A kutyában élősködő fonalférgek
A fonalférgek olyan élősködök (paraziták), amelyek a kutyák vékonybelében élnek, és a bélben lévő testnedvekkel, illetve bélszövettel táplálkoznak. Érdemes erre figyelmet fordítani, mivel a férgek igen veszélyesek lehetnek a kutyákra nézve.

Ezek a férgek elérhetik akár a 15 cm hosszúságot is, tehát körülbelül spagetti tészta méretűek. A fonalérgek igen veszélyesek lehetnek a kutyákra nézve, kimondottan, ha az állat még kölyök korában fertőződik meg velük. De tudni kell azt is, hogy a féreg nem csak a kutyákra, hanem gazdáikra nézve is veszélyesek lehetnek, mivel emberre is terjednek.

 

aso-allat
A féreg a kutyák gazdijára nézve is veszélyt jelent

 

A kutyákban található fonalférgeknek két fő típusa van: a kampósférgek és az orsóférgek csoportja. Az állatokat az esetek 80%-ban ez a két féregtípus fertőzi meg.

 

A fonalférgek terjedése

 

Általában a kutyák anyjuktól kapják el a férgeket, abban az esetben, ha az anyakutya fertőzött. A kiskutyák már születés előtt is megfertőződhetnek ezekkel a parazitákkal, vagy születés után szoptatás során, mivel a lárva az anyatejjel együtt a kiskutya testébe jut.

 

Tünetek

 

A kutyák bélrendszerében elszaporodott fonalférgek igen nagy veszélyt jelentetnek a kölyök kutyákra nézve, a felnőtt egyedek esetében a veszély jóval kisebb. Ennek ellenére a felnőtt kutyáknál is észlelhető hasfelfúvódás, lehangoltság, illetve fogyás. De esetenként hasmenés és hányás is jelentkezhet. Az előbb említett tünetek mellett a fonalférgek akár légzési és tüdőproblémákat is okozhatnak. De orrfolyásos tüsszögés, légzési illetve köhögési nehézségek is előfordulhatnak. Az utóbbi tünetek akkor jelentkeznek, amikor a férgek már elérték a kutyák tüdejét. Ez akár tüdőgyulladást is okozhat, illetve a nagy számban elszaporodott férgek elzárhatják a beleket ami akár a kutya halálát is okozhatja.

 

Kutyagumi
Kutyagumi

 

Fonalféreg diagnosztika

 

Élete során szinte minden kutya megfertőződik az fonalféreggel. Tévhitek ellenére a fertőzést nem lehet egyetlen tablettával meggyógyítani, mivel a férgek tojásokat raknak az állatok bélrendszerébe. A fertőzést a kutya székletéből lehet megállapítani. Egy teljes diagnózis felállításához a kutya székletét többször is meg kell vizsgálni, olykor a székletben akár kifejlett féregpéldányokat is találni.

 

kikotott-kutya
A teljes diagnózishoz a kutya székletét többször meg kell vizsgálni

 

Kezelés

 

A fonalférgeket igen nehéz kiirtani teljes életciklusuk miatt, gyakran a teljes kiirtásuk is hiábavalónak bizonyul. Gyógyszerek használata mégis csak akkor ajánlott, amikor a kutyáról kiderül, hogy fonalférgek által fertőzött. Olykor a gyógyszerek érzéstelenítőként hatnak és a férgek túlélik a kezelést, de általában a gyógyszerek segítségével sikerül véglegesen kiirtani ezeket az élősködőket, ezáltal a kutya teljes mértékben meggyógyul.

értékelés