-
Munkaügyi, Bér ügyintéző
-
gipszkartonozás, szárazépítés
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
sofőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Éttermi Munkatárs | Mosonmagyaróvár
2024. 12. 24
-
SAP adminisztrátor
2024. 12. 23
-
Promóter
2024. 12. 27
-
Kereskedő - Értékesítő (fémipari gyártócég)
2024. 12. 27
-
Online játékmester diákmunka
2024. 12. 27
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Több bizonyíték is szól amellett, hogy a kutyák az emberrel együtt jártak vadászni: rajzok és szobrok egyaránt. ábrázolják a közös élelemszerzést Mivel húsevő, a kutyát elég félelmetesen ábrázolták, és ennek megfelelően alakult ki helye és szerepe is az ősi társadalmakban.
A kutyák ősei
Nem tudni pontosan, hogyan is született meg az első kutya. Csupán teóriák születtek arról, hogy a kutyák ősei közt szerepel a róka, a sakál és a farkas is. A tudósok a hasonlóságokra építik a feltevésüket, mivel mindhárom faj a Canidae családhoz tartozik. Másfelől sok hasonlóság van a farkasok és egyes modern kutyafajták között.
Más, ennél pontosabb feltevések szerint a kutya őse az indiai Canis Lupus Pallipes.
A kutyák ősei közt farkasok is voltak |
Háziasítás
Kevés az esély arra, hogy pontosan megtudjuk, hogyan lett beidomítva az első farkaskutya. Lehet, hogy az emberek befogadtak egy farkaskölyköt, de nem tudni, hogy amint felnőtt, vajon visszatért-e farkas ösztöneihez, vagy sem.
A legvalószínűbb az, hogy a kutya fokozatosan lett háziasítva. Ahogy az ember egyre inkább hatalmába kerítette a természetet, a farkasok biztos élelemforrásra találtak, és egyre jobban függtek az emberektől.
Idővel a kutya lett az ember legjobb társa a vadászatban, aki nem csak elejtette az áldozatot, de meg is védte "gazdáját".
Az első kutyafajok megjelenése
A háziasítás folyamatában több szempont is szerepet játszhatott: mennyire volt a kutya jó házőrző, jó vadászok, agresszívak voltak-e a betolakodókkal, szelíd és szófogadó volt-e a gazdájával szemben, megvédte-e őt másoktól, stb...
Így jelentek meg az első fajtiszta kutyák. Ezek közül valók az agarak (nyomkövető kutyák), mastiffok (őrző és vadászkutyák) és a pásztorkutyák (terelőkutyák)
Az első fajoknak jól meghatározott szerepük volt, olyan felelősségeik, melyek később eltűntek az "arisztokraták" megjelenésével. A pudli valaha kiválóan fogta meg a vadkacsát, mára már ez a képessége szinte eltűnt, hiszen díszkutya lett belőle.
A Science Magazin egy cikke szerint 14 ősi kutyarassz létezik: afgán agár, Chow-chow, Pekingi, Shar Pei, (Kína), Lhasa Apso, Shih Tzu, Tibeti Terrier (Tibet), Saluki (Közép Kelet), Basenji (Konó), Akita Inu, Shiba Inu (Japán), Samoyed, Szibériai Husky (Oroszország) és Malamut (Alaszka).
A következő részekben ki fogjuk deríteni, hogyan változtak meg a legrégebbi és legfontosabb fajok.