Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Egy új kölyökkutya hazaérkezése izgalmas … és egy kicsit stresszes lehet. Sok mindent kell figyelembe venni, például hogy hol fog aludni a kiskutya, mit kell ennie, mikor kezdődik a kiképzés, és hogyan taníthatod meg, hogy a szabadban végezze szükségleteit. De a legfontosabb teendők közé tartozik, hogy rendszeres időbeosztást alakíts ki, amikor új négylábú családtaggal gazdagodsz.

Ahogy a csecsemőknek is rutinnak van, a kutyáknak is szükségük van egy beosztásra. Fontos számukra, hogy tudják, mikor mi történik, például mikor esznek, mikor mennek ki sétálni vagy játszani. Egy következetes napi rend számos módon segíti a kutyádat, beleértve a szobatisztaság kialakítását, a képzés elősegítését és a viselkedés fejlesztését. Bár elsőre túlterhelőnek tűnhet egy új kölyökkutya számára hatékony időbeosztást készíteni, különösen, ha már most is küzdesz a saját rutinoddal, szerencsére ez könnyen megvalósítható ezen egyszerű útmutató segítségével.
Kölyökkutya Időbeosztásának Kezdése
Először is, nézd meg a saját napirendedet. Mikor eszel reggelit? Mikor indulsz dolgozni reggel? Mikor érkezel haza és veszel vacsorát? Az új kölyökkutya napi rendje tükrözze a tiédet. Etessük őket, amikor te eszel, játsszunk velük, amikor hazaérsz a munkából, és adjunk nekik mozgást, amikor te magad is valószínűleg edzel. Ne feledd azonban, hogy neked talán nem jelent nagy problémát, ha egy nap kimarad az edzésből vagy túl sok időt töltesz a laptopon, de a kutyád számára ez nagyon rosszul fog esni. A kölyökkutyák nem bírtak egy napot játszás nélkül vagy a környéken való szépicsengés nélkül. Az új kutyád számára a napi rend valóban minden.napos. Ha hasznosnak találod a hűtőszekrényeden lévő heti naptárat, amely megjelöli a fontos tevékenységeket, készíts egyet a kiskutyád számára is. Alakítanod kell a saját rutinodat, hogy igazodjon az új szőrös családtag igényeihez, de ha következetes és szándékos vagy, a rutin könnyen be fog állni mindkettőtök számára. Minél hamarabb bevezeted a napi rendet és rutinokat a kölyökkutyád számára, annál jobb, mivel ez a következetesség segíti őt abban, hogy alkalmazkodjon az új életéhez veled.
5 Könyökkutya Napi Rutinszerepe
1. Etetés
A kölykök növekedésük során … sokat … esznek, és az étel mennyisége változik az életkorukkal. A legtöbb, 5–6 hónap alatti kölyöknek napi három étkezésre van szüksége. Egyszerűsítsd a dolgot azzal, hogy ugyanabban az időpontban eteted őket, amikor te reggelizel, ebédelsz és vacsorázol. Ne felejts el sok tiszta, friss vizet kínálni az étkezések során és egész nap.2. Szükségletvégzés
Az életkortól függően a kölyköknek 1–4 óránként kell szükségletet végződniük, a fiatalabb kölyköknek pedig még gyakrabban.
Az ürítési kiképzés segítése érdekében a kölyökkutyáknak napközben állandó időpontokat kell kijelölni a szabadba menetelésre. És mindig emlékezz rá, hogy amint kiválasztod őket a ketrecből, menjünk ki!
Ezek az öt kulcsfontosságú időpont a napjukban, amikor a kutyát kiengedni kell ürítkezni:
Ne lepődj meg, ha a kölyökkutya röviddel a szabadban való ürítés után is szükségletet akar. A kölykök nem mindig ürítenek teljesen minden alkalommal. Ha a kiskutya nem pisil, amikor kiengeded, mert túl elfoglalt volt a barátja üldözésével vagy a bokrod leveleinek megesésével, akkor azt fogod látni (biztosan bosszantóan), hogy hamarosan újra szüksége lesz kiürítkezni miután visszatért a ketrecbe. Légy türelmes, és adj neki rengeteg lehetőséget, hogy jól csinálja.
