Három új kutyafajtát regisztráltak
Tavaly három új kutyafajtát regisztrált az AKC (American Kennel Club). Intelligens és aktívak kutyák lévén mindegyikük jó házikedvenc lehet. Lássuk az új fajtákat!

Az AKC (Amerikai Kutyatenyésztők Egyesülete) listáján jelenleg 161 kutyafajta van, és még 12 az Egyéb/Vegyes Csoportban, így összesen 173 fajta. Ezekből hármat: a pireneusi pásztorkutyát, a norvég buhundot és a vörös-fehér ír szettert tavaly vették nyilvántartásba.

 

A pireneusi pásztorkutya

 

A pireneusi pásztorkutya már több száz éve jelen volt a Pireneus hegységben, Franciaország déli részén, de az Amerikai Egyesült Államokba csak a 19. században került. A pireneusi pásztorkutya a nyájak őrzőjeként és társasági kutyaként egyaránt népszerű lett az 1970-es és 80-as években.

Pireneusi pásztorkutya


E középtermetű fajtának két variációja ismeretes: a durva- és a sima pofájú. Ezek színei a barnától az ezüstön át a szénfeketéig váltakozhatnak. Minimális gondozást igényelnek, néha át kell kefélni a szőrüket, hogy tisztán tartsuk.

Mint házikedvenc, mozgékony fajta lévén, leginkább egy aktív családba való. A pireneusi pásztorkutyák természetüknél fogva gyanakvóak az idegenekkel szemben, védelmezik a családot, ezért nagyon fontos helyesen szocializálni őket kölyökkorukban. Energiájuk, intelligenciájuk és munkakedvük nagyon mozgékonnyá teszi őket.

 

Norvég buhund

 

Egy másik középtermetű pásztorkutya, a norvég buhund északi típusú, hegyes fülekkel, lompos, hátrakunkorodó farokkal. Több évszázadon keresztül a buhund tipikus tanyai kutya volt, nyájat őrzött, medvére és farkasra vadászott Nyugat-Norvégiában. Hűséges és ragaszkodó természete jó társsá teszi, de hasonlóan más északi fajtákhoz, neki is aktív gazdira van szüksége, aki biztosítja neki a bőséges mozgást, hogy levezesse óriási energiáját.

Norvég buhund


A norvég pásztorként is ismert eb nagyszerű őrzőkutya is. Megfelelő képzéssel kitűnhet olyan ügyességi kutyasportokban is, mint például a flyball.

Ez az ápolatlannak tűnő fajta sárgás vagy fekete színű lehet, bundájának külső rétege vékony, alsó rétege sűrű, melyet néha ki kell kefélni. A gazdáknak számítaniuk kell időszakos vedlésre.

 

Vörös-fehér ír szetter

 

Ahogyan a neve is mutatja, a vörös-fehér ír szetter Írországban jelent meg a 17. században, de nem volt ennyire népszerű az 1920-as évekig. Vörös foltos fehér szőrzetét leszámítva ez a selymes bundájú fajta nagyon hasonlít a vörös ír szetterhez, mégis két különböző fajtaként tartják őket számon az AKC nyilvántartásában.

Várjatok a bemutatóval, még nem készültem el


Ez az intelligens és barátságos kutyafajta elsősorban nagy mozgástérre lett kitenyésztve, de végül ideális családi kutya lett belőle. Fontos tudni, hogy sportos és energikus állat lévén rendszeres mozgásra van szüksége. Gondozásuk bundájuk rendszeres keféléséből és nyírásából áll.

 

Az új fajták a kutyakiállításokon

 

Semmi kétség afelől, hogy a kutyakedvelőknek többet kell tudniuk ezekről a fajtákról. Mindhárom bemutatásra került a 2009-es Westminsteri Kennel Club Dog Show nevű bemutatón a Madison Square Gardenben februárban, valamint a 2009-es Nemzeti Kutyabemutatón (National Dog Show) novemberben, Philadelphiában.

értékelés