Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Leendő házőrzőnk, barátunk, családi kedvencünk kiválasztása sem könnyű feladat, hiszen mérlegelni kell a fajtajellemzőket, méretet, kezelhetőséget és még számtalan egyéb szempontot. De amikor végre megszületett a döntés és a németjuhász mellett tettük le a voksunk, akkor jön csak a neheze.
Mire kell figyelni a kölyökkutya kiválasztásánál, majd az otthoni elhelyezésénél? Hogyan kezeljük egy németjuhász kiskutyát? Ebben szeretnénk segítséget nyújtani ebben a cikkben.
Mit kell figyelembe venni a németjuhász kölyök kiválasztásánál?
A választás sarkalatos pontja az eladó személye. Ha fizikailag és mentálisan is egészséges kiskutyát szeretnénk, akkor ismert tenyésztőt keressünk fel, és ne a hirdetési oldalakon talált ismeretlenektől vásároljunk.
Honnan tudhatjuk, hogy az eladó megbízható? Az a tenyésztő, aki szeretettel gondozza kutyáit, időt és pénzt áldoz rájuk, és a fajtaszabványhoz ragaszkodva értékesíti a kölyköket, publikusan teszi mindezt. Honlapján, közösségi oldalain megosztja elérhetőségeit, beszámol a szülőkről és a kölykök születéséről. Ha ilyen embertől vásárolunk kutyust, biztosak lehetünk abban, hogy a szerződésben garanciát vállal a kicsi egészségére, és végrehajtja a genetikai teszteket, amivel kizárhatja az öröklődő betegségeket.
Jó, ha tisztázzuk már az első kapcsolatfelvételnél mindezeket, mint ahogy azt is, hogy a szépségtenyésztői vonalat preferálja vagy a teljesítménytenyésztés felé közelít. Előbbi esetében robusztus, masszív felépítésű kutya válik majd az apróságból, utóbbinál pedig kevésbé megtermett, de annál izmosabb és mozgékonyabb állatra számíthatunk.
Mit szerezzünk be a kiskutya érkezéséig?
A németjuhász dupla szőrzete folytán jól tűri a hideget és az időjárás viszontagságait, nem orrol meg a gazdájára, ha kint kell maradnia. Az udvaron, kertben tartott kutyusnak építsünk vagy vegyünk komfortos kutyaházat, ami széltől, esőtől, a túl erős napsütéstől védett helyre kerüljön. Jó ötlet lealapozni vagy megemelni, hogy a beszivárgó nedvességtől megóvjuk, ha a kölyök télen is kint marad.
Ha mégis lakásban tartjuk, akkor is szüksége lesz saját kuckóra. A szállítóbox vagy mobil kennel is kiváló erre a célra, de mindenképp kell egy puha fekhely, főleg, amíg kölyökkorban van. Mivel számára még az új gazdi idegen, a tenyésztő biztosan ad a kutyusnak egy takarót, amin a testvérei és anyja szagát érezheti. Ez megkönnyítheti a dolgunkat, ha a kölyök az első éjjeleken nem találja a helyét.
Etető és itató tálakat is kell vásárolni kiskutyánk számára: ajánlott a fém vagy a kerámiatál, mivel ezek könnyen tisztíthatók és nem tapadnak meg rajtuk a gombák és baktériumok.
A játékokról se felejtkezzünk el: a németjuhász erős rágó, de ma már vannak olyan masszív gumijátékok, mint a Kong márka termékei, amiket a kölyök nem tud rögtön széttépni vagy esetleg megenni. A kicsik még bújósak, egy-két plüssfigurával is örömet fogunk tudni neki szerezni.
A nyakörv, póráz és hám is kelleni fog, de jó, ha veszünk biztonsági kutyapórázt is az autós utazásokhoz. Ha már utazás: gondoskodjunk kulacsról, vagy olyan tálról, amiből az autóban vagy séta közben is tud inni a kutyus.
Hogy készüljünk fel a németjuhász kutyakölyök érkezésére?
A németjuhász egy rendkívül okos, intelligens és tetterős kutyafajta. A kölyök a kezdeti ijedtség elmúltával hamarosan elindul felfedezni új birodalmát, azaz a lakásunkat. Ennek sajnos lehetnek kellemetlen következményei, ezért erősen javasolt meghúzni a határokat és elzárni tőle azokat a helyiségeket, illetve kertünk azon részeit, ahova nem szeretnénk, hogy bemenjen.
Tegyük kutyabiztossá azokat a helyiségeket is, ahova bejárhat: mérgező anyagokat, számára esetlegesen allergén élelmiszereket, apró, megrágható és lenyelhető dolgokat ne hagyjunk elérhető helyen.
Felelősségteljes és szerető gazdaként tanítsuk játékkal, alakítsuk ki rutinokat már az első naptól kezdve. Bármennyire is elfoglaltak vagyunk, szánjunk rá időt, és hűséges társra lelünk benne.