3. Gazdagító Tevékenységek és Játékidő
Fontos, hogy elegendő gazdagítást biztosíts a kölyökkutyád egészséges fejlődése érdekében. Azok a kölykök, akiknek nincs elegendő játékidő és gazdagító tevékenységük, valószínűbb, hogy szorongók lesznek, félénkek és magabiztalanok, társasági készségeik elmaradnak, és serdülőkorukban viselkedési problémáik adódhatnak. Tervezd meg a napközbeni időpontokat, amikor a kölyökkutyád teljes figyelmedben részesül. Tölts el időt a munka előtt játékokkal vagy alapvető kiképzéssel; ez segít neki megszokni az elválást. Hagyj neki interaktív játékokat vagy puzzle-t, amikor távol vagy, hogy elkerüld az unalmat. Amint hazajössz, menj ki, és játsszatok húzódzkodást vagy dobjátok el a kedvenc labdáját. Vacsora után vigyük ki jó sétára és fedezzük fel a környéket. A játékidők nagyszerű pillanatok, amikre a kölyökkutyádnak nagy szüksége van, de soha ne legyenek túl hosszúak vagy túl estimulálóak. Gondolj a rövid és édes pillanatokra: a 3 hónapos kölyköd nem bír ki egyszerre több mint 15–20 perc intenzív tevékenységet (annak ellenére, ahogy nézhet ki), különben túlzott izgalmat és túlstimulációt él át. Biztosítsd, hogy bármikor, amikor a kölyökkutya mentális és fizikai stimulációt kap, lehetősége legyen nyugodtan pihenni utána (és menjen ki ürítkezni!).4. Szocializáció és Tanulási Idő
A kölykök legfontosabb szükséglete közül a szocializáció talán az első helyen áll. A szocializáció biztos módja annak, hogy megelőzd a későbbi viselkedési problémákat, és ez az a terület, amit a kutyatartók hajlamosak kihagyni (kerüld ezt a gyakori hibát!).
A kutyák szocializációja nem jelenti azt, hogy csak elviszed a kutyuparkba vagy pár kölyökkutya osztályra. Hasonlóképpen, a gazdik különösen ügyelniük kell arra, hogy soha ne terheljék túl a kölyökkutyát túl sok ingettel, mert ez csak későbbi problémákhoz vezet. A szocializáció egy rendszerezett folyamat, amely során fokozatosan és átgondoltan teszed ki a kölyökkutyát a környezetéhez, mindig a saját tempójában és pozitív, biztonságos módon. Fontos megérteni, hogyan tanul a kutyád (meglepetés! Ő is úgy tanul, mint te!).
Minden nap tele kell legyen szocializációs lehetőségekkel, amelyek közé tartozhat az alapvető készségek tanítása pozitív megerősítéssel, kölyökkutya kiképző órák látogatása, a környezet felfedezése, állatorvosi látogatások, pórázon való sétálás, játék más kutyákkal és új emberekkel, valamint a mindennapi élet hangjainak és látványainak megismerése veled. Ismét, a rövid és édes a kulcs.
5. Pihenés
Előfordulhat, hogy úgy érzed, az új kölyökkutya soha nem alszik, majd hirtelen úgy tűnik, csak alszik. Ahogy a teste növekszik és alkalmazkodik, úgy változik az alvásrendje is. Ne feltételezd, hogy az energikus kölyökkutya nem igényel szunyókálást sem! Azok a kölykök, akik nem pihennek eleget, valószínűbb, hogy kis cinikusok lesznek (ez gyorsan megtanulod minden egyes csípőttel), ezért mindig figyelj a testbeszédükre, és fejezd be a játékot, mielőtt már túl sok lenne. Tervezd be a nyugodt időpontokat, amikor a kölyökkutya zavartalanul pihenhet a ház minden más tagjának jelenléte nélkül. A rövid szunyókálások időzített kerékben való elhelyezése jó módja annak, hogy a kerék kiképzés jól induljon, ezáltal biztosítva, hogy ez egy értékes, biztonságos hely is legyen számára. A lefekvéskor valószínűleg a kölyökkutya gyorsan követi a te lassodat, és akkor fekszik le, amikor te is. Csak ne felejtsd el, hogy még egyszer kiengedd őt ürítkezni, mielőtt mindketten bezárjátok a szemeteket estére. Néhány hét vagy több szükséges ahhoz, hogy a kölyökkutya megszokja az új dolgokat és otthon érezze magát. Minél gyorsabban vezeted be és tartod a napi rendet és rutint, annál gyorsabban alkalmazkodik a kutyád az életedhez.