A fajok eredete: a farkasoktól a szalonagárig
Valójában nagyon keveset tudunk a kutyák kezdeti háziasításáról. Az első kutyafélék a farkasok voltak, valószínűleg az ázsiai farkasok ősei.

Valójában nagyon keveset tudunk a kutyák kezdeti háziasításáról. K. Kris Hirst, nyugalmazott régész és tudományos munkatársa a „Régészeti Enciklopediának" a következőt állítja: „Rendes körülmények között, a konzervatívok szemszögéből határoznám meg az állat feltételezhető háziasításnak időpontját; ezt az időpontot akkorra tenném, amikor az első sziklaszilárd genetikai módosulásokon ment keresztül. Ha viszont egy hölgy volnék, aki éppen fogadást tesz, azt mondanám, hogy a kutya volt az első állat, amelyet az emberek megszelídítettek. Szóval megkockáztatom a dolgot és kijelentem, hogy a háziasítás legvalószínűbb időpontja, Kr. E. 13.000.

Egy pár ezer éves kutya ma így nézhet ki

A farkasokból lettek a kutyák

Az első kutyafélék a farkasok voltak, valószínűleg az ázsiai farkasok ősei. Ezek a farkasok figyelmeztették a falkát a ragadozók és a betolakodók közeledésére és valószínűleg segítettek embertársaiknak táplálékul szolgáló zsákmányt találni és ejteni. Generációkon keresztül, csak a legszelídebb, legnyugodtabb és leghasznosabb kutyafélék maradtak embertársaik mellett és folytatták azt az életmódot. Ráadásul ezekben a kis populációkban a genetikai mutációk időnként méretbeli, hallási, színbeli, valamint más jellemzőbeli változásokat okoztak. Ugyanakkor, amint az emberek egyik területről a másikra vándoroltak, magukkal vitték a kutyákat, azoknak pedig alkalmazkodniuk kellett az új éghajlati, terepi és egyéb környezeti változásokhoz. Mihelyt a farkas dús bundázatú leszármazottai melegebb éghajlatra költöztek, megváltozott azok bundájának típusa és vastagsága.

A mezőgazdaság tavaszán és az egyéb állatok háziasításának kezdetén, különösen azon patás állatok, melyekből végül haszonállatok lettek (a vadon élő szarvasmarha, a juh és a kecske), szintén változásokat eszközöltek ki a háziasított kutyákban. Körülöttük kellett, hogy dolgozzanak anélkül, hogy vadászhatták volna őket. Azokat a kutyákat, amelyek rendelkeztek ezzel a képességgel (amit ma terelő ösztönnek nevezünk), ezután egymással keresztezték. Azokat, amelyek inkább gazdájuk birtokát, állatállományát vagy tulajdonát őrizték, továbbra is erre ösztönözték és a hasonló képességűekkel keresztezték őket.

Az első kutyafélék a farkasok voltak

A fajok eredete

A legelső kutyafajták azon állatok kereszteződéséből jöttek létre, amelyeket eleinte véletlenül, később pedig tudatosan, a munkakedvelő jellemvonásaiknak köszönhetően tenyésztettek ki. Később, a kutyák tulajdonosai rájöttek, hogy a bizonyos fizikai jellemzőkkel rendelkező kutyák jobban, gyorsabban, tudatosabban vagy hosszabb ideig képesek dolgozni, mint a más tulajdonságokkal rendelkező fajtársaik. A terelő kutyák például, nagyon erősek kell legyenek és naponta több órán át kell bírniuk a munkát. Ugyanakkor ébernek és gyorsnak kell lenniük. Egy nagytestű, esetlen kutyából nem lesz jó terelőkutya. Ezek után elkezdték tenyészteni a kívánt munkaképességgel és az optimális fizikai jellemzőkkel rendelkező kutyákat és generációk múlva, megszületett maga a fajta.

A kutya fajtát általában egy olyan kutyacsoporthoz kötik, amely hasonló tulajdonságokkal bír és tenyésztésük folytán hasonló utódokat ad. A szóban forgó tulajdonságok közé tartozik a magasság, a testsúly, a testalkat vagy testfelépítés, a szőrzet típusa és színe, az öröklött dolgos ösztön, sőt, még a személyiségük is.

A kutyák tenyésztése mindig céltudatos

Donna Haraway, a Santa Cruzban található jelenlegi Californiai Egyetem tudattörténet tanszékének professzora és vezetője, és az „Egy jó kutya szeretéért: A kutyák genetika világában előforduló cselekvések" című dolgozat szerzője. Ebben az esszében Haraway azt állítja, hogy a „különböző típusú kutyák, amelyeket egy ember által vezérelt gén csere köt össze (tervezett tenyésztés) már nagyon hosszú ideje léteztek világszerte." Ma azonban, a fajtáknak túlnyomó többségét egy írott fajtastandard vezérli, amely leírja az adott fajtán belüli tökéletes kutyát.

értékelés