Kerüljük el a megfázást! 8 lépés a kutyánk téli fürdetéséhez

Számtalan szívmelengető videót láthatunk az interneten arról, hogy egyes gazdik milyen tökéletes idillben fürdetik a kedvenc négylábújukat. Sajnos a valóságban ez azonban nem mindig ilyen közösségi médiába illő folyamat, akár a gazdi tapasztalatlansága, akár a kutyus makacssága miatt. És még nem is beszéltünk arról, hogy a kedvencünk egészsége érdekében mennyi mindenre oda kell figyelnünk a gyakorlat során.

Most megválaszoljuk a gyakran hallott kérdést, miszerint milyen gyakran kell fürdetni a kutyánkat, de hét lépésben azt is bemutatjuk, hogyan lehet stresszmentes és a kedvencünk számára a hideg évszakban is egészséges a fürdetés.

Fürdetés: miért és milyen gyakran?

A kutyatartók körében eléggé megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen gyakran kell megfürdetni a kedvencünket. Az egyértelmű, hogy bizonyos időközönként meg kell ezt tennünk, hiszen a kutyánk alapesetben aktív életet él, ráadásul mindenféle külső hatás is éri a bundáját – gondoljunk csak a pillanatra, amikor egy erdei séta során meglátjuk, hogy a kedvencünk jókedvűen dörgölőzik valamilyen állati maradványba. És bár ők teljesen jól meglennénk a rendszeres fürdetés nélkül, ha megosztjuk velük az otthonunkat, igenis fontos, hogy tisztán tartsuk őket. A kérdés csak az, hogy milyen gyakran kell nekikesnünk a kutyasamponnal.

A legtöbb faj számára tökéletes, ha havonta vagy kéthavonta kap fürdetést, vannak azonban kivételek. A Basset Houndokat például az olajosabb szőrfelszínük miatt rendszeresebben kell tisztogatnunk, akár hetente. Ugyanakkor egyes fajták, amelyeknek rövidebb és selymesebb a bundájuk – ilyenek például a Beagle-ök –, ritkább fürdetéssel is elvannak. Léteznek olyan négylábúak is, például a Golden Retrieverek, amelyeknek víztaszító a bundájuk, így őket is kevesebbszer kell fürdetni, hogy megőrizzék a testfelszínük természetes olajait. Ha bizonytalanok vagyunk, bármikor megkérdezhetjük az állatorvosunkat, aki hasznos tanácsokkal is elláthat minket.

8 lépés az idilli fürdetéshez

Láthatjuk tehát, hogy a téli időszak alatt is be kell iktatnunk legalább egy fürdetést. Azonban ha az alábbi lépések szerint járunk el, akkor ez sem lesz kihívás!

Időzítés

A téli fürdetés során a legáltalánosabban felmerülő aggály az, hogy nem fog-e megfázni a kutyánk. Nos, ha jól időzítünk – és megtesszük a kellő óvintézkedéseket –, akkor nem. A legjobb, ha reggel felkelünk, elmegyünk együtt sétálni, majd ezt követően iktatjuk be a dolgot. Így a kutyánk egyrészt egy kissé fáradtabb lesz, azaz könnyebb lesz vele bánni. Másrészt pedig a délutáni sétáig előtte áll majd az egész nap, hogy megszáradjon – napközben alapvetően melegebb van a lakásban is, így esélyt sem adunk annak, hogy átfagyjanak.

Fésülés

A fürdetés előtt mindenképpen fésüljük át a kutyánk bundáját! Ezzel nemcsak a saját dolgunkat könnyítjük meg, de azért is fontos, mert a gubancok megtartják a vizet, ami bőrirritációt okozhat.

Nyugtassuk meg!

Ha nem akarjuk, hogy mindkét fél számára traumatikus élmény legyen a fürdetés, fontos, hogy megfelelően vezessük fel. Legyünk határozottak, de használjuk a lehető legnyugodtabb, leginkább biztató hangunkat, mielőtt megkezdjük a folyamatot. Ha a kutyánk nagyon tart az egésztől, akkor nyugodtan bevethetünk néhány jutalomfalatot vagy a kedvenc játékukat is magunkkal vihetjük. Ezek már csak azért is szuperek, mert könnyen elterelik a stresszes kis kedvenc figyelmét.

Vízhőmérséklet

Ha séta után vágunk bele a fürdetésbe, akkor a kutyánk testhőmérséklete alapvetően magasabb, tehát alkalmasabb arra, hogy meleg vízzel áttisztítsuk. Ennek ellenére csak langyos vizet használjunk, hiszen a kutyáknak egészen más a bőre, mint a miénk.

Kutyasampon

Ahogyan említettük: az ő testfelszínük egészen más, mint a miénk, azaz, nem használhatjuk a saját samponunkat rajtuk. A speciálisan kis kedvencekre kifejlesztett kutyasampon kevésbé szárítja ki a bőrüket. Ha bizonytalanok vagyunk, hogy milyet válasszunk, akkor célszerű egy érzékeny bőrre való mellett döntenünk. Amennyiben azt látjuk, hogy az egyik irritálja a bőrüket, mindenképp cseréljük le! Arra is figyeljünk, hogy a sampon sose kerüljön a szemükbe! Dörzsöljük őket át gyengéden, imádni fogják a figyelmet!

Öblítés

Ha bármennyi szappanmaradékot is hagyunk a bundájukon, az könnyen irritációt válthat ki, ezért elengedhetetlen, hogy mindent alaposan lemossunk róluk.

Szárítás

Nyáron nem létkérdés, ha meleg van és ki tud feküdni a napra, de télen mindenképpen szárítsuk meg a négylábúnk bundáját. Először is, hagyjuk, hadd rázza meg magát, hogy a legtöbb felesleges víz távozzon róla. Ezután használhatunk hajszárítót, de semmiképp se forró fokozaton!

Előfordulhat, hogy a kis kedvencünk fél ennek a hangjától, ilyen esetben remek megoldást jelenthet egy jóminőségű pamut törölköző. Nem szabad dörzsölni vele a testüket, inkább csak lágyan nyomkodjuk át vele a kutyánkat néhányszor. A pamut törölközőknek alapvetően nagyon jó a nedvszívó képességük, így remek választásnak bizonyulnak, ha szeretnénk minél gyorsabban az útjára engedni a kedvencünket – vagy ő szeretne mihamarabb szabadulni.

Jutalom

Amikor végeztünk a folyamattal, célszerű megjutalmazni a kedvencünket: hagyjuk, hadd játsszon a szárításhoz használt törölközővel, adjunk neki a kedvenc falatjaiból vagy vegyük elő a kedvenc játékát! Ezekkel máris elsimíthatjuk a fürdetés miatt esetlegesen felborzolt idegeket!

értékelés