy lépést meg tudott tenni. December 19-ére megtáltosodott: hámmal segítve ügyesen járt, még a farkát is csóválta!
(December 22-én nagyon rossz napja volt, szinte semmit nem lehetett vele kezdeni. Még felállnia sem sikerült, pectineusa kezdte keresztbe húzni lábait állásnál és járás közben. Szerencsére ez csak átmeneti rosszabb időszaknak bizonyult.)
Januárban már használta hátsó lábait
Januárra a hátsó végtag reflexei (patella reflex, m. tibialis cranialis reflex, m. gastrocnaemius reflex) normálissá váltak, azonban a mély fájdalomra még mindig nem reagált.
Január végére elértük az áttörést: szépen használta a hátsó lábait járás közben! Önállóan nem szívesen, de fel tudott állni négy lábra és meg is tudta tartani a testsúlyát álló helyzetben.
Erősítésre is szükség volt
Az igazán nagy harcokat végre megvívtuk, már „csak” erősíteni kellett Kormit és finomítani a mozgásán.
Vizelet- és székletürítése önállóan, segítség nélkül ment, de szabályozni még nem igazán tudta. (Érezte mindkét ingert, autóban való utazásokkor is jelezte, hogy „dolga van”, de nem mindig bírta ki, hogy kiszálljanak a kocsiból.)
(Ekkor Kormi kezelését folyamatos szakmai konzultáció mellett átmenetileg egy kutya-fizioteraputa tanfolyamos hallgatónk (Rapcsányi Katalin) folytatta, a szakdolgozatának megírásához szükséges 8 hétig.)
Április elején többször is felkelt önállóan és jó néhány lépést megtett négy lábon! Többször sétált a lakásban: önállóan átment az egyik szobából a másikba!
Április közepén az egyik reggel 20 percen keresztül állt, amíg evett. Egyre gyakrabban állt négy lábon és csóválta a farkát.
Folyamatos séták
Április végére szinte megállás nélkül tudott négy lábon közlekedett a lakásban. A gazdival hámmal már naponta 2-szer 1 órát is tudtak sétálni folyamatosan, de a járda szélekre vagy lépcsőkre nem tudott még fellépni a hátsó lábaival. (A horzsolások kivédésére cipőt adtak rá.)
A mélyfájdalom érzete kezdett végre visszatérni, tűvel óvatosan megszúrva a combját végre odafigyelt! Május elején már a lábszárára is odafigyelt a mélyfájdalom vizsgálatkor.
Jelenleg hám nélkül képes a lakáson belül járni, és az utcán is egyre ügyesebb.
A gazdi mesélte, hogy újabban Kormi reggel önállóan, 4 lábon kel fel a fekhelyéről! Egyelőre még széles alapon, elnagyolt lépésekkel jár, és a fordulásokkor még sokszor eldől, de rendületlenül folytatjuk a kezeléseket és reménykedünk a mielőbbi teljes gyógyulásban! Ennek érdekében Kormi kezelését kiegészítettük mágnesterápiával is, jelenleg hetente 2-3 alkalommal folynak a kezelések Rostás Luca kolléganőnél.
Biztos vagyok benne, hogy Kormi az elkövetkezendő néhány hónapban még fog fejlődni.
Micsutka Edit
www.tappancsterapia.hu