-
óvodapedagógus
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Irodai ügyintéző/adminisztrátor
-
Fogtechnikus
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
SZAKÁCS
2025. 01. 30
-
Pénzügyi asszisztens
2025. 02. 03
-
Járműdiagnosztikai szakértő -Győr
2025. 02. 03
-
Payroll Specialist
2025. 02. 03
-
Logisztikus gyakornok
2025. 02. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A fagy, a hó, a latyak, a sózás alkalmazása csúszásmentesítéshez mind-mind tartogatnak veszélyforrásokat az állatokra nézve is. Természetesen elsősorban a kutyáknak, hiszen őket még rossz időben is ki kell vinni, meg kell sétáltatni.
Mit okozhat a havas, jeges út?
A havas, jeges latyak megtapad az ujjak között, a talppárna és az ujjpárnák között a szőrben, és nem ritka, hogy a nedvesség megfagyva kis jéggolyókat eredményez, melyek járás közben mechanikusan dörzsölik, irritálják a környező bőrfelületet, melynek eredményeként bőrgyulladás, hámhiányok, súlyos esetben sántaság lehet a következménye. Érdemes ezért egyrészt az ujjak között, illetve a talpi felületen kinyírni a szőrt, másrészt séta után ellenőrizni (szemrevételezni) ezeket a területeket, és szükség esetén kezelni (fertőtlenítés, gyulladás csökkentés, hámosítás).
Mivel a legtöbb helyen még sózással csúszásmentesítenek, az állatok lábvégei bizony megsínylik ezt - a só kimarja a bőrüket. Ez ellen már nehezebb, némileg körülményesebb a védekezés. Ma már egyre több kutyán látni séta közben ún. "kutyacsizmát". Ez egy nagyon praktikus eszköz az állatok lábvégeinek védelmére jeges, sós, latyakos talajon. Sokan "cikinek" érzik a kutyacsizma használatát, pedig nem az. Az állatok viszonylag hamar megszokják, és vígan közlekednek benne. Ma már kiváló minőségű, "lélegző" anyagból is készülnek.
Másik lehetőség a speciális kenőcsök alkalmazása. Valaha a "szarvasfaggyú" volt a sláger. Ma már kapható állatpatikában és állatorvosoknál is mancsvédő viasz, amit séta előtt 5-10 perccel kell az állat lábvégére (ujjak köze, talp) kenni, és ez a viasz védőréteget képezve segít a lábvégek védelmében.
Séta utáni lábápolás
Séták után fokozott figyelemmel kell átvizsgálni az állatok lábait. Ha nem használunk kutyacsizmát, minden alkalommal bő langyos vízzel ajánlatos leöblíteni a lábakat, különös tekintettel az ujjak közére, majd alaposan szárazra kell törölni. A kipirult, érzékeny bőrfelületet vékonyan be kell kenni gyulladáscsökkentő kenőccsel (pl. Neogranormon).
Ehet a kutya havat?
A kutyák jelentős része élvezi, szereti a havat, szívesen játszanak benne, és gyakran fogyasztják is (vagy csupán játékból, vagy azért, mert séta, játék közben megszomjaznak, és szomjukat csillapítanák). Ezzel mindjárt két probléma adódhat. Egyrészt a hideghatás révén az érzékenyebb állatok torokgyulladást, nagyobb mennyiség elfogyasztása esetén gyomor-bélgyulladást kaphatnak, másrészt ha sózott havat fogyasztanak, még sómérgezés is előfordulhat. Sajnos belterületen (még parkokban is), de forgalmasabb utak közelében is a tisztának látszó hóra nagy tömegű szennyeződés rakódhat, amely elfogyasztva súlyos megbetegedések forrása lehet. Ezért lehetőleg ne engedjük, hogy az állatok havat egyenek, vagy nyalogassák azt.